Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nedmanün

Zeka Soruları

Recommended Posts

haklısınız efendim küçük bir paradokstu :)

aklın kişiyi kördüğüm içinde bıraktığına mukabil bir köşede dursun :)

Yeni bir soru sorayım o zaman..

Dört üniversiteli kafadar, sabah geç uyandıklarından, çok önemli bir sınava geç kalıyorlar...Hocaya, arabalarının tekerleğinin yolda patladığını mazeret gösterip sınavın tekrarını talep ediyorlar...Normal şartlar dahilinde böyle bir talebi dikkate almayan hoca, bu isteği geri çevirmiyor ve bu dört öğrenciyi sınav salonununda, birbirilerinden kopya çekemeyecekleri şekilde yerleştiriyor.

Öğrencilerle, sadece bir soru soracağını,dördünün de bu soruya doğru cevap vermesi durumunda dördüne de tam not, birinin bile yanlış cevap vermesi durumunda ise dördünü de bırakacağı konusunda anlaşıyor..

ve öğrencilere öyle bir soru soruyor ki, foyaları bir anda ortaya çıkıyor...

şimdi..Bu soru ne olaki ? :)

Arabanın hangi tekeri patladı :)

tebrikler doğru yanıt..

böylelikle soru sırası size geçiyor..:)

Çünkü kedi ta vandaymış :) itiraf ediyorum google amca sağolsun :)

Genç adam o gün işinden yorgun çıkıp arabasıyla eve gitmektedir, fren, gaz, fren gaz ... Eve vardığında yorgunluktan dolayı sanki yürüyüşündede bozukluk vardı ve hemen yatmalıydı. Çocuklar ve karısı anneannelerine gittiği için çocukların ranzaya yatmaya gitti ve elektrik lambasını açmayı gerek görmedi. Perdeler açıktı içeri yeteri kadar ay ışığı girebiliyordu. Ranzanın üst katına çıktı ve uzandı. Tam o sırada karsıdan gelen arabanın farları duvardaki saati aydınlattı. Adam saate baktı, saat durmuştu. Aniden ranzanın alt katına baktı ve o da ne bir ceset. Adam orada bir ceset olduğunu nereden anladı acaba ?

Arabanın farı saate yansımış. Adam saate bakmış. Saatin durdugunu farketmiş etmesine lakin o anda alttan alttan bir saat işleyişi duyunca altta birinin oldugunu anlamış ve alta bakmış. O da ne bir ceset. Doğruyum dimi achartave.

Ahhhhhhh google amca :mellow:

Soru sormayı unutmuşum:D Evet geliyor. Biraz basit ama idare edin artık.

soru:

Elimizde 9 tane armut var. Bunların içinden bir tanesi diğerlerinden ağır, diğerlerinin ağırlıkları ise eşittir.

Eşit kollu terazi ile yalnızca iki sefer tartma işlemi uygulanarak bu ağır olan armut nasıl seçilebilir...

Evet çok haklısın. :mellow: Tamam bundan gayri google amcayı ve diğerlerini rahatsız etmek yasak.

Kopya çekenin elini eşek arısı soksun. :)

Cevap nerde kaldı bu arada...

Mürid kardeşimizden biraz yardım bekliyoruz.

Lütfen lütfen lütfen

İstekler makul oldugu sürece geri çevrilmez. Bu ricayıda makul çerçeve dahilinde görüyor ve ipin ucunu veriyorum.

Şimdi bu 9 armutu 3er'li guruplar halinde rastgele ayırın. Sonra......... (burdan gerisini getireceğinizi umuyorum. Bişey kalmadı zaten.)

9 armut, müridinde dediği üzre rastgele seçilmiş 3 erli gruplara ayrılır ve ilk tartma işlemi uygulanır. Bu tartma işleminde her iki kefe eşit ağırlıkta ise, ağır olan armut tartma işlemine tabi tutulmayan 3 lü gurup içerisindedir. Eğer bu ilk tartma işleminde kefelerden biri ağır basıyor ise ağır olan armut ağır olan kefenin içindedir. Böylelikle bir tartma yapılarak ağır armutun içinde bulunduğu grup belirlenmiş olur.

İkinci tartma işleminde ise ağır olan armutun içinde bulundugu gruptan rastgele iki armut seçilir ve tartılır. Eşit tartım olması halinde dışarda kalan armut ağır olan armuttur. Eşitsizlik olması durumunda ise tabii olarak ağır basan kefe içerisindeki armut ağır armuttur.

Böylece, yalnız iki kez tartma işlemi uygulanarak 9 armut içerisinden ağır olanı bulunmuş olur...

öfke ve hiciv syf 45 halimiz' den bir bölüm:

kurt, kuzu ve ot nasıl geçirilir karşıya?

oy boncuğu sürmenin tam zamanı, çarşıya!

bütün hesapları bu, bütün kaygıları bu!..

ve rejim, ellerinde el sürülmez bir tabu.

niyetim sizleri eleştirmek değil yanlış anlaşılmasın. sadece bu soruları görünce bu bölüm aklıma geldi. bende paylaşayım dedim :mellow:

rica ederim efendim ne demek.. :)

Bir Amerikalı çıkar der ki : 'Bütün Amerikalılar yalan söyler'

Şimdi..Bu Amerikalı yalan mı söyler , doğru mu söyler ?

süre serbest :P

bu soru için bir şiir hatırlatmak istiyorum

anlamak yok çocuğum anlar gibi olmak var,

akıl için son tavır saçlarını yolmak var... :mellow:

Resim de iki adet tuhaflık var gibi. Birincisi kapalı olan camın perdeleri havada uçuşuyor, açık olan camın perdelerinde herhangi bir kıpırdama yok. Bu rüzgarın geliş açısı ile izahı mümkün bir hadise olamaz demiyoruz.

Gelelim ikinci tuhaflığa;

Deniz çizgileri her nedense iki pencerede nizami değil. Bunun da çeşitli izahlarla yanlış olamayabileceği söylenebilir. Mesela, açık olan pencerenin camları üstüste geldiği için psikolojide "algıda yanılma" dediğimiz olay vuku bulmuştur denilebilir. Aynı zamanda camların arka kısmına fotograf yapıştırılmış da denilebilir. Ve hatta deniz seviyesinin 0 metre olduğu gerçeğini redde yeltenirsek, 2 pencere arasında seviyeleri birbirinden farklı 2 deniz, göl, vb. su birikintileri var denilebilir.

Cevabı siz bulun...

mehmet arkadasımız bulmuş zaten

ama benimde az önce bulduğum yanlış telefon kablosunun gitara bağlı olması ..

soru sorma sırası sende mehmet..

ama benimde az önce bulduğum yanlış telefon kablosunun gitara bağlı olması ..
ehh işte belki...

aynada'da bi gariplik var sanki!!

(sorunun tam cevabı nedir buarada?)

Ufuk Çizgisi

Uçuşan Perdeler

Kapının yanında duran askı aynada yanlış görünüyor.

Sol taraftaki sandalyenin gölgesi diğer objelere göre ters.

cevaplar bunlar

Ahanda gördüm! Orda işte ;) de nası anlatıcam :rolleyes: bakın şimdi şu ağacın sağ tarafında ayakları var sol tarafında da başı. Yukardaki o fazla dal kalabalığının altında da boşluğa inen yerde gözleri burnu ağzı ve elleri var.. öhöm :blink:

Nedamet kardeşimin yoğun isteğiyle vekaleten bu yeni sorumuzu soruyorum

SORU:İki domates yolda giderken birini araba ezmiş.Diğeri arkadaşının bu halini görünce sizce ne demiş olabilir?