İçeriğe git

Foto

Üstad Necip Fazıl ,vakar Ve Namaz

hüküm dergisi ihsan şenocak necip fazıl namaz necip fazıl ve namaz

Konuda cevap yok

#1
Ya-Leyl

Ya-Leyl

    Super Moderator

  • Albay
  • 803 Mesaj sayısı:

Hüküm Dergisi'nin Şubat sayısında son günlerin tartışma konularından biri olan Üstad Necip Fazıl'ın namazla münasebeti, İhsan Şenocak'ın “Üstad Necip Fazıl, Namaz ve Vakar” başlıklı yazısında farklı yönleriyle ele alındı.

 

Şenocak, Necip Fazıl'ın namaz kılmadığını iddia etmenin hakikate muhalif olmanın yanında darağaçlarının ve tabutlukların önünde medeniyete sözcülük yapan mütefekkiri, onun vasıtasıyla İslam davasıyla irtibat kuran gençlik nazarında küçülteceğini buna karşın da her nevi din istismarcısının yolunu açacağını belirttiği yazısında şunları söylüyor:  

 

Hiçbir Anestezi Namaz Gibi Dış Alakayı Kesemez

 

Üstad, Müslüman gençlerin ihtiyaç hissettiği her alanda yazdı. Makalelerinin önemli bir bölümünü ya otel odalarında ya da konferans için gittiği bir Anadolu şehrinin posta merkezinden dergi idarehanesini arayarak imla yoluyla kaleme aldı. 

Allah'a adanmış hayatında nefsine yenik düştüğü anlar da oldu. Her beşer gibi hatalar da yaptı. Çareyi namazda aradı, ona sığındı:

 

Namaz sancıma ilaç, yanık yerime merhem

Onsuz, ebedi hayat benim olsa istemem.

 

 

Büyük buluşmaya tanık olan seccadesiyle teselli oldu:

 

Beni kimsecikler okşamaz madem

Öp beni alnımdan, sen öp seccadem!

Zindanda derin bir vecd halinde kıldığı namazları -onun ifadesiyle- sanki "göz yaşı tarlası" suretindedir: "… Hele namaz kılarken, hele namaz kılarken… Ne müthiş bir tarla haline gelmiştim. Uçsuz bucaksız gözyaşı tarlası…" (Cinnet Mustatili, 236).

 

haberin devamı için: http://www.haber7.co...-vakar-ve-namaz


 Ey ademe gitmiş,yok olmuş,helak olmuş zamanlarım,amellerim ve duygularım hepinize geçmiş olsun...
Cevap Ekle  hüküm dergisi, ihsan şenocak, necip fazıl, namaz, necip fazıl ve namaz etiketlerini içeren diğer konular