İçeriğe git

Foto

Metafizik

Metafizik

• Please log in to reply
Konuda 71 cevap var

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Şimdi benim efendim sultanım ruhi revanım, ince ince mevzular aklıma geliyor tüm tatlılığımla izaha çalışıcam inşaAllah. Kendimi sağlama almak için konuya şeyhimi de dahil edeyim...
Efendim dergahlıkta , seyri sulukta mertliğin daha kuvvetli olduğunu düşünürdüm kalenderi olmaya çalışırdım. Daha çok mertliğe yöneldiğim için edepte bazı boşluklarım oldu . Yani mertken daha tatlı olacağım fikri ağır basıyordu şimdi ise edebe daha dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Her ikisinde de tatlı oluna bilir. Mertlikte tatlılıkta başarılı olamadım. Şimdi edebte tatlılı olmaya çalışıyorum. Allah'ın rızası tatlılıkta diye düşünüyorum. Bunu olgunluk , kemale erme diye de düşüne biliriz.
Metafizikle ilgisi de şu , anladığım kadarıyla metafiziğin belirli kitabı yok. İbni sinanın araştırmalarını belli bir yere kadar okudum , en önemli ve bir çok anlatımda kullanılan " prensib"' in ne olduğunu bile tam olarak çözemiyordum. Şimdi ise içimden bir ses " metafiziğin edeb' e geldiğini , yani edepli kişiye metafizik lugatındaki kelimelerin manâları anlamlıolmaya başlıyor. Tatlının çekiciliği prensipler oluyor mesela... Mesela bir damla balı koy dışarı mahallenin bütün sinekleri toplanır gelir. Bir kilo katran koy yanından geçen olmaz. Yani Biz burada anlayamadığımız meta fiziği bir bakıma edeb ile tatlılaşıp kendimize çekip avlamaktan bahsediyoruz. Aman avcı iken av olmayalım ...
Neyse bukadar tatlılık yeter biz şeyhimize uyalım, kendimizi farş etmeyelim insanda sırullah vardır...

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Bir türkü ;

Şu Yüce Dağların Karı Eridi
Sel Oldu Gidelim De Bizim Ellere
Yaylamızı Lale Sünbül Bürüdü
Gel Oldu Gidelim De Bizim Ellere

Nazlı Olur Güzellerin Eyisi
Deli Gönül Güzellerin Delisi
Gayrı Bizim Elin Kara Çalısı
Gül Oldu Gidelim De Bizim Ellere

Karacaoğlan Der Ki Gelir Yazları
Güzel Kimden Aldın Sen Bu Nazları
Ananın Babanın Acı Sözleri
Bal Oldu Gidelim De Bizim Ellere

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:

Saçlarından bir tel aldım

Haberin var mı yar yar

Haberin var mı?

Aziz kardeşlerim gece olunca hırhızların güneşi doğarmış.

Hırhızlar bile gece çalışırmış. Şimdiki aklım olsa dergahlıkta hep gece çalışırdım. Bu Gece ufaktan hırhızlar tarafından soyuldum. Çantamı çaldılar...
Çantada ; biraz yiyecek , tütü tabakam, telefon şarzı, çeşitli gıvır zıvır ve birde jop vardı . Bir güvenlikçi vardı borç vermiştim parayı aldı kaçtı jopu düşürmüş el koymuştum. Bu arada sevindirici olan gece yerim diye evden biraz kurabiye poşete koymuştum. Çantaya koymayı unutmuşum bekarlıktan... Demekki zamanı geldiğinde bekarlığında faydası olurmuş...
Ahhh! bu kafa dergahlıkta olsaydı bende...

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Benim efendim sultanım aziz kardeşlerim gelin size bir zikir öğreteyim. Hani kalenderiler çekermiş ya tesbih " Ya Ali, Ya Ali, Ya Ali" (kaddesallahu veche) buna benzer ,belki mantığı aynı. Benim annannem çok tesbih çekerdi, koçaman bir tesbihi vardı. Bir gün babam da tesbihin bir ucundan tutmuş " Bibimin dediği , Bibimin dediği , Bibimin dediği"
Diye çekmeye başlamış . Annannemin hoşuna gitmiş gülümsemiş ...
Şimdi biz ne diyoruz " Şeyhimin dediği , Şeyhimin dediği, Şeyhimin dediği" yani kabirde sordular mesela ; " Rabbin kim ? Nebin kim?" biz de diye biliriz , Şeyhimin dediği...
Kamil insana böyle teslimiyet bizi kurtara bilir
Böyle tatlılı fikirler düşünüle bilir metafizikte...

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Aziz kardeşlerim çanta çalınmamış kameradan baktık gayet sosyete kalabalık bir aile geliyor oturuyor , yanlarında küçük köpekleri de var köpeğin ipini verirken oturmak için eline aldığı bizim çantayı da veriyor . Kadında onun sanıyor heralde karambolde bizim çantayı da alıp biniyorlar arabaya. Plakadan telefonuna ulaştık adam da tedirgin olmuş tütün jop falan var ya... Şikayetçi olmadım getirecek bekliyoruz.

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
#DurdumVeDedimKi ; "Yiğitlik bir anlık sabırdır!"
Şeyh Abdul Kadir Geylani Hazretleri ( kudduse sirruh)

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Birkeresinde bizim bodruma bir hırsız girmiş ,kömür çalıyormuş Ali abim hırsızı görünce hemen saklanmış. Belki beni görür de almaktan vaz geçer diye...
Hırsız da bir kız , yani korktuğundan değil.

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Suyun maanasıyla alakalı bazı düşünceler ;
İnsanların üretimlerinin hepsinin su tasarrufundan kaynaklanan kazanımlar olduğu düşüncesi hasıl oldu. Bunun matematiksel bir formülünün yazılması gerektiğini düşündüm. Emek ve üretimin ölçü birimi tasarruf edilen su ile belirlenmeli.
Su tasarrufu şöyle , hayatı olan ve canlı olan herşey sudan yaratıldı. Biz canlılar ise birşey yaratmıyor sadece su tasarrufu ya da israfı içerisindeyiz. Havuz ve musluk problemleri var mesela ama işin aslının anlaşılmasında yeterli değil. Belki yeterli ama benim gibi matematiği kıt olan ve olayı çözümlemekte takılanların anlayışını kuvvetlendirmek için, ürettiğimiz üreteceğimizin sadece su tasarrufu olduğu kanıtlanmalı.

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Hucurat suresi 18. Ayette Resulü aracılığıyla Allah buyurdu ;
Bismillahirrahmanirrahim
" Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir."
( şüphesiz Allah doğruyu söyledi)

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Aziz kardeşlerim mesela ben yoğun bir işte çalışıyorum eve bitab düşüyorum geçen rahatsızladım 2 gün rapor verdi doktor evde yattım baktım çalışsamda çalışmayıp evde yatsamda aynı zaman geçiyor. Ha çalışmışım yorulmuşum ha evde akşama kadar yatmışım aynı zaman yine geçiyor. Hatta dün öyle yorgundum ki yorgunluktan uyuyamadım. Evde olsan uykunu almış olursun uyuyamazsın bir de yorgunluktan uyuyamazsın. Ama sohbetlerimde dikkatimi çeken bişe var . uykusuzken çok daha güzel şeyler yazıyorum. Yunus emre ata babamızın bahsettiği " esrük" hali sanırım uykusuzluk. Geçen inanmazsınız Üstadın hani bir şiiri var " yok bir yoktur bir vardır..." en esrarengiz dizeleri. Bakınız şiiri bile ezbere bilmiyorum ama bir şerh geldi aklıma resmen şerh şiiri yazdı... Yani yoktan başladım . elimde şiirin sadece yoku vardı. Daldıkça diğer mısralarda şerhle beraber geldi ... Şimdi hiç dalmak istemiyorum çıkamam ...

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
Bakınız aziz kardeşlerim hepimiz çalışıyoruz yani sadece kendim için demiyorum. Mevzu açıldı da aklımıza geldi. Allahın kulu olduğumuz için zannediyorum ki Allah' a en tatlı halimiz, Allah yolunda çalışıp uykusuz bitab düşmüş halimiz. Kul kulluğunda yorulmuş o zaman işte o yorgunlukla tatlı bir sohbet hali oluyor " esrük" o işte ...

Ne diyor fuzuli;
"N’olacakdur terk-i aşk itme Fuzûlî vehm edüp
Gâyeti derler ola bir bende sultânın sever

(Fuzûlî, dedikodudan çekinip de aşkından vazgeçme.
Ne olacak, en çok kulun biri sultanını seviyor, diyeceklerdir.)

(Ustadın şiirini de yazalım )

BirO'NUN SANATI
(Yok) bir (var)dır;
Geçit vermez;
Dar mı, dardır!
(Yok) bir (yok)tur;
Akıl ermez,
Ne de çoktur!
(Var) bir (yok) tur;
Yusyuvarlak,
Dönen oktur.
(Var) bir (var) dır.
O’na varmak…
Bu kadardır!
- Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK kul

ibrikçi

ibrikçi

Müdavim

• Teğmen
  • 764 Mesaj sayısı:
aziz kardeşlerim meta-fizik.com domain boş acaba alsak mı?