Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Kavanozdaki Adam

Recommended Posts

Efendim, gene internette araştırma yapaken, karşıma Kavanozdaki Adam çıkıverdi :)

***Semih Şerifoğlu, oğlunu kaybetmesinin ardından ölüm olgusuna yoğunlaşan ünlü bir yazardır. Aniden baş gösteren ve onu ölümün eşiğine getiren rahatsızlığına, beyninde büyüyen bir tümörün neden olduğunu öğrenir. Beyin nakli üzerine araştırmalarıyla uluslararası şöhret kazanan Prof. Kenan Aksal' ın yaptığı ameliyatla, yazar Şerifoğlu' na okuma-yazma bilmeyen bir kan davası kurbanının beyni nakledilir. Şerifoğlu, ameliyatın ardından kendini, taşıdığı beynin sahibi Mehmet Ekinci olarak bilir ve bedenini yadırgar.

İlk Türk bilim - kurgu filmi olarak nitelenen "Kavanozdaki Adam"; insana, hayata ve ölüme dair perspektif sunan senaryosuyla, Türk Sinemasına düşünce planında çok şey katan önemli bir film. Eser ise Necip Fazıl Kısakürek' e ait...***

İzlemek için:

Bölüm1

Bölüm2

Bölüm3

Bölüm4

Selamlar,

Değerli arkadaşlar, bu dizinin senaryosu pek çok yerde belirtildiğinin aksine Üstad'a değil, Faik Baysal'a aittir.

Bundan yıllar önce, VCD satan bir dükkanda senaryosunun Üstad'a ait olduğu bana söylendiği için bu diziyi satın almıştım. Yıllar yılları kovaladı, Üstad'a aşinalığım ve alışkanlığım arttıkça kafamda bazı şüpheler oluşmaya başladı. Internet'te de pek çok yerde Üstad'a aitmiş gibi gösterilen bu yapımın Üstad'la herhangi bir ilgisi yoktur. Filmin jeneriğine dikkat edilirse de Faik Baysal ismi görülecektir. Üstad'ın bu isimde herhangi bir yapımı bulunmamaktadır. Muhteva açısından da bu dizi filmi anımsatan herhangi bir eseri mevcut değildir.

Böylelikle meşhur bir yanlışı düzeltmiş olalım. Bu kadar gecikmemdeki sebep, önceleri bu eseri satıcının ve Internet'teki yanlış yönlendirmelerin etkisiyle üstada ait sanmam, daha sonra da uzun bir tereddüt dönemi geçirmemdir. Toplantı odamızda mevzuyu dile getirdiğimde iş olanca çıplaklığıyla ortaya çıktı. Ufak bir dikkat eksikliği nelere mal oluyormuş, hep beraber bir örneğini yaşıyoruz.

Bu eserin Üstad'a ait olduğunu söyleyen birisiyle karşılaşırsak, hakikati mümkün olduğunca kendilerine izah etmeye çalışalım. Ki ne zaman "Kavanozdaki Adam" dense, "Necip Fazıl'ın bilim kurgu dizisi mi?" sorusu gelirdi hemen. Bundan sonra bu eser hususunda daha büyük bir dikkat gösterelim.

Saygı ve selamlarımla

**

Ekleme:// Filmin Faik Baysal'a ait olduğuna dair jenerikte geçen ilgili kısım: /resmi ekleyen:reyhan

karp8.jpg

Allah razı olsun valla ya bende kavanozdaki adamı arıyorum kaç gündür kendi sitemizde varmış.:)

"Kavanozdaki adam" filmini çok küçük yaşta izlemiştim .

40 metre kare gecekondumuzda hayli etkisi altına girip izlemiş olduğum bu film, Üstad'a ait olmasada gayet etkileyici bir filmdi.

Devir geçmiş olmasına rağmen o filmi izlediğim tarihe doğru bir yolculuk yapmış oldum burada görünce.