Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Muvazene

Üstadın Ankara'daki Heykeli

Recommended Posts

Aşağıdaki heykeli nette gezinirken buldum. Zamanında bir siyasetçi Üstada "ya altından heykeli yapılacak ya da asılacak adamsın" demişti (Kaynak: Konuşmalar isimli kitap) Üstadın altından değil ama bronzdan heykelini dikmişler Ankara'ya. :unsure: (sanıyorum bronz, ama tunç da olabilir tam ayırt edemedim.)

Heykel resminin yer aldığı siteyi inceleyince Ankara'nın muhtelif yerlerinde mantar gibi heykel yükselmiş olduğunu görüyoruz. Estetik açıdan şehrin müşahhas planına hiçbir güzellik katmayan bu heykeller için kim bilir ne kadar para sarfedildi.

İnsanımızın heykele değil, heykeli yapılan Üstadın eserlerini okumaya ihtiyacı var. Ama her şeyi kaba madde planından öteye götüremeyen bu zihniyet için heykel dikmek, insana kıymet biçme ölçüsü. Heykellere harcanan para maddi-manevi inkişafımız için kullanılsaydı, hâlimiz şimdikinden farklı olurdu. Tabi bunu gerçekleştirmek için de ruh kökü hakikatin hakikatine bağlı bir liderin varlığı elzem.

*Kaynak1: resmin üzerine tıklayınca resim büyüyor.

*Kaynak2: sayfadaki 7. resim

necipfazil.jpg

İlk defa bu heykel olayından haberdar oluyorum.Ne kadar üzüldüm.Böyle bir faaliyet ile Üstad'ın kıymetini mi bilmiş oluyorlar şimdi?Ne yazık...Üstad ki,vasiyetinde çiçek bile istememiş insan.Onu ne kadar anladıkları malesef bronz bir delille ortada.

Üstad'ın Ankara/Ulus Şehir Tiyatrosu'nun (Gençlik Parkı Kültür Merkezi) duvarında büyük bir resmi var. Tahmini olarak eni 1.5 - 2 metre boyu 3 metre civarıdır. Üstad'ın vesikalık fotoğrafının büyütülmüş hali sayılabilir. Üstad'ın resminin yanında Üstad'ın resmiyle aynı ebatta Kemal Sunal'ın resmi var. Duvarı ortadan ikiye bölerek bu şahıslara ayırmışlar.

Selamlar,

Genel manada heykelden ve heykellerin temsil ettiği müşahhaslaştırma fikrinden haz eden birisi değilim. Hele hele bu dikilen heykeller tarihe damga vurmuş ve manevi kıymetiyle, mücerret keyfiyetiyle kültürümüzü belirleyegelmiş din büyüklerine ait oluyorsa, en hafif tabirle kabalık olarak tasvir edebileceğimiz bu halin en ateşli muhaliflerinden olurum.

Heykel, Bana hep oyuncak gibi gelmiştir. Aslında bulunmayan bir kişinin taştan kopyasını yapıp onu sokaklara dikerek insanlara onun varlığını hatırlatmak, oyuncak bebeklerle çocukların oyalanmasını amaçlayan oyuncak üreticilerinin zihniyetçe hemen hemen aynısını taşıyan insanların işi olmalıdır bence. "İnsan, bedeninden ibarettir" gibi bir mülahazanın tezahürünü heykellerde seyredebiliriz. Heykelin üzerinde mücerreti resmetmek hayli güçtür, yapabilen ise hakiki sanatkarın ta kendisidir. Bazı insanların aramızda olduğunu hissettirmek ve onların gölgesini üzerimize düşürmek için, bu mühim kişileri taşa, toprağa, metale indirgemek nasıl bir sanattır, anlayamıyorum. Basit bir resmedişin ötesine geçebilen heykel sanat değeri taşır, ki çevremizdekilerin ne kadarı böyledir, takdir sizlerin olsun.

Kabiliyetli heykeltraşların eli değmeyen bir heykelin dikilmesini kabul edebilmek benim için hayli zordur. Mücerret kıymetleriyle cemiyete nüfuz eden kişilerin, maddileştirilmek yoluyla katledilmesi manasına gelen sanat değeri taşımaktan uzak kalmış bir heykelleştirme gayreti, insanın mücerreti müşahhaslaştırarak bayağılaştırma sevdasının en bariz ispatlarından biri olsa gerektir.

Bırakın anlaşılmayı, hala iyi tanınmayan bir kişi olan Üstad'ın heykelinin dikilmesine karşı nötr bir his besliyorum. Zira meseleyi hem Üstad'ın bir maddileştirme hadisesine malzeme yapılması yönüyle, hem de insanların dikkatini çekerek Üstad'ı anlamalarını sağlama ihtimalinin varlığı ve "Biz, güzel sanatlar olarak ifade edilen alanda da varız" manasına gelen mevcudiyet haykırışı yönleriyle ele alınca, bir dengelenme sözkonusu oluyor. "Bir heykel mutlaka dikilecekse, dikilen heykel Üstad'ınki olsun" diyebilirim. Keşke heykelleri, resimde mümkün olduğu gibi ruha hitap edecek bir biçimde ortaya çıkarma kabiliyetine sahip olan mahir heykeltraşlar dizayn etse...

Üstad'ın, 1923 sonrası açılan devlet reislerinin heykelini dikme çığırıyla ilgili seri halinde kaleme aldığı 3 yazısı sitemizde mevcut. Bu yazılara Buradan ulaşabilirsiniz.

Saygı ve selamlarımla

Şaşkınım, ilk defa böyle birşey duyuyorum.

Üstadın büstlere, heykellere karşı gösterdiği tutumu böylesine içime irdelemişken, Onun, mesele üzerindeki inceliği, hassasiyeti ve bu ahvali ile dalga geçercesine heykel yapmışlar kendi kıt akıllarınca.

Söylenecek o kadar çok söz var ki...

Heyhat bumu müslümanlık ahlakı!

Üstadım affet bizi .

şu memlekette, olması gereken yerde olamayan birisi varsa oda sadece ve sadece üstad necip fazıldır. ülkemizde üstad kadar haksızlığa uğrayan başka bir mütefekkir ve dava adamı olduğunu düşünmüyorum.( kendince 'biz üstadın yolundayız' diyenleri karıştırmıyorum) üstadımızın uğradığı haksızlıklara ona gerektiği gibi verilmeyen kıymete değinecek ve tektek sıralayacak değilim. birçoklarımız biliyor zaten....

sözüm ona Güzellik yapmışlar amcamlar bu heykelle üstada!!' yuh olsun be

Bu taştan,ruhsuz, kof adamı necip fazıl diye millete yuttrmaya çalışanlara ve bu işle alakalı emeği geçenlere sözüm ona o sanatkar geçinen-lere yazıklar olsun.

Malesef genelde baktığımızda bu tür heykeller bir zamanlar tarihe damga vurmuş şahsiyetler için uygun görülüyor. lakin bu heykeli yapan yaptıran kişicikler üstadı ya kavrayamadılar yada bile bile bunu yaptırdılar.

"Allah kuluna hakim, kulları heykellerin!"

Heykeltraşlık bizim milletimizde tarihte kabul görmemiş bir sanat dalı.Fakat bir dönemden sonra özellikle artan bu heykel sevdasından devlet buyukleri nasibini almaya başlamıştı.Lakin ben Üstad gibi ulvi şahsiyetlerin bir takım kaba softa ve ham yobaz elinde anlaşılmadan benimsenmesini şiddetle kınıyorum.Bu yapılan bir saygı gostergesi değil başlı başına saygısızlıktır.Yazık anlamayanlar birşey yaptık sanıp yaptıklarıyla övünsünler.

"Allah kuluna hakim, kulları heykellerin!"

Üstad'ın da belirttiği gibi..

Başka ne denir ki...

Allah bizi affetsin...

Üstad heykelleri kıran putları kıran bir şahsiyettir ve onun heykelini dikmek onu medh değil ona hakarettir..

Üstad'ın heykel hakkında bir beyanını okumuş değilim ya da okumuşsam da hatırlamıyorum.. Ancak bir ehl-i sünnet insan, ve şuurlu müslüman olan Üstadımız heykeli, dinimiz yasakladığı için eminim ki sevmemiş ve reddetmiş.. Ruhun heykelini dikmekten zerre anlamayan belediyeciler, yöneticiler, liderler(!) ancak bu tür fiillerle "vefa"da bulunduklarını zannediyorlar..

Üstad heykelleri kıran putları kıran bir şahsiyettir ve onun heykelini dikmek onu medh değil ona hakarettir..

Üstad'ın heykel hakkında bir beyanını okumuş değilim ya da okumuşsam da hatırlamıyorum.. Ancak bir ehl-i sünnet insan, ve şuurlu müslüman olan Üstadımız heykeli, dinimiz yasakladığı için eminim ki sevmemiş ve reddetmiş.. Ruhun heykelini dikmekten zerre anlamayan belediyeciler, yöneticiler, liderler(!) ancak bu tür fiillerle "vefa"da bulunduklarını zannediyorlar..

ben şimdi üye oldum bu siteye.hapishanede balmumu yapılacakmış ona yorum yapmak için üye olmuştum.bu haberi görünce şok oldum, beynime şimşekler çakıyor.bu ne zihniyet... Bu şeytan hilelerindendir,İslam için boğazını patlatırcasına yıllarca bağıran muzaffer üstad'ın heykeli bu ne cürettir.eğer o bölgelerde bulunursam bu böyle bilineki Üstad ın heykelini ben yıkar parçalarım.o bir fikir adamı idi kitapları var, o bir şair idi şiirleri var, o ehli sünnet bir kuldu Hz.Peygamberin ümmeti idi imanı var.o bir putperesmiki heykelini dikiyorlar...

bu konu haddi ile canımı sıkmış olacal li günlerce başımı ağrıttı.bu konuda devlet büyüklerine mektuplar yazdım inşaallah beni dikkate alırlar da bu heykelin ve M.Akif Ersoy heykelini kaldırırlar.

En genel ve temel manasıyla bakıldığında inanış kaidelerimizden ötürü şahsımın zevk idrakini hareketlendirmeyen ve sanat anlayışıma çok zayıf katkısı olan heykelciliği benimsememekteyim. Güzel sanatlar kategorisinde batı için güçlü bir yer tutan, bizim kültürümüzde ise bu sanat anlayışının son asırlara doğru büyüdüğünü gördüğümüz heykeltıraş ve heykelcilik, İslam'ın putperestlik ve puta tapma ritüellerine karşı oluşundan ve müslüman birisinin bilmeyerek bu sınırları aşması ihtimali gibi bazı hassas bakışlardan ötürü uygunsuz bulunmuştur. Üstadın Ankara'da Gençlik Parkı'nda yer alan yukarıdaki heykeliyle ilgili olarak ise olumlu baktığımı söylemekle mükellefim. Gerekli ve yerinde bir hamle olmuştur demekteyim. Üstadı hatırlatma babından basit de olsa önem arz eden, üstadla ilgili devlet nazarında kayda değer çalışmalar yapılmadığı onlarca yılda heykelinin dikilmesi mi dikilmemesi gibi bir sual ile karşılaşacak olsam elbette ki dikilmesi diyerek cevaplayacağım. Çünkü bazı sathi faydalarını görmek gerektiğini, bu sathi faydaların batıni hallerimize zarar vermeyeceğine hükmederek heykelin lüzumuna karar verici bir bakış getirirdim. Bu yüzden ilgili heykel güzel ve yerinde olmuştur. İşin ehli sanatkarlar tarafından ülkemizin farklı yerlerine bu tür heykellerin dikilmesi de gerçekten güzel olur.

BDG isimli kardeşimin yorumunu hayret ve bir o kadarda şaşkınlık içinde okudum ve kendi kendime nereye gider bu gençlik demekten çekilemedim.Üstad ın bir gayesi vardı bir davası vardı ''İSLAM'' davası.bu nasıl bir çelişkidir ki İSLAM'ı gaye edinen bir şahsiyeti hatırlamak için İSLAM la hiç bağdaşmayan heykelcikler kullanılır inanın aklım almıyor.M.Akif okullarda iman esaslarına aykırı dersler verildiğini duyunca ''Burakın razıyım evladımın cehaletine''diye bir söz eder.ne kadarda yerinde insanlar Üstad'ı putcuktan tanıyacaksa burakın kimse tanımasın.Gaye eserim dediği ''Çöle İnen Nur'' kitabı bu putcukların yıkılma mücadelesini anlatıp dururken günün gençliği Üstadı; Üstad'ın gaye eserine en aykırı bir durumdan öğrenip anlayacakmış...!

vasiyetinde beni İslam'ın en ince ayrıntılarına riayet ederek gömünüz diyen bir muhterem zata ölümünden sonra yapılan en büyük hakaretlerden birisidir bu heykel mevzuu.ve bunu hoşgören arkadaşlarda bir o kadar şaşkındır bence...