Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
turkerdokur

Bosch'da Namaz Kılmak Yasak!

Recommended Posts

Arkadaşlar aşağıdaki haberi dikkatinize sunar hemen alt satırda verdiğim linkten BOSH firması İK bölümüne üslübunca ama ikaz eder mahiyette mesaj yağdırmanızı temenni ederim.. Mümin kardeşlerimizin namazlarını kazaya bırakmamaları ve bu şer güçlerin etkisinin azalması için. Allah rızası için..

http://servicefunctions.bosch.com/user/con...%2Ehtm%23%23%23

Bosch'da namaz kılmak yasak!

Haber - YURTTAN

Salı, 13 Ekim 2009 12:24

ursa Robert Bosch'da namaz kılanlara inanılmaz baskı. Ekim ayı başında, fabrikadaki mescidleri kapatan yönetim, şimdi de makine araları ile soyunma dolapları bölümünde namaz kılmaya çalışan işçileri, "ihtar" cezası vermekle tehdit ediyor.

Özellikle son bir yılda ekonomik krizi gerekçe göstererek işçileri psikolojik baskı altında tutan Bursa Bosch yönetiminin sergilediği tutum, işçiler arasında infiale yol açtı. Vakit'e konuşan bir Bosch çalışanı, fabrikada yaşanan olumsuzlukları anlattı. Ergenekon tutuklusu Mustafa Özbek'in sendikası Türk Metal Sen'in konuya duyarsız kalmasını da eleştiren çalışan, Bursa Bosch'daki işçilerin sendikası olan Türk Metal Sendikası Bursa 3 No'lu Şube Başkanlığı'nı, fabrika yönetimi nezdinde gerekli girişimlerde bulunmamakla suçladı.

ÖNCE "SAKAL KES" DENİLDİ

Adının açıklanmasını istemeyen Bosch çalışanı, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ben, Bursa Robert Bosch fabrikasında 4-5 yıldan beri çalışmaktayım. İşe girdiğim aylarda işler çok yoğundu. Fazla mesai yapmaktan evimize gelemiyorduk. Sosyal hayatımız sıfırdı. Ama bizim fabrikamız vardı, müdürlerimiz vardı, ‘Biz bir aileyiz' cümlesini hiç ağızlarından düşürmezlerdi. 2-3 yıl önce, şöyle bir olay oldu. Sakallı çalışan arkadaşlar, sakallarını kesmeleri için uyarıldılar. Kesmeyenler, işten atıldı. O zaman anladım ki, ‘Biz bir aileyiz' cümlesi, farklı anlam taşıyormuş.

Derken kriz ayları geldi. İşler iyice azaldı. Hatta, haftada 2-3 gün çalışmıyorduk. Fabrika yönetimi, bizim gelmediğimiz günler için sıfır ücret vermek istedi. Ayrıca işçi çıkarmamaya söz verdiler. Ama Kasım 2008'de 117 arkadaşı işten attılar. Sonra baskılar başladı. Psikolojik baskı olsun diye WC'ye bile saat koydular.

"MAAŞIMIZDAN ‘NAMAZ KESİNTİSİ' YAPILIYORDU"

En son yapılan faaliyet ise çok ilginç. Fabrikada değişik binalarda birkaç tane mescid var. Namaz formu doldurarak üretimi aksatmadan ve doldurduğumuz formlarla, maaşımızdan bir miktar kesilmesine razı olarak namazlarımızı kılıyorduk. 4 Ekim'de, kimseye bilgi verilmeden mescidleri kullanıma kapattılar. Hâlâ hiçbir açıklama yapılmıyor. Sendikaya sorduğumuzda ise, yönetimin bu kararı aldığını söylüyorlar. Hatta; makine aralarında ve soyunma dolaplarının olduğu bölümlerde namaz kılan birini görürlerse, ihtar vereceklermiş. Avrupa ülkelerinde, dininin gereklerini yaptığı için hor görülüp, işten atılan Müslümanları gördükçe canımız sıkılırken, Bursa'daki bu uygulama bizi çok şaşırttı."

BOSCH'TAN "BİZDE MESCİD OLMAZ" İTİRAFI

Çalışanların şikâyetleri ile ilgili Vakit'e açıklamada bulunan Bosch Kurumsal İletişim Koordinatörü Belin Alev, "Bursa'daki Bosch fabrikasında zaten mescid yoktu. İşçilerin izinsiz olarak kullandıkları bir mekan vardı. Fabrika yönetimi de genel güvenlik amacıyla o yerde ibadet yapılmasına izin vermedi" dedi. Bosch Bursa Dizel Fabrikaları Yönetimi ise, konuyla ilgili gazetemize yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bosch Bursa Dizel Fabrikalarında bir mescid bulunmamaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde imalat yapan Bosch, diğer tüm iş süreçlerinde olduğu gibi İnsan Kaynakları süreçlerini de belli standartlar dahilinde yönetmektedir. Çalışanlara karşı adil ve eşit davranmayı ilke edinen Bosch'un, dünyada üretim yaptığı hiçbir fabrikasında, ibadet için tahsis edilmiş özel bir alan yoktur. Bu uygulama Türkiye için de geçerlidir. Toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre çalışanlarımızın günlük 7.5 saat çalışma ve 20 dakika dinlenme süreleri belirlenmiştir. Belirlenmiş olan çalışma saatleri, mesai harici etkinliklere imkân vermemektedir."

Kaynak: Vakit

arkadas bundan sonra ne kadar kaliteli olursa olsun bosch makinelerine almaya yonelmeyecegim.... rezil kefereler...

onu kullanmayacagim bunu kullanmayacagim derken neyi kullanacagiz. microsoft kullaniyoruz, google kullaniyoruz. bunlar en basit ornekler. demekki suc bizde, bosch'ta doluda onda bunda degil. bizim halkimizda ne rest cekecek iman var ne de rest cekip de nedenini ailesine, cocuguna anlatacak bilgi. yanlis anlasilmasin bosch'u desteklemiyorum ama bizde de suc yok degil.

onu kullanmayacagim bunu kullanmayacagim derken neyi kullanacagiz. microsoft kullaniyoruz, google kullaniyoruz. bunlar en basit ornekler. demekki suc bizde, bosch'ta doluda onda bunda degil. bizim halkimizda ne rest cekecek iman var ne de rest cekip de nedenini ailesine, cocuguna anlatacak bilgi. yanlis anlasilmasin bosch'u desteklemiyorum ama bizde de suc yok degil.

Rest çekmek gerekiyor evet.

Her halde ve durumda bunlara rest çekecek iman Osmanlı'da vardı bizde de olmalı.

Bunun için başımıza gerçekten cesur bir yönetici gerek.

One Minute iyiydi ama yetmez...

Bunun için de böyle yöneticiyi haketmek için de Rabbimiz'e karşı daha samimi olmalıyız, zira "hakettiğiniz gibi yönetilirsiniz" buyuruluyor..

Allah bizi Yahudinin ve Hıristiyanın oyunlarına karşı teyakkuz halinde olanlardan etsin...

Bunun için öncelikle Diyalog'a hayır kampanyası başlatılmalı....

çok doğru. "bizde de suç yok değil" biraz eksik kalmış: Asıl Suç Bizde! Müslümanlar adam gibi bir araya gelip bir şirket kuramıyorlar. ondan sonra onu boykot et bunu tenkit et diğerini kına! nereye kadar! Bence Müslümanlar kendi içlerinde çekişmeyi bırakıp birleşmeliler. herkesin hatası/kusuru var hepsini de görmeyelim ne olacak? gülü seviyorsak dikene de katlanmayı öğrenelim.

Neden Vakit gazetesi sadece ve sadece böyle haberler yapıyor?Adam kafirdir kendi şirketindede müslümanların namz kılmasını istemiyordur.Doğal bence.Çünkü bu kâfirlerin en belirgin özelliği.Olmazsa olmazı.

Neden Vakit gazetesi sadece ve sadece böyle haberler yapıyor?Adam kafirdir kendi şirketindede müslümanların namz kılmasını istemiyordur.Doğal bence.Çünkü bu kâfirlerin en belirgin özelliği.Olmazsa olmazı.

Vakit Gazetesi her türlü haber yapar. Bunu Vakit Okuyan herkes bilir. 1 kere Vakit okusaydın sen de bilirdin efendi. Kafirler Kafirliklerini yapacak, ama hiçkimse bundan bahsetmeyecek öyle mi? Vay canına sayın seyirciler! Sen bu kafayla çok iyi bilgili/aydın Müslüman olursun. devam et.

Şunu da belirteyim, Vakit Gazetesi, Siyasetten Sağlığa, Gündemden Mizaha, Ekonomiden Spora, Kültür-Sanattan Tarihe kadar her türden haber-yazı yayımlıyor. Hayatında 1 defa Vakit okumamışların Vakit hakkında böylesine cahilce yorum yapmalarına GICIK oluyorum. Terbiyesizlik Yapmayın!

Vakit Gazetesi her türlü haber yapar. Bunu Vakit Okuyan herkes bilir. 1 kere Vakit okusaydın sen de bilirdin efendi. Kafirler Kafirliklerini yapacak, ama hiçkimse bundan bahsetmeyecek öyle mi? Vay canına sayın seyirciler! Sen bu kafayla çok iyi bilgili/aydın Müslüman olursun. devam et.

Şunu da belirteyim, Vakit Gazetesi, Siyasetten Sağlığa, Gündemden Mizaha, Ekonomiden Spora, Kültür-Sanattan Tarihe kadar her türden haber-yazı yayımlıyor. Hayatında 1 defa Vakit okumamışların Vakit hakkında böylesine cahilce yorum yapmalarına GICIK oluyorum. Terbiyesizlik Yapmayın!

Vakit okumadığımı nerden biliyorsun?Tam 6 senedir hergün Vakit gazetesini sayfası sayfasına okumaktayım.Dikkatlice bakıldığında kendiyle çelişen bir gazete.Bir Birışık'ı Vahdetçi kırsaçlıadamı çıkarır, bir Ali Eren hocamızı çıkarır.Bir İslamoğlu'nun kanalının reklamı olur, bir Osmanlı Tarihi öğülür.Bir milliyetin ne kadar kötü(!) bir şey olduğu yazar, bir Alperenler yerden göğe sığdırılamaz.Cubbeli Ahmet Hoca Efendi sohbetlerinde bu gazetenin alınmamasını tavsiye etmiştir.Kulaklarımla işittim.

Uslûbuna bir kez göz atanterbiyesizliği kimin yaptığını rahat anlar.

Herhalde ha söğdü ha söğecek dedidğim ama işi başka kelimelerle kıvıran Vakit yazarlarından bulaşmış.

Neyse biz yinede Saygılar diyelim...

Mevzumuz bir gazetenin surekli bu tip haberler yayinlamasi degil. Biz nedense ortada bir sorun oldugunda hemen bir kisiyi ya da zumreyi suclayarak gunahdan/kusurdan siyrilmaya calisiyoruz.

Biz neden her alanda geri kaldik biliyor musunuz?

- Iki musluman insan olarak birbirinize sarfettiginiz sozlere bakin, sebep gayet anlasilir bir sekilde ortaya cikiveriyor. Sanirim hatayi baska yerde aramaya gerek yok.

Vakit okumadığımı nerden biliyorsun?Tam 6 senedir hergün Vakit gazetesini sayfası sayfasına okumaktayım.Dikkatlice bakıldığında kendiyle çelişen bir gazete.Bir Birışık'ı Vahdetçi kırsaçlıadamı çıkarır, bir Ali Eren hocamızı çıkarır.Bir İslamoğlu'nun kanalının reklamı olur, bir Osmanlı Tarihi öğülür.Bir milliyetin ne kadar kötü(!) bir şey olduğu yazar, bir Alperenler yerden göğe sığdırılamaz.Cubbeli Ahmet Hoca Efendi sohbetlerinde bu gazetenin alınmamasını tavsiye etmiştir.Kulaklarımla işittim.

Uslûbuna bir kez göz atanterbiyesizliği kimin yaptığını rahat anlar.

Herhalde ha söğdü ha söğecek dedidğim ama işi başka kelimelerle kıvıran Vakit yazarlarından bulaşmış.

Neyse biz yinede Saygılar diyelim...

Arkadaş, çelişki sizin yazılarınızdadır. madem beğenmiyorsun, öyleyse beğenmediğin, içi çelişkişlerle dolu(!) olan gazeteyi niçin 6 yıldır "sayfası sayfasına" okuyorsun? bakın işte anlayamadığınız nokta burada: Vakit herhangi bir kuruluşa/cemaate bağlı olmadığı için (cemaatler olmasın demiyoruz) tüm Müslümanları kucaklıyor. Yani ayrım yapmıyor, fark gözetmiyor. Erbakan Hocaya yapılan haksızlıkları da eleştiriyor, Tayyip Erdoğana yapılanları da, Fetullah Hocaya yapılanları da. Bazen Y.A.Ş. mağdurlarının sesi oluyor bazen Filistinin sesi. Olmasın mı yani? ne yapsın? sadece hocaefendilerine/şeyhlerine laf söylenince ayağa kalkan aksi takdirde suya sabuna dokunmayan "koyun sürüsü" misali yayınlar mı yapsın?

O, ha sövdü ha sövecek dediğin yazarların ne kıymetli insanlar olduğunu, ne kadar cesur olduklarını bir kavrayabilsen! "PISIRIK"lardan İslam'a fayda yoktur! Korkak olan milyonlarca insan Müslüman olsa ne yazar? O "sövmek" dediğin kelimeleri kullanmak YÜREK ister. Vakit yazarları aleyhine açılmış kaç dava var biliyor musun? Neden açılmış bu davalar? Yazarlar "sövdükleri"(!) için mi?

Şunu da belirteyim, Cübbeli Ahmet Hoca gerçekten dediğin gibi bir söz söylediyse (araştıracağım) ben de En Büyük Cübbeli Hoca karşıtıyım! Cübbeli Hoca kim oluyor ki Vakit Gazetesine dil uzatacak! Tabi araştıracağım bu konuyu. Doğruysa, Cübbelinin Fitneci olduğuna Tam Olarak kanaat getiririm. Değilse, buraya yazarım.

onur1 rumuzlu arkadaşın söylediklerine de katılıyorum. Sizin bu diğer Müslümanları "ötekileştirme" çabalarınız yüzünden bölük pörçük olduk. Geri kaldık, Gavura muhtaç olduk.

Arkadaşlar bu başlık "Vakit gazetesini değerlendirme" başlığı değildir...

Bunu başka başlık altında değerlendiriniz..

Bu başlık Bosh firmasının "Müslüman mahallesinde salyangoz satma" ya da daha başka deyişle "Müslüman mahallesinden Müslümanı atma" girişimini kınamak ve yek vücut olmak içindir...

Bazılarınız da mezkur firmanın yaptığı adiliği onların açısından da olsa "doğru" görmekteler ve ılımlı karşılamaktalar..

Bunlar, bir Vatikan projesi olan "Dinlerarası diyalog fitnesinin" ürünü ve "Ilımlı İslam" kavramının zuhurudur..

Şunu bilelim ki İslam zaten ılımlıdır, genel manada (cihad vb. haricinde) şiddete karşıdır...

Birilerinin ortaya attığı "İslami Terör" kavramı sanki varmış da buna karşı olarak "Ilımlı İslam" diye bir bakış açısı geliştirilmiş gibi gösterilmektedir..

Kararlı, cesur ve otoriter ancak bir o kadar yumuşak ve tatlı sözlü olmak özetle DİK durmak her Müslüman'ın görevidir..

Müslümanlar birbirine karşı VAV gibi başı eğik ve mütevazi, küffara karşı ise ELİf gibi dik başlı ve cesur olmalı...

müslümanlara karşı yapılan her türlü sindirme çalışmasının karşısında olmalıyız elbette. bosch yönetimine mailimi attım ama buradan da çalışanlara, sadece bursa'daki değil herhangi bir kurumda çalışan, eğitim alan, namaz saateri içerisinde orada bulunan tüm müslümanlara bir serzenişte bulunmak istiyorum. sözü edilen fabrikada çalışanların tamamı yada tamamına yakını müslüman. ve her müslümana da namaz farz... ee bu namaz da savaşta bile kazaya bırakılamayacak kadar mühim bir ibadet. herkes de bunun bilincinde olup, çalışanların tamamı namaz talebinde bulunsa, yönetim eli mahkum kabul etmek zorunda... rabbim hepimize bu bilinci nasip etsin...

fitnecinin ağababası mawera11 konuşmuş yine kendince!!!! konuyu nerelere çekmişler, şaşırmışlar.....

arkadaşlar bizler adam gibi adam olabilsek! bu konuyu bireysel olarak çevremize anlatır , ve bu birimin

bu hayasız yaklaşımını milyonlarca insana duyrabiliriz. internet ortamında belirli kapasiteye ulaşan bu haber , gündelik yaşamda daha fazla yer bulabilecektir.....

yoksa işin öteki tarafında karanlığa sövmek gibi birşey olmaktan öteye geçmeyecektir!

saygılar_

( BOSCH MAWERA11 karşıtıyım bende)

Sayın Bosch çalışanları,

Bu durumu yani size konan yasak için mahkemede herhangi bir dava açtınız mı? Yapabileceğiniz en güzel şey bu olur.

attığım maile gelen cevap...

"Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Güncel Bilgilendirmesi‏

Merhaba,

Mailinize istinaden sizleri son gelişmeler hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bosch San. ve Tic. A. Ş. ve sendika temsilcileri, gerçekleştirilen toplantı sonucunda karşılıklı uygun bir yerel çözüm konusunda anlaştı. Fabrika yönetimi ve işçi temsilcileri arasında yapılan anlaşmaya gore, Bursa’daki Bosch Dizel fabrikalarında çalışanlar için ibadet amaçlı üç oda hizmete sokulacak.

Türk İş Kanunu’na ve Bosch’un sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olan bu odalar, Bosch Bursa Dizel fabrikası çalışanlarının daha sağlıklı ve güvenli koşullarda ibadetlerini yerine getirmelerine olanak verecek. Bu odalarda, daha iyi bir havalandırma sistemi, acil durumlar için geliştirilmiş giriş ve çıkış imkanı ve yangın söndürücüler olacak. Yenileme çalışmalarının tamamlanması ile bu odalar en geç Ekim sonunda hizmete sokulacak. Çalışanlar, yemek ve çay molaları esnasında bu odaları kullanabilecekler.

Bursa’daki Bosch Dizel fabrikası, bu olanakların yanı sıra, isteyen çalışanlarına, 30 yılı aşkın süredir uyguladığı, Cuma ve Bayram namazlarına gitme olanağını sunmaya ve transfer sağlamaya devam edecektir.

Ekim ayı başında, Bosch Bursa Dizel fabrikasında ibadet amaçlı kullanılan alanlar, koşullarının sağlık ve güvenlik açısından giderek olumsuzlaşması gerekçeleriyle kapatılmıştı.

Bu yerel çözüm ile, Bursa’daki Bosch Dizel fabrikası yerel kültür ve değerlere olan saygısını göstermektedir.

Bu e-mail ile durumu netleştirebildiğimizi ümit eder, ilginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Bosch İletişim Merkezi"

fitnecinin ağababası mawera11 konuşmuş yine kendince!!!! konuyu nerelere çekmişler, şaşırmışlar.....

hafakan rumuzlu üye, turkerdokur rumuzlu konuyu başlatan arkadaşın uyarısından sonra tek bir kelime yazmadım bu konuya. sen orada duran kocaman uyarıyı es geçip bana saldırıyorsun. yahu arkadaşımız açtığı konuda başka tartışmaların yapılmasını istemiyor bunu kavrayamıyor musun? geçenlerde profiline baktım 30 yaşındaymışsın. yahu 30 yaşındaki insan biraz efendi olur, ağırbaşlı olur. hele hele böyle bir sitede uzun zamandır bulunan bir kişinin üslubu böyle olmamalı. Burası "sulu forum" değil, n-f-k forum. sen önce enaniyetine galip gel sonra kişileri tenkit edersin. haydi Allah(c.c.) akıl versin..

not: konuyu başlatan arkadaşımız kusura bakmasın. cevap vermek durumunda kaldım. bu son. :)

attığım maile gelen cevap...

"Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Güncel Bilgilendirmesi‏

Merhaba,

Mailinize istinaden sizleri son gelişmeler hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bosch San. ve Tic. A. Ş. ve sendika temsilcileri, gerçekleştirilen toplantı sonucunda karşılıklı uygun bir yerel çözüm konusunda anlaştı. Fabrika yönetimi ve işçi temsilcileri arasında yapılan anlaşmaya gore, Bursa’daki Bosch Dizel fabrikalarında çalışanlar için ibadet amaçlı üç oda hizmete sokulacak.

Türk İş Kanunu’na ve Bosch’un sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olan bu odalar, Bosch Bursa Dizel fabrikası çalışanlarının daha sağlıklı ve güvenli koşullarda ibadetlerini yerine getirmelerine olanak verecek. Bu odalarda, daha iyi bir havalandırma sistemi, acil durumlar için geliştirilmiş giriş ve çıkış imkanı ve yangın söndürücüler olacak. Yenileme çalışmalarının tamamlanması ile bu odalar en geç Ekim sonunda hizmete sokulacak. Çalışanlar, yemek ve çay molaları esnasında bu odaları kullanabilecekler.

Bursa’daki Bosch Dizel fabrikası, bu olanakların yanı sıra, isteyen çalışanlarına, 30 yılı aşkın süredir uyguladığı, Cuma ve Bayram namazlarına gitme olanağını sunmaya ve transfer sağlamaya devam edecektir.

Ekim ayı başında, Bosch Bursa Dizel fabrikasında ibadet amaçlı kullanılan alanlar, koşullarının sağlık ve güvenlik açısından giderek olumsuzlaşması gerekçeleriyle kapatılmıştı.

Bu yerel çözüm ile, Bursa’daki Bosch Dizel fabrikası yerel kültür ve değerlere olan saygısını göstermektedir.

Bu e-mail ile durumu netleştirebildiğimizi ümit eder, ilginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Bosch İletişim Merkezi"

Umarım bu mailde anlatılanlar harfiyen yerine getirilmiştir.Hayat şartları çok zor mücadele etmek birlik olmak ve kenetlenmek gerekiyor.Allah yar ve yardımcımız olsun.

Aynı cevaplar bana da geldi.. Basından takibimize göre de 3 oda açmışlar.. Bosh'ta çalışan veya yakını çalışan varsa haberi doğrularsa seviniriz..

Arkadaşın biri güzel yazmış:

"Yaşam için teknoloji"ye inat yaşam için namaz...

Birde söğseydin kardaş?Burasının chat kanalı değil, forum olduğunu belirtmek isterim.

Biraz dikkat!

Birde söğseydin kardaş?Burasının chat kanalı değil, forum olduğunu belirtmek isterim.

sorarlar adama' kardaş' ayağı ne ayak şimdi! kardaş? şimdi bende sizin uslübunuzumu yargılıyim!? bırakalımya bu işleri.... mawera 11 ve basmacı. arkadaşlar burda benim uslübumu kimse yargılayamaz, yormayın kafanızı . artı ben nerede olduğumu gayet iyi biliyorum. size düşmez hemde tetikte bekler gibi ikaz uyarı edaları!!!

mawera11 kardeşim komik olma lütfen. bırak bu profile baktım yaşını gördüm söylemlerini.... 1 kez ağababa yerine koyduk hemen bize efendilik tavsiyesinde bulunmuşşun ,oldumu şimdi . yavaş biraz! belkide insanları çözebilmekte oranımız oldukça düşüktür he ne dersin-iz .... aynaya bakalım.....

buarada ağırbaş size göre kaç kilo demek söyleyinde bilelim olmazmı...... neyse birara söylersiniz söylerkende ezberlemiş olursun-uz.

(polemiğe özlem duyanlar benden uzak dursunlar lütfen )hoşçakalın

"LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDUN RESULULLAH" Rabbimiz bizleri kafirlerden ve onların zulümlerinden korusun. Selam ve Dua İle

sorarlar adama' kardaş' ayağı ne ayak şimdi! kardaş? şimdi bende sizin uslübunuzumu yargılıyim!? bırakalımya bu işleri.... mawera 11 ve basmacı. arkadaşlar burda benim uslübumu kimse yargılayamaz, yormayın kafanızı . artı ben nerede olduğumu gayet iyi biliyorum. size düşmez hemde tetikte bekler gibi ikaz uyarı edaları!!!

mawera11 kardeşim komik olma lütfen. bırak bu profile baktım yaşını gördüm söylemlerini.... 1 kez ağababa yerine koyduk hemen bize efendilik tavsiyesinde bulunmuşşun ,oldumu şimdi . yavaş biraz! belkide insanları çözebilmekte oranımız oldukça düşüktür he ne dersin-iz .... aynaya bakalım.....

buarada ağırbaş size göre kaç kilo demek söyleyinde bilelim olmazmı...... neyse birara söylersiniz söylerkende ezberlemiş olursun-uz.

(polemiğe özlem duyanlar benden uzak dursunlar lütfen )hoşçakalın

1Karındaş-2Kardaş-3Kardeş(Yalnız İstanbulcada)

Benim şimdi bu kelimenin evrimindeki 2. basamağı kullanmamın ne sakıncası var pek anlıyamadım doğrusu.

Birde Türkçe Dilbilgisinden öğrendiğim kadarıyla üç ünlü döğme-söğme-yaralama-şişleme-öldürme-ezme-biçme-geçme gibi koyu ünlemlerde konulur.Bu ne şiddet ne celâl demekten başka birşey yapamıyorum sana...

Mavera11 yaşı vs. niye önemli ki?Yoksa solcular gibi 18 yaş sınırına mı sahibiz?İslam hukukunda ergen olunduğundan itibaren kişinin gelişkin insan sayıldığını, evlenebildiğini vs. hatırlatmak isterim.