Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nfk321

Peki Genelkurmay 'karabekir Açılımı'na Hazır Mı?

Recommended Posts

Tartışmayı burda noktalandırıyorum.Son olarak şunu söyliyeceğim, seni gerçek hayatta görsem kaldırım taşıyla döverdim buna yemin edebilirim.Glediğimden beri bu forumda benle uğraşıyorsun.Artık sabır sınırlarımı aştın.

Sırf forumun ortamından ötürü sana hakaret etmiyorum.

Tartışma mı?

Sen edebinle bile tartışmayı beceremiyorsun ki?

Sana belirtmiştim.. fikirlerini teşhisi konan bir hastalık gibi gördüğümden takipçinim diye.. Sen de bunu duyup tmam demiştin..

Ne diye sabır sınırlarını aştın?

Msn adresim, sitede aleni bir şekilde kayıtlı.. Kaldırım taşlarını msn ifadesi yapıp atabilirsin sayfama... 

Senin tek uygun yanın ne biliyor musun? Envere'e olan taassubun.. Zira; Enver hariç hiç bir fikirde sebat edemedin. Kaypak fikir zeminin, her başlıkta ayrı yönlere yelken açtı. 

Ya, seni görmezden geldiğimizi kabul et sus öylece kal.. Yahut, zaten neticesini bildiğin başlıklarada boy gösterdiğinde, tepkimizden sıkılma...

Benim senle uğraşacak halim yok.Sende benle uğraşma.Bende sen gibi tüm İttihatçılara düşmandım.Ama hayatlarının ajanlıkla masonlukla ilgisi yok hayatlarını okudum.Senin fikirlerinide değiştirmek istemiyorum.Çünkü mevcut fikirlerin seni kötü yola götürmez.Sadece bu ülke için çalışmış bir kaç kişiyi reddetmen dışında.

Tartışmayı burda noktalandırıyorum.Son olarak şunu söyliyeceğim
...

Bir kere olsun bir fikrinde sebat göster; seninle uğraşmayı bırakacağım..

Ne yüzsüz bir şeysin sen???

Nereden okudun o hayatları? Yoksa; ittihatçılara hüsnü zan beslemeye çalışanlar gibi; o devir pusluydu kimse doğruyu göremiyordu; ittihatçılar o yüzden bu kadar azdı.. diyenler gibi bir zamanda ve pusta mı okudun o hayatları...

Önce şunu söylemek istiyorum

Abdulhamid Han; kendisine yapılanlar için hakkımı helal etmem demiyor.

Vatanı parçayalacaklar; milletin bunca senelik emeklerini heba edecekler ve milleti kıracakları için helal etmiyorum diyor. 

Enver ile Ulu Hakan arasındadır bu hesap.. eyvallah.. Ne Enver'e Ne Basmacıya sen cehennemliksin demedik. Sadece Basmacıya ahirette sevdiklerinle olursun inşaallah dedim.

Sen, görmeye bilirsin; lakin Basmacının gözünde büyük vatan dostu ve halk kahramanı bir Enver var. Bu nokta da benden özür bekleyebilirsin. Seni bir kaç tartışamada sürekli Basmacıyı savunur gördüğümden; Enverbaz sanıp, kesin hüküm verdiğim için özür dilerim ve helallik istiyorum. 

Lakin söylediğim gibi; lağım kuyusundaki kimse temiz olduğunu iddia edemez. Bunu unutmamanı rica ediyorum. 

Basmacıya gelince; kendisinin Küfür asrımıza olan özlemini bilmeyen kalmadı. Ezan'ı Tengri bilmem nedir diye yazabilecek kadar da kavmiyetçi...

Basmacıya hep sordum.. Neye dayanıyorsun da Enver'i tevbekar görüyorsun? verdiği cevabı demin de gördünüz.. Çocuk envere küfür etti, yaşın küçük olsa sende yapardın....

thelordofthebaron'dan.. peşinhükümlülüğüm için özür diliyorum.. Ama bu hataya düşmemde, kendisinin de payın yok değil..

Ben orada türkçe olursa böyle olur şeklinde yazdım, bir nükte mahiyetinde. Nerde orda Türkçe olmasını istemek?Asla ve katha Türkçe olmasını istemedim.Arabi evrensel İslâm dilidir.Buna kimse karşı çıkamaz.Ve benim inancımcada Arabi kutsaldır.

Tartışma çok saçma bir hal almaya başladı.Yakında birbirinizi dinsiz imansız diye yaftalamaya başlayacaksınız.Ya ÖM yolu ile ya da Msn'den konuşun lütfen.Konuyu açtığıma açacağıma bin pişman ettiniz yani sağolun

Tartışma çok saçma bir hal almaya başladı.Yakında birbirinizi dinsiz imansız diye yaftalamaya başlayacaksınız.Ya ÖM yolu ile ya da Msn'den konuşun lütfen.Konuyu açtığıma açacağıma bin pişman ettiniz yani sağolun

Senden özür diliyorum güzel kardeşim hakkını helal et ama görüyorsun ki bu iki kardeşimin kavgasına bir son vermek için uğraşıyorum.

Ben orada türkçe olursa böyle olur şeklinde yazdım, bir nükte mahiyetinde. Nerde orda Türkçe olmasını istemek?Asla ve katha Türkçe olmasını istemedim.Arabi evrensel İslâm dilidir.Buna kimse karşı çıkamaz.Ve benim inancımcada Arabi kutsaldır.
Evet ibni.ss kardeşim Basmacı Türkçe ezana karşıymış bu beyan etti. Başka ne kusuru var basmacının söyle tek tek çözelim şunları kavgaya lüzum yok...

Karabekir Paşa'nında, Hamidiye Kahramanı Rauf Orbay'ında, Atıf Hoca'nında, Bediüzzaman'ın da ne açılıma, ne de iade-i itibara ihtiyaçları vardır. (Konuyla alakası yok)

İttihad ve Terakki hakkında defalarca yazıldı, konuşuldu, tartışıldı, hatta ağır sözler sarfedildi vs. Bütün enkazı ve enkazın sonuçlarını bu cemiyete mal edersek gerçekçi olmayız ve ucuza kaçmış oluruz bence. Ciddi ve tahribata yol açan siyasi ve askeri hataları olmuştur, yanlış ve sakat düşünceleri pratiğe dökmüşlerdir, eyvallah. Bunlar muhakkak ve barizdir zaten.

Herşeyi ama herşeyi İttihad ve Terakki'nin üzerine atarak, sağlıklı bir tartışmada yapıl(a)mayacağı kanısındayım. Herkes Enver Paşa'ya vur ha vur ediyor; belaların ve musibetlerin sebebi görüyor, onu baş suçlu ilan ediyor. Bunu yapabilirsiniz, hem hakkınız, hem de şahsi değerlendirmeleriniz olabilir. Bunda her hangi bir beis yok.

Türkistan topraklarında Kızıl Ordu'yla günlerce savaşan Enver Paşa değil de, başkası mıydı? Ha birde merhum Üstad'ın (Bediüzzaman) şu sözleri geliyor insanın aklına:

''Onlara şiddetli bir karşı koyuş içerisindeydin, şimdi neden susuyorsun?” diye sorulduğunda, dedi ki: “Suskunluğumun nedeni, düşmanların onlara şiddetli hücumlar yapmasındandır. Düşmanın saldırı hedefi, onların iyi tarafları olan dirençleri ve İslâm düşmanlarının zehirleme vasıtası olmaktan uzak durmalarıdır. Bence yol ikidir. Terazinin iki kefesi gibi… Birinin hafiliği ötekinin ağırlığını geçer. Ben tokadımı Antarik’e patlatırken Enver’e, Venizelos’a yapıştırırken de Said Halim’e vurmam! Nazarımda vuran da sefildir (alçaktır)!”

Ne İttihad ve Terakki'yi, ne de Enver Paşa'yı tutmak/taraf olmak/övmek gibi niyetim yok. Olması için sebep te yok, lakin biraz tarih, hakikat ve insaf ölçülerini gözden kaçırmasak iyi olur derim.

Muhabbetle.

Edited by buyukdogu

Karabekir Paşa'nında, Hamidiye Kahramanı Rauf Orbay'ında, Atıf Hoca'nında, Bediüzzaman'ın da ne açılıma, ne de iade-i itibara ihtiyaçları vardır. (Konuyla alakası yok)

İttihad ve Terakki hakkında defalarca yazıldı, konuşuldu, tartışıldı, hatta ağır sözler sarfedildi vs. Bütün enkazı ve enkazın sonuçlarını bu cemiyete mal edersek gerçekçi olmayız ve ucuza kaçmış oluruz bence. Ciddi ve tahribata yol açan siyasi ve askeri hataları olmuştur, yanlış ve sakat düşünceleri pratiğe dökmüşlerdir, eyvallah. Bunlar muhakkak ve bariz zaten.

Herşeyi ama herşeyi İttihad ve Terakki'nin üzerine atarak, sağlıklı bir tartışmada yapıl(a)mayacağı kanısındayım. Herkes Enver Paşa'ya vur ha vur ediyor; belaların ve musibetlerin sebebi görüyor, onu baş suçlu ilan ediyor. Bunu yapabilirsiniz, hem hakkınız, hem de şahsi değerlendirmeleriniz olabilir. Bunda her hangi bir beis yok.

Türkistan topraklarında Kızıl Ordu'yla günlerce savaşan Enver Paşa değil de, başkası mıydı? Ha birde merhum Üstad'ın (Bediüzzaman) şu sözleri geliyor insanın aklına:

''Onlara şiddetli bir karşı koyuş içerisindeydin, şimdi neden susuyorsun?" diye sorulduğunda, dedi ki: "Suskunluğumun nedeni, düşmanların onlara şiddetli hücumlar yapmasındandır. Düşmanın saldırı hedefi, onların iyi tarafları olan dirençleri ve İslâm düşmanlarının zehirleme vasıtası olmaktan uzak durmalarıdır. Bence yol ikidir. Terazinin iki kefesi gibi Birinin hafiliği ötekinin ağırlığını geçer. Ben tokadımı Antarik'e patlatırken Enver'e, Venizelos'a yapıştırırken de Said Halim'e vurmam! Nazarımda vuran da sefildir (alçaktır)!"

Ne İttihad ve Terakki'yi, ne de Enver Paşa'yı tutmak/taraf olmak/övmek gibi niyetim yok. Olması için sebep te yok, lakin biraz tarih, hakikat ve insaf ölçülerini kullansak iyi olur derim.

Muhabbetle.

...

Yorumunuz için çok teşekkürler Beğ Efendi.

Aybüke kardeşimden özürle başlamak isterim..

Basmacı'nın küfür asrımıza olan özlemi su götürmez bir gerçek..

Sürekli hakaretvari tavrı; çıkamayacağı tartışmalarda çamura yatmak ve çamur atmak hassası yine su götürmez bir gerçek.

Benim Basmacı ile ilgili sorunum yok. Kendisine bildirdim. Fİkirlerini sağlıllı bulmuyorum ve bunun için takipçinim. Kendisi de bunu kabul etti. Ne yaparsan yap, dedi..

Orkun Alfabesi mevzuunda; birikim her nekadar takdire şayan dahi olsa; caninin elinde bıçak, katl aletidir, düsturuna binaen, siz küfür asrına olan özleminizden kurtulmadıkça, rahat edemezsiniz.

Bugüne kadar ki bütün hakaretlerinizi affetmeye layık bile bulmadığımdan, hakkımı helal etmem gibi, Mümin'e yakışmayacak sûflli işlere kalkışmayacağımdan emin olunuz.

Lâkin siz; sizi haklı gören, yahut size yapılan baskıyı eleştiren birini gördüğünüzde, hemen savunduğunuz fikri bırakıp; olanca hıncınızı kedinin, süt döktükten sonra sahibinin paçalarına sürtünmesi gibi; sizi savunana biraz daha acıtasyonla;tartışmadan haklı çıkmaya çalışıyorsunuz...

Bunları bırakın ve bir kerecik olsun, tartışmayı sataşmaya çevirmeden fikrinizi savunun..

Estağfurullah arkadaşlar özür dilemeniz için yapmadım o çıkışı.3 sayfa olmuş konu altında ki cevaplar bunların hiçbirinin konu ile bir alakası yok.Ki böyle açılmış konular çoğaldı bu aralar sitede....

Neticesinde gereken yapıldı malum kişi için.İnşallah birazcık Üstadımıza saygısı varsa aynı yüzsüzlükleri tekrarlama gafletinde bulunmaz.Zannetmiyorum ama temennim.Selametle

Lâkin siz; sizi haklı gören, yahut size yapılan baskıyı eleştiren birini gördüğünüzde, hemen savunduğunuz fikri bırakıp; olanca hıncınızı kedinin, süt döktükten sonra sahibinin paçalarına sürtünmesi gibi; sizi savunana biraz daha acıtasyonla;tartışmadan haklı çıkmaya çalışıyorsunuz...

Valla kardeşim ne bileyim böyle dışardan bakınca adama hakaretler falan yükleniyorsun gibi geldi. Demek kandık ben biraz savununca fikirlerini değiştirdi demek. Vallahi çok özür dilerim hakkınızı helal edin. Ben onun Türkçe ezanı vs. konuları savunduğunu bilmiyordum.

---------

Kazım Karabekir'in Yapılan inkilapları eleştirdiği yıllarda yazdığı bir şiir:

SIFIR

İster Binden bir çıkar, ister birden bir.

Geriye kalır bir veya bir kaç ''sıfır''

Ah bu şarklıların bedbaht hesabı

Asırlar dolduran kara kitabı

İş başına geldi mi bir zat:

İlk sözü:HEYHAT!

Herşey BERBAT!

Hiç bir şey yapılmamış benden evvel,

Der ve işi evvela sıfıra irca eyler..

Tarih ameliyesi yapıldı demek

Yandı kül oldu bir sürü emek.

Gelen de bir sürü iş yapar,

Zamana uyar ters yola sapar.

Halkın sukut ve istiğnası

Ve programsızlık belası

Çıktı mı birden bir?

Kaldı mı geriye sıfır?

Gidemezsin ey şarklı

Böyle ayakları bağlı

Bir ileri bir geri

Bunun yoktur bir değeri

Çalış bire sende bir ekle

Varı yıkma, onu besle

Bir bir daha ikiyse bugün

Binbir olur elbette bir gün

Medeniyet denilen yüce aleme beşer

Tarihle değil cemle çıktı üçer beşer.

Ve Kazım Karabekir e yapılanların belki de en aza indirelerek anlatılabilmiş hali:

Uzun yıllar yasaklı kalan ve düzensiz yayımlananlarla birlikte Karabekir'in evinin deposunda hiç açılmadan bekleyen notları, Kazım Karabekir Vakfı tarafından YKY'ye devredildi.

Kızları Hayat Karabekir Feyzioğlu, Timsal Karabekir Yıldıran ve torunu Gülden Gazioğlu, arşivdeki tüm eserlerin basılacak olmasından çok memnun. Eserlerin 2007'de yayınlanacak ilk partisinde Paşa'nın bugüne kadar hiç bilinmeyen ‘Günlükler’i de var. Yayınların editörlüğünü daha önce İnönü'nün ‘Defterler’i ile Nihat Erim'in ‘Günlükler’ini yayına hazırlayan tarihçi Ahmet Demirel yapıyor. Doç. Demirel, Karabekir'in de İsmet İnönü gibi Harbiye yıllarından başlayarak günlük notlar tuttuğunu; bu notlardan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın niye kurulduğu, Atatürk ile olan anlaşmazlıkların temelinde neler olduğu gibi gizli kalmış pek çok şey çıkacağını söylüyor. Ön tasnif sonucu arşivde 50 eser bulduklarını belirten Demirel, bunların arasında ‘Hürcan' isimli bir romanın da varlığından bahsediyor.

Karabekir'in arşivinde yakın tarihimize dair yeni tartışmalar açacak 39 defter bulundu. 1906-1948 yılları arasında neredeyse günü gününe tutulmuş günlüklerin 1932-1938 yıllarına rastlayan bölümleri ise ortada yok. “Defterlerin ne yazık ki en önemli 6 yılı kayıp.” diyen Doç. Dr. Demirel, 1938'in Atatürk'ün ölüm yılı olmasına ve o zamana kadar her şeyin Atatürk'ün kontrolünde gitmesine dikkat çekiyor. 'Peki, ne olmuş olabilir bu defterlere?' dediğimizde, Demirel, “Ya hiç yazmadı. Ya yazdı; ama çok güvenli bir yere sakladı ya da ailesi gizliyor.” diye cevap veriyor. Karabekir'in, yazılarından bazılarını Cafer Tayyar Eğilmez Paşa'ya verdiğini ve bunların Paşa'nın evi yıkıldığında işçiler tarafından bulunduğunu hatırlatan Demirel, günlüklerin de ona veya bir başkasına verilmiş olabileceğini söylüyor. Karabekir'in büyük kızı Hayat Hanım da, “Biz de bilmiyoruz günlüklere ne olduğunu. Yazıp yazmadığı hakkında da bir bilgimiz yok. Ama kanımca yazmıştır.” diyor. Karabekir'in küçük kızı Timsal Hanım ise kayıp günlüklerle aynı tarihe denk gelen günleri şöyle anlatıyor: “İzmir suikastından sonraki yıllar hem maddi hem de manevi açıdan çok zordu. Babamın bütün suçu, suikasta karışanların birinin yakınına selam vermesiymiş üstelik. Ama yine de kolay beraat etmemiş. 1927'de emekliye ayrılarak İstanbul'a yerleşen babamın 1938 yılına kadar çok dar bir çevre ile temas kurduğunu biliyorum. Bu dönemde yalnızca Nevzat Ayasbeyoğlu, Cafer Tayyar Eğilmez, Ali Fuat Cebesoy ve Rauf Orbay ile görüşürmüş. Zaten evden çıktığı anda arkasında mutlaka polis takibi vardı.”

Yasaklanan kitap

“Karabekir'in yazdıkları, Atatürk'ün 'Nutuk'ta anlattıklarından farklıdır. Bu yüzden Karabekir'in çeşitli kitapları yakıldı, yasaklandı veya hiç yayımlanamadı.” diyen Demirel, yayına hazırlanan ilk kitaplar arasında çok tartışılan ‘İstiklal Harbimizin Esasları’nın da olduğunu söylüyor. Bu kitap şöyle yazılmış: 1933'te Milliyet gazetesinin ‘Ankaralı'nın Defteri’ isimli sütununda yazılar yayınlanır. O dönemde gazetenin sahibi Siirt Milletvekili Mahmut Soydan, Mustafa Kemal Paşa'nın yanında yer alan isimlerdendir. Bu yazılar, Karabekir'i iddialara karşı kendini savunmak üzere harekete geçirir ve Paşa, gazeteye 7 mektup gönderir. Bunların 6'sı yayınlanır, 7'ncisi yayınlanmaz. Yerine, “Paşa mektup göndermekten vazgeçti.” diye not düşülür. Köşesine çekilmiş olan Kazım Paşa, bu olay üzerine anılarını kaleme alır. Kitap, üç bin adet basılır; ama toplanarak yakılır. Ancak kitabın formaları basıldıkça, bunlardan beş tanesi Kazım Paşa'ya gönderilmiştir. Bunun üzerine Karabekir Paşa'nın Erenköy'deki köşkü 100 kadar sivil ve resmi polis tarafından basılır. Ev, didik didik edilir, formalar bulunamaz. Kitap, saklanabilen birkaç nüsha sayesinde 1951'de yayınlanabilir. Uzun süren mahkemeler sonucunda okuyucuya 60'ların sonunda ulaşır. Kazım Karabekir'in anlattığı Atatürk ile resmi tarihin anlattığı Atatürk arasında önemli farklılıklar vardır. Paşa, İstiklal Harbi'nin sadece Atatürk ve İnönü eksenli anlatılmasına itiraz eder. Nutuk'un Kurtuluş Savaşı'nın tek ana kaynağı olarak görülmesi ve okul kitaplarının da bu kaynak esas alınarak yazılması, Paşa'nın tepkisini çeker. En çok bilinen anlaşmazlıkları ise ‘hilafet' konusunda yaşanmış. Atatürk, Vahdettin'in; Karabekir Abdülmecit'in halife olmasını istemiş. İstiklal Savaşı’nın önemli isimlerinden Kazım Karabekir, 1924'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın başkanlığına seçildi. Parti, 1925'te Şeyh Said ayaklanması nedeniyle kapatıldı. Karabekir, Mustafa Kemal Paşa'ya karşı yapılan İzmir suikastı nedeniyle bazı partililerle birlikte yargılandıysa da beraat etti. Siyasi yaşamına 12 yıllık aradan sonra 1939'da İstanbul milletvekili olarak devam etti. 1946'da TBMM başkanlığına seçildi ve bu görevde iken 1948'de öldü.

Kaynak : http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=184771

BİR MEZAR TAŞI

YOLCU:

GEL! BİR KAÇ DAKİKA YOLUNDAN KAL!

BİR FATİHA SUN! BÜYÜK SEVAB AL!

MAĞRUR OLARAK HADDİNİ AŞMA,

YALANDAN SAKIN, DOĞRUDAN ŞAŞMA!

BEN SAĞLIĞIMDA SIRF HAKKA TAPTIM,

TAKATIM KADAR HAYIR YAPTIM.

HER BİR İŞİMDE NAMUSU ANDIM,

ALIN TERİYLE HAYAT KAZANDIM

AH TAŞIYORSAN GİRME MEZARA!

CEZA BÜYÜKTÜR ZALİM, GADDARA.

KORKMA EĞER AÇIKSA ALNIN

TOPRAĞIN ALTI ÜSTÜNDEN AYDIN.

Kurtuluş savaşına yönveren 4 kişiden biri Kazım karabekir ve fevzi çakmak ne hikmetse bitürlü tanıyamadık bu iki şahsiyeti anılarım kitabini sipariş verdim inşallah detaylari oradan öğreneceğiz (yasaklandiğına göre bu kitap birzamanlar Ethem bey gibi kahramandı bana göre)

Guest pehlivan

Acizane benim de bir fikrim var.

Komplo teorilerini çok severim.

Asker içinde bir darbe her an olabilir. Emekliler satıldı ve satıyor . Belki de kısmi darbe olmuştur...

Askerin içinde askeri darbe...

Asker içinde darbe olmuştur tarihte.

Atatürk, osmanlıya baskı ve darbeye hazırlanan bir gurubun içinde darbe yapmış bir komutandır bence.Daha sonra ne oldu bilemem. Şartlar çok ağırdı.

Bakınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ttihat_ve_Terakki

Zafer islamındır...

Yer titrerken avazımdan,

Kör oğlu gibi sazımdan,

İki oğlum üç kızımdan

Bu yürek hançer bekliyor

Nasuh habersiz ilimden

Heybe yapar her kilimden

Oy verdiğim vekilimden

Bu yürek hançer bekliyor

Aşık Nasuhi