Jump to content

molla28

Casus Diye Gülen Okullarını Kapattı

Recommended Posts

ABD için casus yetiştirildiği gerekçesiyle Gülen cemaatinin okullarını kapatıldı iddiası

 

 

Gülen okullarını kapattılar

Türkmenistan devleti, bu ülkenin idari ve kültürel yapısına sızmaya çalıştığı ve ABD için casus devşirdiği gerekçesiyle Fethullah Gülen cemaatinin okullarını kapattı.

Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, Türkmenistan, bu ülkenin idari ve kültürel yapısına sızmaya çalıştığı ve saf Türkmen gençleri arasından seçtiği genç dimağları ABD için casusluk yapmak üzere devşirdiği gerekçesiyle "Türk Okulları" adıyla faaliyet gösteren Fethullah Gülen cemaatinin okullarını kapattı.

 

Fars Haber Ajansı muhabirinin Aşkabat’tan bildirdiğine göre, Türkmenistan yönetimi Türkiye’nin Nur Cemaati’nin Türkmenistan’da dini – siyasi nüfuzundan duyduğu kaygı yüzünden 1990 yılından beri bu ülkede faaliyet yürüten tüm Türk okullarının faaliyetini askıya aldı.

 

Habere göre, sadece Mustafa Kemal Atatürk adı ile faaliyet yürüten Türk okulu, öğrenciler eğitimlerini tamamlayınca dek faaliyet yapabilecek.

 

Haberde, okulların kapatılma gerekçesi şöyle anlatıldı:

 

"Söz konusu Türk okullarının eğitim çalışmalarının yanı sıra hedef ülkelerde Türk milliyetçiliğinin propagandasını yaptığı ve okullardan mezun olan öğrencileri hedef ülkelerde anahtar evkilere atamak için rüşvet bile verdiği ifade ediliyor.

 

Geçtiğimiz yıllarda bu okulların 'Türkiye' adına yetiştirdikleri zannedilen öğrenci ve elemanları aslında ABD casusluk teşkilatı CIA'ya bağladığı ve Türk milliyetçiliği ve Osmanlı hayallerinin aslında bu gençleri kandırmak için bir tuzak olduğu, tuzağın CIA'da ayarlandığı ortaya çıkmıştı.

 

NTV’nin haberine göre; Türkmenistan’da kapatılan Gülen okullarının tamamı normal okullara dönüştürülecek. Türkmenistan’daki bir Türk üniversitesi için de aynı yönde karar alındığı belirtildi

 

http://www.haber5.com/casus-diye-gulen-okullarini-kapatti-haberi-143888.aw haber5 in sitesinden alıntıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Gülen meselesi hakkında açılan konuların her nedense gidişatı iyi olmuyor. Bu konunun da tahmini olarak aynı kapıya çıkacağını düşündüğümüzden dolayı konu kilitlenmiştir.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
  • Create New...