Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
tugra

Anneler Günü (!) Dedikleri

Recommended Posts

Ana başa tâc imiş

Her derde ilaç imiş

İnsan sultan olsa da

Anneye muhtaç imiş...

dediğimiz, ayaklarının altı cennet olan anneler.

Ağlarsa anam ağlar,

Gerisi yalan ağlar...

dediğimiz can parçamız...

'' İki büyük nimet''ten birisi olan, ömrümüzü ayaklarının altına hasır etsek de hakkını ödeyemeyeceğimiz, Allah'tan ve Peygamber'den sonra itaate, sevgiye en fazla layık olan annelerimiz...

Anneler günü kutlamaları nasıl başladı biliyor musunuz?

Anneler gününü Anna Jarvis, yalnızca kendi annesine anmak için başlatmış. Çünkü Anna Jarvis'in babası bir rahipmiş. İlk kez 1910 yılında Batı Virginia eyaletinde başlayan anneler günü kutlaması bütün Amerika'da kutlanmaya başlanmış ve 1915 yılında Mayıs ayının ikinci pazarı Wilson tarafından ''millî bayram'' ilan edilmiş.

Anneler Günü'nü başlatan Jarvis'in: ''Benim anneler günümü ticarîleştirdiniz, onun saygınlığını bozdunuz. Dünyada sizin için herkesten çok şey yapmış olan annenize, kendi sevginizi ifade etmek yerine başkalarının yazdığı güzel sözleri ve kartları göndermeye utanmıyor musunuz? dediğini ve 84 yaşındayken bir yaşlılar evinde: ''Anneler Günü'nü başlattığıma çok pişmanım!'' diyerek öldüğünü de öğreniyoruz.(Milliyet Gazetesi 12 Mayıs 2002 Pazar)

Görülüyor ki ister sevgililer günü, ister kadınlar günü olsun hiç fark etmiyor. Altından bir papaz hikayesi çıkıyor karşımıza. Bizim böylesi uydurma ve saçma günlere ihtiyacımız var mı?

Biz öyle bir medeniyetin vârisleriyiz ki sevgiyi bir ömre yaymışız. Sevdiğimizi gönlümüze yazıp, gece-gündüz, sabah-akşam onu düşünmüşüz.Hattâ yanımızdayken bile özlemişiz seviliyi. Sevgili kısa bir zaman dilimine hapsetmek kimin haddi? Öyle ki öldükten sonra bile devam etmiş sevgimiz. "Âriflerin gönlüne" gömülmüşüz kara topraklara girmeden. Sayılı nefeslerimiz tükenirken bile adını anmışız sevgilinin. Biz her türlü eziyeti yaptıktan, kuş kafesten uçtuktan sonra gün îcat edenlerden değiliz.

Adını ve andını unutturmak için îcat edilen ve başka medeniyetlerin reklâmından ve birilerinin kesesini şişirmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu oyunları görmen ve aklını başına devşirmen gerekmez mi?

Yok Papaz, yok Batı, şu, bu ne halt ise bende sevmiyorum, şu gününü, bu gününü lakin annemi aramayım veyahut yanındaysam hediye almayım da vay benim halime. Sonra annem ağlasın, (ağlarken başörtüsüyle gözyaşını siler) ufak bir tatsızlıkta ''Sen bana anneler gününün kutlu olsun bile demedin''. Akabinde :) ''Kurban olurum Ahmedim bana niye böyle ediyon'' der. Hadi bakaaalım! Ne yaparsan yap. Sonra anamı da yok yere üzmüşüm diye ben de perişan oluyum. Nihayetinde bir gülle mesut edeceğin gönlü, on gülle hoş edemezsin. E sonra ne Papaz kalır ne de Batı. Öyle lüpçü yazmak kolay beyefendi! Biraz abarrtım ya olsun yav.

tamam arkadaslar hoş güzel söylüyosunuz da benim annem bilinçli bi anne oldugu halde almassam küser şimdiden hatrlatma yapıyo :)

Vakıf Ahmet ve Ranüna kardeşlerim alın benden de o kadar,Tuğra kardeşimin söylediklerine eyvallah olmasına eyvallah amma velakin gel de bunu valideye anlat :)

tamam arkadaslar hoş güzel söylüyosunuz da benim annem bilinçli bi anne oldugu halde almassam küser şimdiden hatrlatma yapıyo :)

Aynen arkadaşım..Ne alacağıma hala karar veremedim..Ben hediyeleşmenin güzel ve sünnet olduğunu bildiğim için alacağım..Yoksa batılıların taklitçiliğini yapmaya hiç niyetim yok..

Aynen arkadaşım..Ne alacağıma hala karar veremedim..Ben hediyeleşmenin güzel ve sünnet olduğunu bildiğim için alacağım..Yoksa batılıların taklitçiliğini yapmaya hiç niyetim yok..

wayyy ne güzel de kalıp bulmuş kendine:)

saka bi yana da hepimizin nyeti o zaten Allah rızası için annelerimizin gönlünü hoş etmek :)

arkadaslar yaff hediye konusun da fikir werin ne alabilirizz??

Harbi ya. Artık anneler günündeyiz ve ilk defa anneler gününde ondan uzaktayım ve birşey alamıyorum. Çok kötü bir durum.

Bir anne için en kıymetli hediye Allahın ona verdiği en büyük nimetlerden biri olan evladıdır, yavrularıdır. :) Çocuk sahibi olamayıp da ciğeri yanan, anne-baba olmanın tarif edilemeyecek güzelliğini yaşayanamayan birçok insan var. O da imtihandır ayrı mesele.

Annemize sevgiyle sarılıp, anneciğim sen dünyanın en iyi, en güzel, en şahane evlat yetiştiren, en muhteşem annelik yapan, yanımda bir destek aradığımda hep yanımda olan, dünyanın en iyi annesisin, desek, bundan daha kıymetli bir hediye verebileceğimizi mi zannediyoruz :D

Yaşasın mücerret mefhumlar ! :D