Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
bozkurt

Ne Noel, Ne Yılbaşı Kutlamıyoruz...

Recommended Posts

Biz elbette kutlamıyoruz,Her şeyden önce itikat olarak karşıyız.. Ama % 99 ' u Müslüman olan ülkemizin,neredeyse % 99 ' unun kutlaması ne hazin verici.

• Like 2

Noel Kutlamaları ile "Yeni Yıl Kutlamaları"nı bir birinden ayırarak böyle bir başlık açmanıza sevindim. Bildiğiniz gibi bir Hristiyan bayramı olarak Noel'i bazı Hristiyanlar 25 Aralık tarihinde, bazıları ise 6 Ocak tarihinde kutlarlar. Aslına bakılırsa 25 Aralık tarihi, farklı eski kültürler tarafından da kutsal adledilmiştir. Gerek "Mitra"ya tapan Eski Acemler olsun, gerek Romalılar, gerekse Eski Mısır Medeniyeti olsun bu tarihi kutsal olarak kabul edip çeşitli törenlerle kutlamışlardır.

Hristiyanların Noel'i neden farklı tarihlerde kutladıklarına gelirsek, bazıları Jülyen Takvimini, bazıları ise Gregoryen takvimini esas aldıkları için farklı tarihlerde bayramlarını kutlarlar.

Tabiki Müslümanlar kesinlikle Noel'i bir bayram olarak kabul edip, kutlayamazlar. Bu kesinlikle İslam dışı bir olgudur ve uzak kaçmak şarttır. Fakat Yılbaşı Kutlamalarına gelirsek, aşırıya kaçmadan ve kendi değerlerinden fire vermeden yeni yılın gelişini kutlamakta bir sakınca görmüyorum. Bakın, bu konuda beni yanlış anlamayın, sevinmek Müslümanların da hakkıdır ama bir Gayri Müslim gibi değil elbette.

2 rekat şükür namazı ile yeni yılı karşılamak bence yerinde bir davranış olur. Belkide kopuk bir aile hayatına doğru sürüklendiğimiz bu zaman diliminde evde kutlanabilecek olan yılbaşı aile fertlerini bir araya toplayabilir, iki muhabbete vesile de olabilir.

Hayırlı bir 2012 geçirmek niyazıyla herkesin yeni yılını tebrik ediyorum.

Noel Kutlamaları ile "Yeni Yıl Kutlamaları"nı bir birinden ayırarak böyle bir başlık açmanıza sevindim. Bildiğiniz gibi bir Hristiyan bayramı olarak Noel'i bazı Hristiyanlar 25 Aralık tarihinde, bazıları ise 6 Ocak tarihinde kutlarlar. Aslına bakılırsa 25 Aralık tarihi, farklı eski kültürler tarafından da kutsal adledilmiştir. Gerek "Mitra"ya tapan Eski Acemler olsun, gerek Romalılar, gerekse Eski Mısır Medeniyeti olsun bu tarihi kutsal olarak kabul edip çeşitli törenlerle kutlamışlardır.

Hristiyanların Noel'i neden farklı tarihlerde kutladıklarına gelirsek, bazıları Jülyen Takvimini, bazıları ise Gregoryen takvimini esas aldıkları için farklı tarihlerde bayramlarını kutlarlar.

Tabiki Müslümanlar kesinlikle Noel'i bir bayram olarak kabul edip, kutlayamazlar. Bu kesinlikle İslam dışı bir olgudur ve uzak kaçmak şarttır. Fakat Yılbaşı Kutlamalarına gelirsek, aşırıya kaçmadan ve kendi değerlerinden fire vermeden yeni yılın gelişini kutlamakta bir sakınca görmüyorum. Bakın, bu konuda beni yanlış anlamayın, sevinmek Müslümanların da hakkıdır ama bir Gayri Müslim gibi değil elbette.

2 rekat şükür namazı ile yeni yılı karşılamak bence yerinde bir davranış olur. Belkide kopuk bir aile hayatına doğru sürüklendiğimiz bu zaman diliminde evde kutlanabilecek olan yılbaşı aile fertlerini bir araya toplayabilir, iki muhabbete vesile de olabilir.

Hayırlı bir 2012 geçirmek niyazıyla herkesin yeni yılını tebrik ediyorum.

dervish kardeşim, malumdur ki fıkhi meselelerde senin benim veya sıradan bir vatandaşın fikrinden ziyade , İslam alimlerinin bu konudaki görüşleri bizim için önem arzeder. bu hususla alakalı benim bildiğim ehli sünnet çizgisindeki ulema, 31 aralık gününü, herhangi bir gün gibi geçirmenin en doğrusu olduğunu ve hatta ekstradan bir ibadet bile yapmanın doğru olmadığını söylerler ve söylemişlerdir. bu güne has bazı kardeşlerimiz alternatif programlar tertip ediyorlar ki bu da doğru değil diye biliyorum.

eğer maksadın yılbaşı kutlamaksa hicri yılbaşımızı muharrem ayının 1. günü veya zilhiccenin son gününde kutlayabilirdin, gerçekten memnun olurduk. (yaklaşık 34 gün önceydi, yanlış hesaplamadıysam)

"Yılbaşı, noel, fişek.. Yeryüzünde özgürlük diye tepinir eşek.!"

Her yıl aynı muhabbet...neyse bir kaç güne kalmaz geçer...:) %99 unun sözde müslüman olduğu bir ülkede bakalım bu yıl ne şarlatanlıklar yapılacak...:(

@tazir

Muhârrem'in ilk gününü de Hicri Yılbaşı olarak kabul ettiğimizden dolayı kutlamaktayım çok şükür. 10. Günü sevincine de katılırım.

Üstteki yazımda da olaya fıkhi açıdan bakmadım ki bakamam, o fıkıhçıların işi. Bir avam olarak fikirlerimi beyan ettim. Yeni yıl kutlamalarına kültürel bir olay olarak bakmaktayım. Dayatılmış veya değil, kabul edilmiş sonuç olarak, tu kaka değil, sadece lümpenlerin tekelinde de değil ve bu kutlamalara iştirak edenlerin esefle kınanmasına karşıyım. Dışarda deliler gibi toplanıp tepinenleri iştirakçi olarak kabul etmediğimi anladığınızı umuyorum.

• Like 1

İşi en başından ele almak lazım kanımca, önce evimize sinmiş gözle gördüğümüz şeytanları def etmeliyiz. Mesela televizyon ve internet. Sakın kimse kalkıp da gündemi takip edemiyoruz filan demesin, gündem gazeteden, radyodan, dergiden de rahatlıkla takip edilebilir. Yahut iş yerinde internette olabilir ama evde asla. Şöyle keyfiyetimiz ve kemiyetimiz biraz daha artsa, bir kampanya yapsak, televizyonunu getir, kitap dolu kütüphaneyi götür. İçinde her türlü kitap, başka kuran-ı kerim, ilmihal, ve siyerler ve sonrasında diğerleri...Haa bir de unutmadan bizim fasikül :)

• Like 1

@tazir

Muhârrem'in ilk gününü de Hicri Yılbaşı olarak kabul ettiğimizden dolayı kutlamaktayım çok şükür. 10. Günü sevincine de katılırım.

Üstteki yazımda da olaya fıkhi açıdan bakmadım ki bakamam, o fıkıhçıların işi. Bir avam olarak fikirlerimi beyan ettim. Yeni yıl kutlamalarına kültürel bir olay olarak bakmaktayım. Dayatılmış veya değil, kabul edilmiş sonuç olarak, tu kaka değil, sadece lümpenlerin tekelinde de değil ve bu kutlamalara iştirak edenlerin esefle kınanmasına karşıyım. Dışarda deliler gibi toplanıp tepinenleri iştirakçi olarak kabul etmediğimi anladığınızı umuyorum.

hocam sen fıkhi açıdan bakmamış olabilirsin lakin fıkhi açıdan bakma zorunluluğumuzu unutmamak gerekir. bugün cuma namazı kıldığım caminin imamına namaz bitince yanına gidip teşekkür ettim, hay Allah senden razı olsun hocam dedim. hutbenin sonunda 4 madde söyledi ve beni mest etti kendileri...

1)Yılbaşı hristiyan kültürünün ürünüdür , kimileri 25 Aralıkta, kimileri 26 aralıkta kutlarlar,... hz. isanın doğumu (malumunuzdur ki) miladi takvimin başlangıcıdır, vs... ve şu önemli hadisi şerifi hatırlattı "kim bir kavme benzerse, onlardan olur"...

2)İllaki yılbaşı kutlayacaksan bizim yılbaşımız 35 gün önceydi dedi

3)peygamber Efendimiz sav in müslümanın 2 bayramı olduğunu söylediğini beyan etti (ramazan ve kurban bayramları)

4)31 aralık gününü sıradan bir gün gibi geçirmemiz gerektiğini söyledi...

bunları camide hutbedeki imamdan duyarım da gidip tebrik etmem mi? "Hocam dedim; Allah sizin gibilerin sayısını arttırsın" amin...

kardeşim zaten kutlayan kutluyor, şuradaki amacımız, tereddütte olan bir kardeşimiz varsa tereddütünü gidermek, yoksa taksimde sabaha kadar tepinenlerden bana ne...

Noel ve Yılbaşı kutlamalarının biraz üstüne gidince boyalı basının adamları nasıl saldırmaya başlıyorlar.Keşan müftüsü üzerinden tüm islami değerlere saldırıp durdular.Kutlamıyoruz ....

• Like 1