Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
NFK-Fan

Bütün Yönleriyle Necip Fazıl(!)

Recommended Posts

Bütün yönleriyle NECİP FAZIL...

29 Haziran 2005 Çarşamba

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı “Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim” dergisi, yeni sayısını tamamen Türk şiirinin zirve şairlerinden Üstad Necip Fazıl Kısakürek’e ayırdı. Doğumunun 100., vefatının 22. yılı dolayısıyla titiz bir editoryal çalışmayla hazırlanan dosyada, Üstad’ı çok yakından tanıyan ve onun hakkında önemli araştırmaları yayımlanan Prof.Dr. Orhan Okay ile Kısakürek’in sanat, şiir ve poetikası üzerine yapılmış çok geniş ve dikkat çekici bir röportaj da yer alıyor Üstad’ın “Çile”, “Kaldırımlar”, “Dağlarda Şarkı Söyle”, “Aydınlık”, “Veda”, “Paradi”, “Bekleyen”, “Anneme Mektup”, “Perdeler”, “Nakarat”, “Aynalar Yolumu Kesti”, “Yunus Emre”, “Yusufçuk” gibi farklı zamanlarda kaleme aldığı şiir, yazı ve hikayelerinin de bulunduğu dergiye Arif Ay “Yaşayan Şiir ve Çile”, Celal Aslan “Necip Fazıl’ın Yaşadığı Dönüşüme Bir Bakış”, Osman Özbahçe “Necip Fazıl’ın Poeikası”, Necmettin Turinay “Necip Fazılla Yahya Kemal’in Kesiştiği Nokta: Canım İstanbul”, Turan Karataş “Tiyatro Yazarı Olarak Necip Fazıl”, Şaban Sağlık “Necip Fazıl ve Öğretmen”, Yavuz Bayram “Estetik, ‘Estetikbilim ve Necip Fazıl’ın Bacalar Şiirinin Ontolojik Çözümü” vb. yazılarıyla destek veriyor.

Selamlar,

Göründüğü gibi Türkiye Gazetesi gâyet iddialı bir başlık atmış 29.07.05 tarihli habere, lâkin "Bütün Yönler"i değil, sadece saklanan Üstad'ın önüne çekilen göz alıcı perdesi olan edebî yönü işlenmiş "Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim" dergisinde.

Bütün yönleriyle Üstad diyebilmeniz için onu her yönüyle anlayıp benimseemeniz/incelemeniz gerekir. Bu işlerine gelmiyor...

Saygı ve selamlarımla...

S.A

sonunda Türkiye gazetesi bu saygısızlığıda yaptı..bakalım başka neler daha gelecek..Allah insanlara iyi müslüman gibi görünüp müslümanların kanını emenlerden bizi korusun..

selam ve dua ile..

S.A

sonunda Türkiye gazetesi bu saygısızlığıda yaptı..bakalım başka neler daha gelecek..Allah insanlara iyi müslüman gibi görünüp müslümanların kanını emenlerden bizi korusun..

selam ve dua ile..

Selamlar,

"Saygısızlık"tır, doğrudur, ama sadece bu haberin bu şekilde yazılması sebebiyle suçlamıyorum ben Türkiye gazetesini... Bazen Zaman'ın, Yeni Şafak'ın, hattâ Vakit'in yaptığı bir hata bu... Fakat Türkiye gazetesi hakkında bir antipatim var, sadece bu olaydan kaynaklanmıyorbu... TGRT televizyonunun gelişimini takip ettiyseniz neyi kastettiğimi rahatlıkla anlayabilirsiniz. İnsanların dini duyguları sömürüldü ve Seda Sayan'a uçak kaldırıldı. Neyse... Bunun yeri sanırım burası değil.

Saygı ve selamlarımla...

Gördüm, cevaplamadan geçemedim.

TGRT yayına başladığında izlediği yol belliydi. Lakin 28 Şubat Sürecinde eziyete en çok maruz kalanlardan biri de TGRT ve bağlı bulunduğu holdingdi. Radyo Televizyon Kurulunun mecbur kıldığı bazı uygulamaları harfiyen yerine getirmek zorundasın. Dini yayınlar o dönemde kısıtlandı, belli saatler arasında yayınlanması mecburi kılındı -ki bu zamanlarda da izleyici yoğunluğunun en düşük olduğu zamanlar- bu ve bunun gibi uygulamalar sadece insanları değil, kurum ve kuruluşları da gayet zor duruma soktu. Ben de TGRT nin şu anda izlediği politikaya tamamen katılmıyorum. Fakat ; bu ülkede bazı şeyleri yapmak zorunda kalabiliyorsunuz..!

NFK-Fan'ın da dediği gibi aslında burada bunların yazılmaması gerekir fakat; eleştirirken tamamen silip de atamayız. Hakikat kitap evi, onlarca dilde çevirmiş olduğu Ehl-i Sünnet kitaplarını asya'ya , afrika'ya , doğu'ya ; batı'ya dağıtıyor. Bu yaptıkları güzellikler de küçümsenemeyecek kadar önemli işler bence..

Sürç-i Lisan ettik ise affola, amacımız polemik doğurmak değildir.

Allah a emanet olun.

Selametle..

Selamlar,

Haklısınız, lakin bu işin abartılmaması gerekirdi. Bugün belki Kanal7 televizyonu da çok fazla dini yayın yapmıyor meselâ. Ama en azından yayınlarının İslami edep çerçevesini pek aşmadığını görüyoruz.

Hakikat kitabevinin yaptıklarını yatsıyamayız. O konuda katılıyorum. Bizler de onların dağıttığı kasetleri dinleyerek büyüdük sonuçta. Bazı eksiklikleri dışında oldukça yararlı çalışmalardı bunlar ve herşeyden önemlisi yaptıkları işte samimi oldukları izlenimini veriyorlardı. Fakat işler bu safhaya geldikten sonra eskisi gibi bakmakta zorlanıyorum onlara da... Çözülme bu kadar büyük olmamalıydı.

Saygı ve selamlarımla