Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ayvuz

Üstad, Peygamber Efendimizin İsmini Neden M... Şeklinde Yazıyor?

Recommended Posts

S.A.

Üstadın yegane öğrencileri,

Bir kaç gün önce b.d. yayınları 2006 basımlı peygamber halkası adında kitap elime geçti,

Kitabın içinde peygamber efendimizin ismi sürekli M.... Şeklinde yazılmış,

Acaba sebebini bilen varmı ?

Selamlar,

Üstad'ın kitaplarının yekûnunda Peygamber efendimizin has ismi o şekilde yazılmıştır. Üstad'ın, bizzat mürşidi Abdülhakim Arvasi hazretlerinden öğrendiği bu meselenin ulvî sebebini kendi kaleminden okuyalım:

O Ve Ben kitabından:

Varlığın Tâcına dair, Zonguldak'ta yazdığım yazı şöyle başlıyor:

-Yâ (M..........!)

Noktalı yerde O'nun ismi, hâs ismi... Mukaddes hâs isim... Yâni mukaddes isme, nida siygasiyle hitap ediyordum.

- Onu çıkar oradan, buyurdular; Allah'ın Resulüne hâs ismiyle ve nida siygasiyle hitap olunmaz.

- Niçin efendim?

- Haya meselesi!.. Allah bile Kur'ânında, Sevgilisine, hâs ismiyle nida ederek hitap etmedi.

Büyük sır karşısında yandım, kül oldum. Bizzat Allah'ın haya gösterdiği sır...

- Kur'ânın hiç bir yerinde böyle bir hitap yok mu?

Kısa ve sert:

- Hiç bir yerinde!..

Gerçekten "de ki" mânasına "gûl" kelimesiyle başlayan bir çok âyette, bu hitaptan sonra isim gelmediği, gözümün önünden geçiverdi. Buna karşılık, birçok tefsircinin "de ki yâ M......!" diye kullandıkları klişelerdeki kabalık içimi burkuttu.

---

Allah Kur'ân'da hiç bir defa sevgilisine hâs ismiyle, nida edatıyle "Ya M....!" diye hitap etmedi. Bunu biliyor musunuz? Eritici bir edep ve hayâ tecellisi... Halbuki en eski çağlarda bile, derin aşk ve yüksek ilim devrine yakın tefsircilerden çoğu şu müstesna gaamızayı, inceliği görememiş, ham ve kaba kalmış ve bazı ayet başlarında "De ki ..." hitabından sonra "Ya M.....!" diye, O'nun hâs ismini kullanmak cü'retini göstermiştir."De ki..." emrinden sonra bizzat Allah'ın kullanmadığı ismi nasıl kullanırlar ve sırrı çiğnemiş olmaktan nasıl ürpermezler?.. Anlayın, Kur'ân tefsirine mahsus ehliyet ne demektir!

Çöle İnen Nur sf. 547

Üstad, Peygamber Efendimize gösterilmesi gereken saygıdan ötürü o şekilde yazmış.

Ey, Allahın, Kur'ânda hâs ismiyle ve nida edatiyle bir kerecik bile hitap etmediği haya ve edeb kaynağı!..

Peygamber efendimizin has ismi Kur'an-ı Kerimde bile nida edatı olarak bir kere bile geçmez.

O yüzden Üstâd, Peygamber Efendimizin ismini o şekilde göstermiştir.

Düzeltme: Benden erken davranıp daha tatmin edici yanıtı veren reyhan kardeşime teşekkürlerimi iletiyorum. :D

Teşekkür ederim,

Edepten yana kullanmadığını tahmin etsemde Kitabımızda Peygamber efendimizin ismiyle hitap edilmediğini bilmiyordum.

Kur'an-ı Kerimde Peygamber efendimizin ismi geçmiyor değil. Geçiyor.

Sadece nida edatiyle geçmiyor; yani "Ey Muhammed" (s.a.v.) şeklinde...

Bakarsanız O yüceler yücesinin hayatını yazan eserlere üstadın takındığı edebi takınan bulmak bilmem mümkün olur mu ?

O edebi takınmak için, öncelikle o edeb ile edeblenmiş olmak gerek...

Üstad o Edebin pınarlaştığı bir elde yoğrulduğu için çöle inen nur kitabında dikkatli okuduğu taktirde haya , edep , takva en derin manalarıyla yaşanmaktadır.

Arkadaşlar malumunuz Üstad O ve Ben adlı eserinde mürşidinden alıntı yaparak diyor ki, Efendimizin has ismi Kuran-ı Kerim de zikredilmemiştir. Yani M....... lafzı kullanılmamıştır. Fakar Fetih süresi 29. Ayet (son ayet) de Hem arabi kelamla hem de bir çok! Türkçe tercemede Efendimizin has ismi geçiyor. Hatta Efendimizin ismi ile sure dahi mevcut.

Özetle mevzuu hakkında detaylı bir bilgi verebilecek kimse varmıdır ?

Efendimiz -Salat ve selam ona olsun- Baştacımız.

HAS İSİM

Varlığın Tacına dair, Zonguldak'ta yazdığım yazı söyle baslıyor:

Yâ (M..........!)

Noktalı yerde O'nun ismi, hâs ismi... Mukaddes hâs isim... Yâni mukaddes isme, nida saygısiyle

hitap ediyordum.

« Onu çıkar oradan, buyurdular; Allahın Resulüne, hâs ismiyle ve nida saygısiyle hitap olunmaz.

Niçin efendim?

« Haya meselesi!.. Allah bile Kur'ânında, Sevgilisine, hâs ismiyle nida ederek hitap etmedi.»

Büyük sır karsısında yandım, kül oldum. Bizzat Allah'ın haya gösterdiği sır...

Kur'ânın hiç bir yerinde böyle bir hitap yok

mu?

Kısa ve sert:

« Hiç bir yerinde!..»

Gerçekten «de ki» mânasına «gûl» kelimesiyle baslayan bir çok âyette, bu hitaptan sonra isim

gelmediği, gözümün önünden geçiverdi. Buna karsılık, birçok tefsir-cinin «de ki yâ M......!» diye

kullandıkları kliselerdeki kabalık içimi burkuttu(O ve Ben s.144)

O ve Ben kitabının dediğiniz yerinden alıntı.En sonunda ki cümle dikkatimi çekti benim de...

Selamlar,

Cihandar kardeşimizin açmış olduğu başlık, muhtevası aynı olan ve daha önceden açılan bu konu ile birleştirilmiştir.

munir kardeşimiz Üstad'ın murâdını iki cümleyle çok güzel izah etmiş:

Kur'an-ı Kerimde Peygamber efendimizin ismi geçmiyor değil. Geçiyor.

Sadece nida edatiyle geçmiyor; yani "Ey Muhammed" (s.a.v.) şeklinde...

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri buyuruyorlar ki:

- Haya meselesi!.. Allah bile Kur'ânında, Sevgilisine, hâs ismiyle nida ederek hitap etmedi.

O Ve Ben

Üstad da mürşidinden öğrendiği şekilde diyor ki:

Allah Kur'ân'da hiç bir defa sevgilisine hâs ismiyle, nida edatıyle "Ya M....!" diye hitap etmedi. Bunu biliyor musunuz?

Çöle İnen Nur sf. 547

Arkadaşlar malumunuz Üstad O ve Ben adlı eserinde mürşidinden alıntı yaparak diyor ki, Efendimizin has ismi Kuran-ı Kerim de zikredilmemiştir. Yani M....... lafzı kullanılmamıştır. Fakar Fetih süresi 29. Ayet (son ayet) de Hem arabi kelamla hem de bir çok! Türkçe tercemede Efendimizin has ismi geçiyor. Hatta Efendimizin ismi ile sure dahi mevcut.

Özetle mevzuu hakkında detaylı bir bilgi verebilecek kimse varmıdır ?

Efendimiz -Salat ve selam ona olsun- Baştacımız.

Muhammed, Allah’ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. İşte bu, onların Tevrat’ta ve İncil’de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah kendileri sebebiyle inkarcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükafat vaad etmiştir.(diyanet meali)

bahsetmiş oldugunuz ayeti kerime...

hz.Allah burda efendimize seslenmiyor

soruda ve necıp fazılın da M...seklınde kullanma sebebi hz.Allahın

efendimize nida edatıyla seslenmemiş olması

Selamlar,

Cihandar kardeşimizin açmış olduğu başlık, muhtevası aynı olan ve daha önceden açılan bu konu ile birleştirilmiştir.

munir kardeşimiz Üstad'ın murâdını iki cümleyle çok güzel izah etmiş:

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri buyuruyorlar ki:

Üstad da mürşidinden öğrendiği şekilde diyor ki:

tabi acele etmeseydim benden önce cvp verılen sorunuzu okumakla yetınırdım :tek_dis:

burda Üstadın Peygamber Efendimiz sav e karşı olan edep, haya ve inceliği görmekteyken, "3 Muhammed" (onlar salavatı şerifeyi çok görürler ama bizim boynumuza vecibedir, sallallahu aleyhi vesellem) diye kitap yazanda da tam ters özelliklere şahit olmaktayız.

Ne diyor Cebrail as "senin adın anıldığında sana salat etmeyenin burnu yerde sürtünsün" diyor ve Efendimiz sav de buna "amin" diyor.

Allah şaşırtmasın...

Saygıya bak Maşallah. Allah bizim de saygımızı arttırır İnşallah.