Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

ÜSTAD ANLATIYOR;

GÖZLERİMLE GÖRDÜM.BİRGÜN SALONDA SOSYETENİN İÇİNDE BEETHOVEN PİYONO ÇALIYORDU.YERİNDEN KALKAN PAPAZ " YANLIŞ ÇALIYORSUNUZ" DEDİ VE BEETHOVEN İN ŞAŞAKIN BAKIŞLARI İÇERİSİNDE DOĞRUSUNU ÇALMAYA BAŞLADI...

YANİ BATI,BİR ÇİRKİNİ HUDUTSUZ GÜZELLEŞİTİRMEK DAVASINDA,BİZ İSE HUDUTSUZ GÜZELİ ÇİRKİNLEŞTİRMEK DAVASINDAYIZ..

NFK(HESAPLAŞMA)

ÜSTAD ANLATIYOR;

GÖZLERİMLE GÖRDÜM.BİRGÜN SALONDA SOSYETENİN İÇİNDE BEETHOVEN PİYONO ÇALIYORDU.YERİNDEN KALKAN PAPAZ " YANLIŞ ÇALIYORSUNUZ" DEDİ VE BEETHOVEN İN ŞAŞAKIN BAKIŞLARI İÇERİSİNDE DOĞRUSUNU ÇALMAYA BAŞLADI...

YANİ BATI,BİR ÇİRKİNİ HUDUTSUZ GÜZELLEŞİTİRMEK DAVASINDA,BİZ İSE HUDUTSUZ GÜZELİ ÇİRKİNLEŞTİRMEK DAVASINDAYIZ..

NFK(HESAPLAŞMA)

Beethoven ve üstad aynı dönemde yaşamamıştır , bahsi geçen kitabı okudum orada beethoven çalan birinden bahsediliyordu beethoven dan değil . Beethoven ı dinlemeni de tavsiye ederim üstad piyano çalmayı severdi ve şiirlerinden birinde 5. senfonisinin bir bölümünü fon müziği olarak kullanmıştı .

Saygılarımla

Meydana gelen ufak hatayı düzeltip ilgili metni aşağıya aktaralım. Böylece yanlış anlaşılmaların önüne geçelim. İlgili kısım üstadın Hesaplaşma adlı eserindeki "Tarihte yobaz ve yobazlık" adlı bölümün 78. sayfasında geçer. Metin şu şekildedir:

"Gözlerimle gördüm. Bir gün salonda, sosyetenin içinde, piyanoda (Bethoven) çalıyordu. Yerinden kalkan bir papaz piyanisti nazikçe durdurup «yanlış çalıyorsunuz!» dedi ve adamın şaşkın bakışları içinde piyanonun başına geçerek doğrusunu çalmaya başladı.

Batı, bir çirkini hudutsuz güzelleştirmek dâvasında, biz ise hudutsuz bir güzeli çirkinleştirmek yolundayız!.. "

Saygılarımızla...