Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kırkgeçit

Ufuk Ve Tilki

Recommended Posts

Dünyanın şeklinin geoit olması hasebiyle yeryüzünde ne kadar mesafe kat edilirse edilsin ufuk çizgisi hep aynı yerde kalacaktır.

Üstad'ın Çile şiirindeki bu mısrasından benim anladığım budur.

"Ufuk bir tilkidir kaçak ve kurnaz"

Ufuk, bir nevi istikbaldir ve kimse kendi hayatının istikbalini bilemez,bir bakarsın bir an seni dünyanın merkezi hissettirir kendine ,bu tilkilikdir çünkü, o an kendinden başkasını akıllı görmezsin.

Kurnazlık ise; bencillik mehasinini gösterir insanın, çünkü kurnazlık, kendi hayatı için ne gerekirse onu yapmak, mücadele etmek, olumlu ya da olumsuz bir şekilde dünyayı ben merkezine çevirmektir.

Aslen "Ufuk bir tilki ve kurnazlık" dır demek, hayatın neler getireceğini insana ,kestirememektir.

Ufkun bir tilki gibi kaçak ve kurnaz olması asla yok olmayan bir aldatmacadan ibaret oluşundan kaynaklanır. Ufuk size bir mekanda tutulabileceği, sizinle arasında ölçülebilir bir mesafe olduğu hissini verse de aslında bu imkansız birşeydir, dolayısı ile ufuk kurnazlık eder. Ufuk devamlı kendini yenileyen, kovalandıkça adeta bunu kasten yaparcasına uzaklaşan bir yanılgı olması dolayısı ile de kaçaktır, elde edilemez. Dünyanın hiçbir yeri yoktur ki oradan ufuk seyredilemiyor olsun.

Ben böyle yorumladım. :tek_dis:

Hani, tavşanın sırtına geçen halkanın ucu, gözlerinin önüne, ulaşması için bir yeşillik sergiler olanca ihtişamı ile.. Tavşan koştukça hedefine; attığı adım kadar ulaşılmazı zorlar. Lakin hedefi attığı adım kadar ötelenir..

Bu sayede tavşanın hareket enerjisinden faydalanılabilir..

Efendim; kendisine tavşan diyerek, hiç kimsenin övemediği kadar, övdüğüm nefsim; gözleri önüne serilen ufku hedef olarak algılar...

Koştukça; ufuk kaçar. Yorulup bırakmak isteyince; ufuk önüne serdiği genişlikle kendisine çeker..

Bu çabadan doğan enerjiyi de mahut lain, bizi esfeli sefiline göndermek için kullanır durur...