Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kosem

Hayrete Daİr...

Recommended Posts

HAYATTA ŞAŞIRDIKLARIMIZ VARDIR MİSAL :

HZ.MUHAMMED(SAS) TEK BİR GÜN BİLE KİMSEYİ KIRMAMASINA ŞAŞIRIRIM.(BEN HİÇ YAPAMADIĞIMDAN=)

NAMAZ KILMAYAN SÖZDE MÜSLÜMANLARA ŞAŞIRIRIM

AZİMLE VE DEVAMLILIKLA NAMAZINI KILAN GÖZDE MÜSLÜMANLARA ŞAŞIRIRIM

NECİP FAZILIN O DÖNEMDE SES GETİREN AZMİNE ŞAŞIRIRIM

BUGÜNKÜ GENÇLİĞİN SES GÖTÜREN PÖRSÜMÜŞ RAHATLIĞINI ŞAŞIRIRIM

İNANÇSIZLIĞA HADİ DİLİNDEN NEYSEDE KALPDENDE O DENLİ İNANAN KAFİRE ŞAŞIRIRIM(EN UCUZU EVRİM TEORİSİ=)

HİNDİSTANDAKİ TENASÜHÜN SONUCU OLAN KAST SİSTEMİNE KATLANAN VE NİRVANAYA ULAŞACAĞINI SANAN VE DÜNYADA EN ÇOK İNANILAN ÜÇÜNCÜ DİN OLAN HİNDİUZİME ŞAŞIRIRIM(Bİ DAHAKİ SEFERE KRALSIN OĞLUM =)

GÜNDE SADECE İKİ SAAT UYKUYLA YETİNEN DİĞER BÜTÜN ZAMANINI VE PARASINI KİTABA YATIRAN ARKADAŞA ŞAŞIRIRIM..

SANALDA REYHAN VE TRRADOMİRE ŞAŞIRIRIM(MÜSPET)

SINIFA YANLIŞLIKLA BİBER GAZI SIKTIĞIMIZDA SINIFI GEÇTİM BÜTÜN KORİDOR DIŞARI ÇIKTIĞINDA YANIBAŞIMIZDA DURAN ADEM HOCANIN ÖKSÜRMEYİ GEÇTİK GIK BİLE DEMEMESİNE ŞAŞIRIRIM..

ZALİMDEN DOĞAN ALİME

ALİMDEN DOĞAN ZALİME ŞAŞIRIRIM..

ÖRTÜLÜ ÖRTÜSÜZLERE ŞAŞIRIRIM.

SON OLARAK 11 YAŞINDA ÜNİVERSİTEYE GİREN ÇİN VATANDAŞA ŞAŞIRIRIM.

MİZAH İÇERİKLİ OLGULARI DİSKALİFİYE EDERSEK MÜSPET ANLAMDAKİ HAYATIMIZDAKİ HER GÖZLEMLEDİĞİMİZ ŞEY TEFEKKÜRÜMÜZÜ ARTTIRIR;ARTAN TEFEKKÜRDE İMANIMIZI GÜZELLEŞTİRİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM... RABBİM HAYRETİMİZİ ARTTIRSIN ... AMİN..PEKİ YA SİZİ ŞAŞIRTANLAR NELERDİR ??

İlk cevabı ben ekleyeyim kardeşime ...:)

Allah'ın bir çok peygamberi tebliğ vazifesini yerine geitirirken malumunuz çok eza cefa çekmişler ,onların ümmetierinden onlara sadık olanlar da varmış,önce inanıp sonra cayanlar ya da tereddütle inanalar olmuş...Ama Üstad'ın Çöle İnen Nur kitabını okurken bunu öğrenmiştim;Peygamber Efendimiz(sav) e peygamberlik gelip tebliğe başladıktan sonra ona inanıp hiç ama hiç cayan bir kişi olmamış ve bunun Allah'ın bir mucizesi olduğunu , yabancı ve gayrimüslim bir fikir adamının(!) ise bu durum karşısında çok şaşırıp "nasıl olur böyle bir şey" sendelemelerine düştüğünü belirtiyor.Tabi İlahi adalete teslimiyet olmazsa doğa kuralları bu soruya cevap veremez...

Ben teslim olanlardanım çok şükür ama ben de bu duruma çok şaşırmıştım ,ama o adamın sendelemelerine düşmedim tabii "nasıl olur" sorusunun cevabına vakıfım elhamdülillah...

Başka zaman başka şaşkınlık hikayeleriyle buluşmak üzere..Beni özleyin anacığımm :)

Aslen dost olmayan, fakat dost görünen insanlara aklım erdi ereli şaşırırım.

Sahtekârlara,Münafıklara,

Yalan söyleyenlerden ürperir ve şaşarım.

Kibirlilere,samimi olamayan gönüllere,merhameti olmayanlara,biri yemek yerken, karşısında izleyene ikramda bulunmayana,cömert olmayanlara şaşırırım...En önemli olan bana göre en azından,sabırlılara çok şaşırırım...

Bunlar yazmakla bitmez:)

Dilinden duası; gözünden göz yaşı alınıpta, hâla semaya gözlerini dikip azap arayana şaşırırım..

Bunca günaha rağmen iki ayak üzerinde sürünebildiğine şaşırmayana şaşırırım..

Aynaya bakınca şaşkınlığı tanımayan yüzüme şaşırırım...

Çok güzel noktalara parmak basmışsın Büşraa kardeşim.Teşekkürler konu için.Seninkilerin çoğuna katılmakla beraber eklemek istediğim küçük bir yazı var.Aslında öyle bir dünya da yaşıyoruz ki hayret sözcüğü bazen zayıf kalıyor.:)

Hazreti Ömer r.a'nın oğlu dahi olsa uygulamaktan kendisini alıkoyamayan adaletine şaşırırım ilk başta.

Üstad'ın dehasına ve bu dehayı anlayamayıp çamur atmaya kalkan zavallılara şaşırırım...

İnsanlara şaşırırım farklı farklı karakterlere bir anda geçiş yapmayı başarabilen insan sürülerine.

Bu sürüleri; karakterlerini değiştirmeden ama her türlü yeniliğe açık olarak yönetebilen liderlere şaşırırım(Başbakanımız gibi)

İnançsızlık bataklığına; boğulacağına bilmesine rağmen sırf nefsani arzularını beyinlerine kabul ettirebilmek için atlayanlara şaşırırım.Daha sonra da çırpınmalarına şaşırmalarına...

Epiktetos,Aristoteles,Plutos gibi ünlü Yunan felsefecilerinin beyinlerinin işleme şekillerine şaşırırım.(Menfii)

Felis catuslerin canavarca özelliklerini o sevimli görünüşlerinin altında nasıl gizlediklerine şaşırırım.Ve felis catuslerden pek de farklı olmayan bazı insanlara:))

Batı hayranlığında; büyük bir hızla gelişme göstererek zeka ve kişiliklerine evrim üstüne üstüne evrim(!)geçirttiren, taklitçilikte maymunları geride bırakmayı başarmış sözde modern çağ gençlerine.Bu gençlerin yetişmesi için büyük efor sarf eden aydınlarımıza....

Sayısalcı insanlardaki(istisnalar kaideyi bozmaz)kitap okuma fobisine şaşırırım.Kızmak yok ona göre:)

İlk cevabı ben ekleyeyim kardeşime ... :)

Allah'ın bir çok peygamberi tebliğ vazifesini yerine geitirirken malumunuz çok eza cefa çekmişler ,onların ümmetierinden onlara sadık olanlar da varmış,önce inanıp sonra cayanlar ya da tereddütle inanalar olmuş...Ama Üstad'ın Çöle İnen Nur kitabını okurken bunu öğrenmiştim;Peygamber Efendimiz(sav) e peygamberlik gelip tebliğe başladıktan sonra ona inanıp hiç ama hiç cayan bir kişi olmamış ve bunun Allah'ın bir mucizesi olduğunu , yabancı ve gayrimüslim bir fikir adamının(!) ise bu durum karşısında çok şaşırıp "nasıl olur böyle bir şey" sendelemelerine düştüğünü belirtiyor.Tabi İlahi adalete teslimiyet olmazsa doğa kuralları bu soruya cevap veremez...

Ben teslim olanlardanım çok şükür ama ben de bu duruma çok şaşırmıştım ,ama o adamın sendelemelerine düşmedim tabii "nasıl olur" sorusunun cevabına vakıfım elhamdülillah...

Başka zaman başka şaşkınlık hikayeleriyle buluşmak üzere..Beni özleyin anacığımm :)

Evet çok şaşırtıcı hakkaten okurken hiç dikkatimi çekmemişti aslında bende Hz.Muhammed(sas) şeriatının diğerlerinden faklı olmasına ve en mükemmeli olmasına şaşırırım mesela Yakup (asm)şeriatına göre hırsızlık yapan,kimin malını çalmışsa onun kölesi olur ama Hz.Muhammed(sas) şeriatında eller kesiliyo(tabi hırsızlık derecesine bağlı fıkhi konu)ve bu uygulama şimdiki yüzyılda da uygulalanabilir ve eli kesilen herkes toplumda tanılır ve hem adam bi daha hırsızlık yapmaz hemde toplumun ferahı sağlanır...

aynı zamanda Tevrat kitabının şeriatına göre miras hakkı kadınlara verilmiyomuş.. ama bizim kitabımıza göre hanımlara miras hakkı düşüyor.. buda birçok aydının çenesini kapıyor(hakkı yeniliyo ya güya kadınların :D ) aslında ümmet olarak çok şanslıyız ..

etrafımdaki herşey şaşmaya layık beni şaşırtmaya kadirken şaşacak birşey bulamayan aklıma şaşarım

Hz İbrahim'(as)ın ateşe atılıtırkenki teslimiyetine şaşırırım...(müspet) :)

Hırsızlık yaptığı kişinin; yaptığını kendi gözleriyle görmüş olduğu halde , hırsızın yapmadığına dair Allah'ın adı üzerine yemin ettğinde kendi gözünü yalanlayıp Allah'ı "BİR"leyen Hz.İsa'nın itikadına şaşırırım...(müspet) :)

Eşrefül mahlukun zirvesi Hz. Muhammed'(sav) i görüp de O'na iman etmeyen nasipsizlere şaşırırım...

Kainatın her biir zerresi O'na işaret ederken o işretleri görmeyen bakarkörlere şaşırırım...

Zora düştüğünde Allah'ı hatırlayıp,feraha erdi(rildi)ğinde ise Allah'ı unutan balık hafızalılara şaşırırım...

bunca günahım varken,hala aylak aylak dolandığıma şaşarımm......

Annelerin çocuklarına olan şefkatine,merhametine şaşırırım..

Rabbimin bütün yarattığı canlılarındaki çeşitliliğe şaşırırım...( örneğin; bir balığın bile yüzlerce çeşidi var )...

Yeryüzünde seksen milyar insanı yaşatarak öldüren ve bu insanların her birinin istisnasız ihtiyaç ve maişetini aksatmadan eksiksiz temin eden,

Halihazırda dörtyüzbin nebatatın ve hayvanatın hayatını idame ettirmesi için durmaksızın nimetler bahşedecek zenginliğe sahip olan ,

Uçak vasıtası ile onbin metrelik yükseklikten nokta halinde zor görünen insanı yetmişbin yıllık mesafeden gören sinelerden geçenleri bilen ve dahi gözlerin kaymasından bile haberdar olan,

Gerek kainatı gerekse insanın vücudunu ve çehresini altın oran esası üzerine milimetrik hataya, sapmaya, kaymaya sebebiyet vermeksizin kusursuz hâlk eden kabeyide aynı orana mebni kainatın merkezine koyarak nelere muktedir olduğunu gösteren,

Efendimiz (s.a.v) kafirlere karşı Allah sizlere sivrisineği misal olarak gösterdi ayetini beyan ederken Allah getire getire sivrisinekle bize misal mi getirdi diyerek mukabelede bulunan kafirleri o esnada küstahlıkları sebebiyle yerin dibine geçirmeyen,

Karıncaya kendi ağırlığının elli katı yük taşıma kapasitesini verirken küçücük beyinlerine mühendislik eğitimi almış gibi hareket ve inşa kabiliyeti veren,

Aynı mevkide bulunmasına rağmen aralarında cisim bulunmaksızın sıcak su ile soğuk suyu tatlı su ile tuzlu suyu birbirine karıştırmayan,

Şu an itibariyle dünya üzerinde yaşayan yedi milyara yakın insanın bir kısmını uyuturken diğer kısmını hareket ettiren, bir taraftan öldürüp diğer taraftan hâlk eden, geceyi gündüzden gündüzü geceden sıyıran her bir insana ayrı ayrı karakter ayrı ayrı meleke ayrı ayrı parmak izi verirken benzerlikten ve aynilikten müberra kılan,

Sebebini bilmediğimiz halde nereden kuvvet aldığını bilmeden dönen sadece vazifesini ifa ile mükellef dünyayı yaratan ve daim hem içerde hem dışarıda bu devir döngüyü sekteye uğratmaksızın sağlayan,

Taş devrinde taşı taşla yontacak seviyede ilimle başlayarak kademe kademe insanoğlunu nanoteknolojinin mucidi haline getiren,

Hikmetinden sual olunmaz Allah Teala Tekaddes Hazretlerinin yaratma kudretine mest-ü hayran kalır, bunlarla birlikte şaşma nimetinin kendisine şaşarım.