Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
munir

Sigara, Düşünen Adamın Emziğidir.

Recommended Posts

Selamlar,

İnternette rastladım "Sigara, düşünen adamın emziğidir" sözü Üstad'a atfedilmiş.

Bu söz gerçekten Üstad'a mı ait? :)

E.sözlük'te gördüm. Güvenilir değil yani. :)

Evet hiç ama hiç güvenilir bir kaynak değilmiş... :) Yazarı güvenilirdir belki bilemiyorum söz Üstad'a aitmiş gibi gelmedi bana fazla.

Üstad'ın tarzına benziyor gibi. Emin olmamakla birlikte, ona aittir diyorum. Benimkisi de yanlışlama metodunu savunan kuramsalcıların söylediği gibi bişey oldu ya, neyse... Bir kuram aksi ispatlanana kadar sallamasyonda olsa doğru kabul edilir; bilim yanlışlama metodu sayesinde ilerleyen bir yöntemler bütünüdür. Ne diyorum ben, ehemmm...

Söz hakikaten güzel. :)

sigara içen biri olarak şu yorumu yapabilirimki sigara içenlerin kulağına bu söz her ne kadarda hoş gelsede sigaranın doğru birşey olmadığı kanaatindeyim nefsime uyup içiyorum RABBİM beni ve benim gibilerine bırakma azmi versin şeytan zaten bir şekilde kandırmış benim gibi sigara içenleri alışkanlık haline getirttirmiş her daim bunun ızdırabı vardır birde doğru birşeydir deyipte şeytana hepten kapıyı ardına kadar açmak yanlış birşeyi doğruymuş gibi söylemek sanırım doğru olmaz, bu arada siğara hakkında kimi hocayım diye geçinenlerin hakkında haram dır fetvaları vermeleri ve hayrettin karaman gibi karamanın koyununu örnek alim fetva sı gibi lanse edip haram damgası vurmakta doğru değildir caiz dir damgası vurmakta doğru değildir.

Zararları ortada, içmemek lazım. Üstad böyle bir söz söylediyse bu söz kendisini bağlar kimse kusura bakmasın. Necip Fazıl her sözü doğrudur kabilinden değerlendirilecek biri değildir. Allah razı olsun üstümüzde emeği çok fazladır, mücahid bir insandır. Batıla karşı hakkı haykırmış bir kartaldır ama mürşit değildir. İnsandır,yanlışları vardır...

Üstad'a ithaf edilmemesi gereken söz. Mefhum-u muhalifinden (aksi ile kanıt) "sigara içmeyenler düşünemiyor." gibi hatalı bir sonuç çıkarılabilir. Üstad'ın sigara içmesi ise daha önce de birçok yerden öğrendiğimiz gibi "alimlerin haram olduğuna dair bir görüş birliğinde olmaması" sebebiyle, alışkanlık olarak değerlendirilmeli; çok hoş bir şeymiş gibi gösterilmemelidir. Üstadımızı çok seviyoruz ama Efendimiz'i unutmamalıyız. Eğer güzel bir şey olsa o da içerdi. Acizane fikrim budur.

Sigaraya haram demek ağır olur ama, içmeyenlerin yanında içildiğinde rahatsız olanlar olabilir. İşte bu açık bir kul hakkıdır. Ha sarmısak yemişsin rahatsız etmişsin ha sigarayla rahatsız etmişsin.

Selamlar,

İnternette rastladım "Sigara, düşünen adamın emziğidir" sözü Üstad'a atfedilmiş.

Bu söz gerçekten Üstad'a mı ait? smile.gif

Üstadın olabilme ihtimali yüksek sanki ondan esintiler var kulağıma doğru.Ama siz gene de içmeyin tamam mı?Yazık ciğerlere,sağlığa,keseye,çevreye...

Söz üstada ait veya değil ancak onun sigara içmesinin sebebini açıklayan güzel bir vesika.

Sigaranın hükmü bakımından kimisi kıyasla haram kimisi mekruh kimisi de helal diyor.Bu içtihatlar bu hükmü veren ve ona tabi olanları bağlar.

Sigarayı içende nefsani bir rahatlama,bir dinginlik hissi oluşur.Halk arasında "Efkar dağıtıyoruz" ifadesi tamamıyla hakikattir.Üstad gibi bir düşünce adamını,onun aksiyoner yaşam tarzını,sinirini,öfkesini zaman zaman dindirecek bir ihtiyaç hasıl olduğunu bunu da sigarayla sağladığını düşünüyorum..

Ağlayan çocuğa nasıl emzik veriliyorsa düşünce ve fikir deryasında mücadele eden bir adamı da demek ki sigara teskin ediyor.Üstadın sigara içmesi zevk meselesidir ve onu bağlar.Zararlı olduğunu düşünen içmez bu kadar.

Bu sözün üstada ait olduğunu düşünüyorum ancak bu kişisel kanaatim."Haramsa yakıyorum,helalse içiyorum" vecizesi ona ait olduğu bilinirken bu söze (ona aitse) çok fazla şaşırmamak gerekir...

Böyle kişisel tercihlere takılmayalım yoksa eşinin neden başörtüsü takmadığı hususu da girer bu işin içine.Bize düşen görev onun davaya olan sadakatini,mücadelesini,fikriyatını örnek almaktır....

Açıkçası polemik oluşturmak için söylemiyorum.N'olur kimse beni yanlış anlamasın.Ama bildiğini söylemeyenlerden olmak istemiyorum.Bu yüzden söylemek istiyorum.Ama ben söyledikten sonra tartışma çıkmasını da hiç istemiyorum.

Sigara haram mı,mekruh mu,caiz mi konusunda çeşitli içtihatlar bulunmakta.Kimisi haram diyor kimisi mekruh.Halk genelde mekruh olduğu kanısında bir görüş birliğine varmış.Şimdi sigara içmenin hükmü sorulsa çoğunluğumuz kesin mekruh ve ya caiz diyeceğiz.

Bundan 9 sene kadar evvelliyatından bir gazete haberi hatırlıyorum.O yıl İmam Hatip son sınıf öğrencisiydim.İslam alimleri Suriye'de toplanmış ve bazı konularda (haram helal mevzularında ve neden haram olduğu konularında)bir kurltay toplanmıştı.Yanlış hatırlamıyorsam Uluslararası İslam Şurası filandı sanırım adı.(Adından tam emin değilim tekrarlayayım.)

Bu toplantıya katılan ünlü alimler sigara alkol ve neden haram olduklarını konuşurken;sigaranın haram olduğu konusunda hemfikir olmuşlar.Gerekçelerini söylerken

"Bir şeyin haram olabilmesi için 4 şart olmalıdır.

1) Sigara insan sağlığına yüzde yüz zarar verdiği için HARAM dır.

2) Sigara yüzde yüz israf olduğu için HARAM dır.

3) Sigaraya çocukların ve fakir fukaranın rızkı verildiği için HARAM dır.

4) İçmeyenlerin yanında içildiği zaman HARAM dır. Buna birde kul hakkı girer."demişler

Şimdi sigara mekruh ya da caiz diyenlere sormak istiyorum.Dayanağınız nedir?.Ama dediğim gibi tartışma ortamı olmadan sadece bunun mantığını öğrenmek için soruyorum. Neye inanarak ve ya güvenerek sigara helal ya da mekruh diyeceğiz? Delillerle ben söyledim.Yani sonuç olarak ben diyorum ki sigara %100 HARAMDIR...Şimdi sıra mekruh ya da caiz diyen dillerde.

N'olur beni yanlış anlamayın.Yani kibirden ukalalıktan ALLAH'a sığınırım ama cidden sigara güzel bişey değil.İçenleri bırakmaya davet ediyorum.İmkanınız varsa fakir fukaraya verin parasının yarısını.Yoksa da çoluk çocuğunuza yedirin.Cebinize 1 kilo çekirdek doldurum yiye yiye gidin.Sigara haram.Yazık sağlığınıza da zamanınıza da.Yakmayın şu sigarayı da,ahiretinizi de.Şimdi sigaranın haram olduğunu bilen kim bilir kaç kişi bırakmak isteyecek.

Temiz bir toplum için dumansız hava sahası:)))

Açıkçası polemik oluşturmak için söylemiyorum.N'olur kimse beni yanlış anlamasın.Ama bildiğini söylemeyenlerden olmak istemiyorum.Bu yüzden söylemek istiyorum.Ama ben söyledikten sonra tartışma çıkmasını da hiç istemiyorum.

Sigara haram mı,mekruh mu,caiz mi konusunda çeşitli içtihatlar bulunmakta.Kimisi haram diyor kimisi mekruh.Halk genelde mekruh olduğu kanısında bir görüş birliğine varmış.Şimdi sigara içmenin hükmü sorulsa çoğunluğumuz kesin mekruh ve ya caiz diyeceğiz.

Bundan 9 sene kadar evvelliyatından bir gazete haberi hatırlıyorum.O yıl İmam Hatip son sınıf öğrencisiydim.İslam alimleri Suriye'de toplanmış ve bazı konularda (haram helal mevzularında ve neden haram olduğu konularında)bir kurltay toplanmıştı.Yanlış hatırlamıyorsam Uluslararası İslam Şurası filandı sanırım adı.(Adından tam emin değilim tekrarlayayım.)

Bu toplantıya katılan ünlü alimler sigara alkol ve neden haram olduklarını konuşurken;sigaranın haram olduğu konusunda hemfikir olmuşlar.Gerekçelerini söylerken

"Bir şeyin haram olabilmesi için 4 şart olmalıdır.

1) Sigara insan sağlığına yüzde yüz zarar verdiği için HARAM dır.

2) Sigara yüzde yüz israf olduğu için HARAM dır.

3) Sigaraya çocukların ve fakir fukaranın rızkı verildiği için HARAM dır.

4) İçmeyenlerin yanında içildiği zaman HARAM dır. Buna birde kul hakkı girer."demişler

Şimdi sigara mekruh ya da caiz diyenlere sormak istiyorum.Dayanağınız nedir?.Ama dediğim gibi tartışma ortamı olmadan sadece bunun mantığını öğrenmek için soruyorum. Neye inanarak ve ya güvenerek sigara helal ya da mekruh diyeceğiz? Delillerle ben söyledim.Yani sonuç olarak ben diyorum ki sigara %100 HARAMDIR...Şimdi sıra mekruh ya da caiz diyen dillerde.

N'olur beni yanlış anlamayın.Yani kibirden ukalalıktan ALLAH'a sığınırım ama cidden sigara güzel bişey değil.İçenleri bırakmaya davet ediyorum.İmkanınız varsa fakir fukaraya verin parasının yarısını.Yoksa da çoluk çocuğunuza yedirin.Cebinize 1 kilo çekirdek doldurum yiye yiye gidin.Sigara haram.Yazık sağlığınıza da zamanınıza da.Yakmayın şu sigarayı da,ahiretinizi de.Şimdi sigaranın haram olduğunu bilen kim bilir kaç kişi bırakmak isteyecek.

Temiz bir toplum için dumansız hava sahası :)))

Suriyede toplanan alimler kimlerdir.İcazetlerini kimden almışlar.Hangi mezhebe tabiiler.Ehli Sünnet yolunu benimsemişler mi?.İsimleri cisimleri neler.Zekeryia Beyaz da islam alimi,Efgani de islam alimi ona bakarsan...Yoksa bahsettiğin suriyeliler de Beşer Esad gibi şia mı?

Sigaranın insana yüzde yüz zarar verdiği de nereden çıkıyor.Evet zararlıdır ama öyle yüzde yüz diyecek kadar değil.İçipte ölen veya ölümcül hastalığa yakalanan insan sayısı içenlerin binde bilmem kaçıdır.

Sen evde çay içerken onu nefsini tatmin etmek için içiyorsun,kolayı,ayranı aynı şekilde veya sakızı nefsini tatmin etmek için çiğniyorsun.Sigarada nefsi tatmin etmek için içiliyor.Eğer sigara israfsa diğerleri de israftır.

İçmeyenlerin yanında onların rızalarıyla içiyorsan neden haram olsun.Ama rızları yoksa pasif içici olacakları için kul hakkına girersin o konuda bir itirazımız olamaz.

Fakir fukaranın rızkının nerede ve kimde olacağını bilemeyiz.Eğer sizin dediğiniz mantıkla hareket edersek müslümanlar hiç bir şekilde zengin olamaz.

Dediğim gibi sigara hakkında verilen hükümler müçtehidi ve ona tabi olanları bağlar.

Ben tahrimen mekruh olduğuna inanıp haram olduğuna karşı çıkanlardanım...

Daha detaylı olarak ehli sünnet alimlerinin içtihtlarını ve görüşlerini merak ediyorsan aşağıdaki linklere tıklayabilirsin.

Tütün içmek haram mı?

Sigara içmek haram değildir...

Edited by w-racer

Bizim öğrendiğimiz Kur'an ve sünnette 'apaçık' olarak 'haram' kılınmayan şeye 'fıkhen' haram denilemez. Ancak mekruh, harama yakın mekruh diye derecelendirilebilir.

Söz güzelmiş, üstad'a yakışacak tarzda olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca eser ismini yanlış hatırlamıyorsam Kafa Kağıdı'nda olsa gerek, Abdülhakim Arvasi Hz.'leri, Üstad'a; 'sigara mübahtır.. günde 9 ya da 12 tane sigara iç' dediğini naklediyor üstad. Sözü hatırlamayanlar olursa kitaplığı karıştırıp daha net bir şey söylerim.