Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
gardenya

Sizce Düşünceler Kontrol Edilebilir Mi?

Recommended Posts

Düşünceler kontrol edilbilir mi ,ya da bunu başarabilen varsa reçetesini verebilir mi? :D

Düşünceleri kontrol eden insanın kendisidir zaten. Ben ne düşünmek istiyorsam düşünüyorum. Düşünmediğim şeyler, yani bazen kontrol edilmeyen düşünceler, hani insanın birden aklına gelenler vesvese değl mi? Ya da nefsin insana söyledikleri? Bence bunlar farklı şeyler. Ya da düşünce derken duyguları mı kastettiniz? ben Anlayamadım :D

düşünceleri konrol altına alma isteği,düşüncelerden korkma duygusundan kaynaklanır.kontrol altına almak ,boynuna tasma takmak gibi olur düşüncelerimizin,bu da işin kolayına kaçmak anlamına gelir.

düşüncelere kilit vurmak benliğine yapmış olduğumuz bir ihanettir.(kendi görüşüm).yapmamız gereken onları hizaya koymaktır..

Hatarat bahsini açalım o halde,nasıl hizaya getirmeyi düşünüyorsunuz o ipe sapa gelmez fikirleri?

hizaya gelmez fikirleri nasıl hizaya getırecegınızı alimlerden ögrenebılırsınız...ama dusuncelrınızden utanmamayı size kendınızden baska kımse ogretemez.

ayrıca unutmamak lazım kı bizler insanız.sonuc itibariyle hep dogru olanı dusunemıyoruz.cihatın da dediği gibi kaçmak,paketlemek,kaldırmak yerıne yuzlesmeyı tercıh ederek düşüncelerinizi hizaya sokabılırsınız.

DÜŞÜNCELER KONTROL EDİLEMEZ DİYE BİLİYORUM RESULULLAH EFENDİMİZ AKLINA BİŞEY GETİRMEDEN 2 REKAT NAMAZ KİM KILARSA ONA CÜBBEMİ VERİCEM DEMİŞ HZ ALİ BEN KILARIM DEMİŞ VE NAMAZA DURMUŞ İLK REKATTA AKLINA BİŞEY GELMEMİŞ 2. REKATTA ACABA HANGİ CÜBBESİNİ VERİCEK DİYE HATIRINA GELMİŞ BU DEMEKTİRKİ İNSAN DÜŞÜNCELERİNİ KONTROL EDEMEZ ZATEN DÜŞÜNDÜKLERİMİZDEN MESUL DEĞİLİZ ONLARI PRATİĞE DÖKMEDİKÇE KÖTÜ DÜŞÜNCELERDEN KURTULMAK İÇİN İSTİĞFAR ETMEK LAZIM

yeni gördüm bu başlığı.Bizde bişeyler çizelim.Gardenya hanıma ya da beye herneyse;

Eger sorunuzda kastettiğiniz, hepimizin aklına gelen ve bizi çok zor durumda bırakan bir takım iç sesler ise(şeytandan-nefisten vs.) kontrol altına alınamaz diye düşünüyorum. Çünkü bu olay bizim irademizin dışında gerçekleşen olaylardır.Vesvas olan şeytanın ya da dizgin vuramadığımız azılı düşmanımız nefsimizin işidir.Sahabe-i Kiram'dan efendimize gelip"Ya Resulullah vesveseye mübtelayım" diyen birine Efendimiz(s.a.v.) in cevabı"Endişe edilecek bir şey yok; o mahz-ı imandır, imanın kuvvetindendir” şeklinde olurdu.

Sonuç itibarı ile düşünmek insanın kendi iradesi ile gerçekleştirdiği bir faaliyet olması dolayısı ile kontrol altına alınması mümkündür diye düşünüyorum. Selametle...