Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Vakıf Ahmet

Herşeyi Dine Bağlamayın!

Recommended Posts

Selamün Aleyküm, diyerek aralarına oturdum. Ayak ayak üstüne atmışlardı, selam verince ayaklarını yere indirmediler. Selam verilince ayakların toparlanıp edepli bir hal almanın bizim kültüre mi mahsus yoksa din menşeili mi olduğu sorusu zihnimden geçti. Beni memnuniyetle karşıladılar. Aralarına çöreklendim :) İki kişinin arasına oturunca ilgi odağı ve her muhabbetin köprüsü olursunuz. Her fırsatta ortaya çöreklenmek, sizde deneyin :)

İkisi de başka ülkelerden gelmişti ve müslüman olduklarını biliyordum. Derste bahsi geçmişti. Önce solumda ki Suudi Arabistanlıyla tanıştım. Halim, selim birisiydi. Kumral tenliydi ve türkçesi düzgündü. Türk'üm dese Arap olduğu aklımın ucundan bile geçmezdi. Sonra sağımda ki Irak'lıya döndüm. Klasik sorularla; ismini cismini, soyunu sopunu sordum. Türkmenim dedi, tipi Avrupalılara benziyordu. Annesi Avrupalı bir millettenmiş, hangi millet diye sorduğumda cevap vermedi. Bana kalsın dedi. Üzerinde durmadım. Müslüman olduğunu bildiğim halde Müslüman mısın diye sordum. 'Çok şükür ben müslümanım' dedi.'İslamiyet için kanımı veririm' diye de ekledi. Daha sonra Hanefi misin diye sordum. 'Ben mezhepleri sevmiyorum' dedi. Bunun üzerine mezhep konusunda konuştuk, bunu bu yoldan çevireyim diye içten içe yırtınırken; Arap mezhepler hakkında, 'her insan cennete girebilir, biz dinin emirlerine uyarak bunu kolaylaştırıyoruz' diye saçmaladı. ''Peki Allah'a şirk koşan nasıl cennete girecek?'' diye sorduğumda manasız tevillerle ne idiğü belirsiz fikirlerini dökmeye başladı. Her ilime üstün ilim sahipleri vardır, onlara tabi olmak gerekir diye giriş yapıcakken hoca derse geldi.

O mübarek müçtehitlerin ilimlerinin, zerresi bizde yokken onları hiçe saymak, İslam alemini bölüyor düşüncesiyle iftira etmeye ancak cehalet sebebiyet verebilir. Mezhepleri hiçe saymak yüzyıllardan beri milyarlarca müslümanın gittiği yoldan ayrı kalmak değil midir? Mezhebe baş vurmadan abdest almayı bile beceremeyecek cahiller neden müçtehit edasına bürünür kendilerinin müçtehidi olurlar? Dört hak mezhebin itikatta yani inançta birdir. Bazı ufak meselelerde farklı hükümler verilmiştir ve aynı ruha hitap eder. Nasıl ki inşaat mühendisi olmaksızın yapılan büyük bir bina yarım yamalak olursa; Allah'ın rızasından başkasını murad etmeyen mezhep imamlarına uymamakta dini yarım yamalak kılar. Yarım yamalakta din olmaz.

Ders bitti, ara verdik. Bu ikisinin önünde oturuyordum, sohbet ediyorduk. Sonra hoca da yanımıza geldi. Hoca Iraklı'ya 'köpekleri sever misin, köpek besler misin' diye sordu. 'Hoca ben sevmiyor' diye cevap verince, 'Neden' sualine 'Günah!' diye mukabele etti. Keçi sakallı hocamız 'Yahu bırakın şu hurafeleri' deyiverdi. Ben hocam bu Hadis-i Şerifte geçiyor ve tıpta köpeğin temiz bir hayvan olmadığını söylüyor' dedim. Bizim iki müslüman da edep dahilinde hocaya bazı cevaplar verdi. En sonunda hoca 'Herşeyi dine bağlamayın' diye istihzayla ayağa kalktı. Bu tavrı ve yüz ifadesi çok çirkinceydi. 'Bir mezhepte de köpeğin kuyruğu dokunsa abdest bozuluyor' dedi ve sırtını dönüp bir hışımla sınıftan çıktı. Bu tür tepkilerle ve fikirlerle çok karşılaştığım için bende bir aşırı haller gözükmedi. Yalnız, bizim bu iki müslüman ateşlendi, ikisinin de gözleri nefretle parlıyordu. İkisi de harartle Arapça birçok söz söylediler. Sinirleri biraz yatıştıktan sonra az önce neler dediniz diye sordum. Bu adam müslüman olduğu halde bunları nasıl söylüyor gibi şeyler söylediler. Hocaya küfrettiniz mi dedim :) Hayır, dediler.

''Herşeyi dine bağlamayın!'' zehirli oku kulu hakikatlerden uzaklaştırıp, nefsin girdabına iter ve nihayet Allah'ın emir ve yasaklarına riayet etmemeye götürür. Herşeyi dine bağlamazsak, günaha bağlanmaz mıyız? Herşeri dine bağlamazsak, kafirlerle müşterek noktaya bağlanmaz mıyız? 'Herşeyi dine bağlamayın' ifadesinde dinin hayatın merkezinde olmadığı, beşerin kendi kurallarıyla hayatı dinden soyutlayarak daha mutlu yaşayacağı ifadesi var. Bu sözde dinden azade bir hayatın esaretliği var. Bu sözde haşa 'bu dağ Allah'ın değil' demek gibi abesle iştigal var. Bu sözde laik zihniyetin akisleri var. Bu fikir insanı cehennemin dibine götürür!

"Herşeyi Allah'a bağlamayın..." Tövbeler olsun..Yüz kere tövbeler olsun,bin kere tövbeler olsun bu söze...

Nedir bu dini,Allah'ı ve Resulünü ayrı tutma çabası...Halbuki tam eksenine koysa insan Rabbini,herşeyi daha iyi anlar,daha iyi fikreder daha iyi yorumlar..Bunun yerine köşeye sıkıştı mı bunu demek ve kaçmak nasıl izah edilebilir bir olgudur...Zaten dini,mukaddesatı ayrı bir köşede tutarak bu hale gelmedi mi bu cemiyet..İnsan gözünü ya da ağzını çıkarıp bir köşeye koyabilir mi bunlar olmadan da yapabilirim diyebilir mi?Diyelim ki dedi bunlar olmadan hangi işini tam görebilir...Hayatımızın tam eksenine koysak Yaradanı,ve herşeyi onun koyduğu nizama göre düzenlesek,o zaman yanlış ya da bir eksik işimiz olur mu ki acep....

Allah bizi bizimle bırakmasın,daima yâr ve yardımcımız olsun..Amin...

Anlattığın bu kıssada insan çok şey bulabilir kendine kardeşim. Herşeyden önce birkaç konuya birden değinmişsiniz. Bende bu mezhep konusunda bazı kimselerle konuşmuş arkadaşların bu konuda tam olarak bilgilendirilmediklerinden dolayı çok yerde yanlış şeyler söylediğine tanık olmuştum. Bu konu günümüzde çok tartışılan ve çoğu bilgisiz insanın fikir beyan ederek bizi bilgilendirdiği(!) bir konu. Gerçekten bilen insanların çıkıp bizleri asıl dini bilgilerle mezheplerle ilgili bilgilendirmeleri gerkyor. Yoksa günümüz ibni temiyyelerinden daha çok çekeceğiz bu gidişle.

Herşeyi dine bağlamayın! bu ne şimdi neye bağlayalım. Zaten bağlamayıp başı boş gezdiğimiz için bu hale gelmedik mi yıllarca? İnsan dine bağlandığı sürece gerçekten hürdür.

Ayrıca bence küfretmişlerdir:)

Üstad ne diyor, 'İslâmiyeti bildiğimizi sandığımıza, halbuki tek bilmediğimiz şeyin İslâmiyet olduğuna ; yegâne felâketin de bilindiği sanılan bir şeyin tekrar gözden geçirilmesine mâni olan o meşum kayıtsızlık ve o ahmak istiğnadan doğduğuna inanıyoruz..'

İslâmiyeti en derin ve en mahrem noktalarıyla bilmeye memuruz.. Ancak bu memuriyeti yerine getiremeyen kimse

'Her şeyi dine bağlamayın..' diyebilir, bu nasıl bir kayıtsızlıktır ?.. Hayatımızı İslâmiyete göre tanzim ve tertip etmeliyiz.. Her hareketimizin Allah(c.c) rızasına yönelmesi gerekirken, bize küçük görünen bazı mevzularda bile İslâmiyetin bakış açısından uzak düşmek, insana zarar verir.. Zirâ, parça, bütünün habercisidir..

Bir de şu mezhep konusu.. Mezhepsizlik,dinsizliğe köprüdür.. İtikâdı düzgün olmayan müslümanın, ibâdetleri boşa gider..

Önce itikâdı düzeltmek lazım..

Allah(c.c) bizi Ehl-i Sünnet itikâdından kıl kadar ayırmasın.. vesselâm..

Hahaha :) Güzeldi Güzelim Gönüldaşım.

İnsan fıtratında bir hal var ki çok garip; çok adi ve pis bir mevzu ve hali sürekli görünce artık o adiliğini ve necisliğini korusa da ilk rejleksi veremiyoruz. Bir tarafta köpekler bir tarafta akrepler...

Neyse, mücerret fikir konuşulmadığı için gülelim bari. :)

Vesselam...

Selamün Aleyküm, diyerek aralarına oturdum. Ayak ayak üstüne atmışlardı, selam verince ayaklarını yere indirmediler. Selam verilince ayakların toparlanıp edepli bir hal almanın bizim kültüre mi mahsus yoksa din menşeili mi olduğu sorusu zihnimden geçti. Beni memnuniyetle karşıladılar. Aralarına çöreklendim :D İki kişinin arasına oturunca ilgi odağı ve her muhabbetin köprüsü olursunuz. Her fırsatta ortaya çöreklenmek, sizde deneyin :D

İkisi de başka ülkelerden gelmişti ve müslüman olduklarını biliyordum. Derste bahsi geçmişti. Önce solumda ki Suudi Arabistanlıyla tanıştım. Halim, selim birisiydi. Kumral tenliydi ve türkçesi düzgündü. Türk'üm dese Arap olduğu aklımın ucundan bile geçmezdi. Sonra sağımda ki Irak'lıya döndüm. Klasik sorularla; ismini cismini, soyunu sopunu sordum. Türkmenim dedi, tipi Avrupalılara benziyordu. Annesi Avrupalı bir millettenmiş, hangi millet diye sorduğumda cevap vermedi. Bana kalsın dedi. Üzerinde durmadım. Müslüman olduğunu bildiğim halde Müslüman mısın diye sordum. 'Çok şükür ben müslümanım' dedi.'İslamiyet için kanımı veririm' diye de ekledi. Daha sonra Hanefi misin diye sordum. 'Ben mezhepleri sevmiyorum' dedi. Bunun üzerine mezhep konusunda konuştuk, bunu bu yoldan çevireyim diye içten içe yırtınırken; Arap mezhepler hakkında, 'her insan cennete girebilir, biz dinin emirlerine uyarak bunu kolaylaştırıyoruz' diye saçmaladı. ''Peki Allah'a şirk koşan nasıl cennete girecek?'' diye sorduğumda manasız tevillerle ne idiğü belirsiz fikirlerini dökmeye başladı. Her ilime üstün ilim sahipleri vardır, onlara tabi olmak gerekir diye giriş yapıcakken hoca derse geldi.

O mübarek müçtehitlerin ilimlerinin, zerresi bizde yokken onları hiçe saymak, İslam alemini bölüyor düşüncesiyle iftira etmeye ancak cehalet sebebiyet verebilir. Mezhepleri hiçe saymak yüzyıllardan beri milyarlarca müslümanın gittiği yoldan ayrı kalmak değil midir? Mezhebe baş vurmadan abdest almayı bile beceremeyecek cahiller neden müçtehit edasına bürünür kendilerinin müçtehidi olurlar? Dört hak mezhebin itikatta yani inançta birdir. Bazı ufak meselelerde farklı hükümler verilmiştir ve aynı ruha hitap eder. Nasıl ki inşaat mühendisi olmaksızın yapılan büyük bir bina yarım yamalak olursa; Allah'ın rızasından başkasını murad etmeyen mezhep imamlarına uymamakta dini yarım yamalak kılar. Yarım yamalakta din olmaz.

Ders bitti, ara verdik. Bu ikisinin önünde oturuyordum, sohbet ediyorduk. Sonra hoca da yanımıza geldi. Hoca Iraklı'ya köpekleri sever misin diye sordu. 'Hoca ben sevmiyor' diye cevap verince, 'Neden' sualine 'Günah!' diye mukabele etti. Keçi sakallı hocamız 'Yahu bırakın şu hurafeleri' deyiverdi. Ben hocam bu Hadis-i Şerifte geçiyor ve tıpta köpeğin temiz bir hayvan olmadığını söylüyor' dedim. Bizim iki müslüman da edep dahilinde hocaya bazı cevaplar verdi. En sonunda hoca 'Herşeyi dine bağlamayın' diye istihzayla ayağa kalktı. Bu tavrı ve yüz ifadesi çok çirkinceydi. 'Bir mezhepte de köpeğin kuyruğu dokunsa abdest bozuluyor' dedi ve sırtını dönüp bir hışımla sınıftan çıktı. Bu tür tepkilerle ve fikirlerle çok karşılaştığım için bende bir aşırı haller gözükmedi. Yalnız, bizim bu iki müslüman ateşlendi, ikisinin de gözleri nefretle parlıyordu. İkisi de harartle Arapça birçok söz söylediler. Sinirleri biraz yatıştıktan sonra az önce neler dediniz diye sordum. Bu adam müslüman olduğu halde bunları nasıl söylüyor gibi şeyler söylediler. Hocaya küfrettiniz mi dedim :D Hayır, dediler.

''Herşeyi dine bağlamayın!'' zehirli oku kulu hakikatlerden uzaklaştırıp, nefsin girdabına iter ve nihayet Allah'ın emir ve yasaklarına riayet etmemeye götürür. Herşeyi dine bağlamazsak, günaha bağlanmaz mıyız? Herşeri dine bağlamazsak, kafirlerle müşterek noktaya bağlanmaz mıyız? 'Herşeyi dine bağlamayın' ifadesinde dinin hayatın merkezinde olmadığı, beşerin kendi kurallarıyla hayatı dinden soyutlayarak daha mutlu yaşayacağı ifadesi var. Bu sözde dinden azade bir hayatın esaretliği var. Bu sözde haşa 'bu dağ Allah'ın değil' demek gibi abesle iştigal var. Bu sözde laik zihniyetin akisleri var. Bu fikir insanı cehennemin dibine götürür!

yok yahu bunlar illa islamı kötülemek ve batıllaştırmak istiyorlar terbiyesizler tövbeler olsun tevbe estağfirullah :@ :(

Ben hocaya da hak vermiyor değilim.Keçi sakallı şahsiyet yanınıza gelmiş ve köpekleri sever misiniz diye sormuş,gayet de doğal bir soru.Buna hemen 'günah' cevabını yapıştırmak,zaten anladığım kadarıyla pek dindar olmayan hocamızı tabii ki sinirlendirir.Burada hata hemen'günah' cevabını yapıştırmak.Çünkü 'günah' nedir kardeşim.Evvela izahatını yapacaksın,çünkü şöyle şöyle,böyle böyle diye anlatacaksın,akabinde 'hülasa hocam günah' deyip katlayıp cebe koyacaksın.

İlk başta günah dedikten sonra gerisini pek de takmaz zaten.Böyle durumlarda meselenin özünden çok karşınızdakinin görüşüne paralel olarak iletişim yolu kurmalısınız falan filan...

İlaveten ben 'köpekleri sevmenin haram' olduğuna dair bir hadis bulamadım.Av,çoban,ziraat köpekleri dışında köpek besleyenlerin sevaplarının kesileceğine dair hadisler biliyorum,yırtıcı ve vahşi köpeklerin öldürülmesi gerektiğini de biliyorum da,köpek sevmek haram diye ortak bir yargı mı çıkıyor buradan?

Cahilim dostlar,aydınlatın.

İmam Nevevi'nin Şerhu'l-Müslim'inde köpeklerin necis kokusundan ötürü evde beslenemeyeceği ve beslenirse de rahmet meleklerinden mahrumlukla cezalandırıldığı geçiyor. Bir sitede okumuştum. Kitab'ul asl elimde olmadığı için daha ayrıntılı cevap veremeyeceğim. Lakin bu bilinen bir mevzu. İnternette şurda burda tam kaynaklarını da bulabilirsiniz.

Benim bildiğim ayrıca, köpek salyasının necis olduğu, kıllarının ise bizim mezhebce temiz olduğudur. O yüzde salya falan namaza engel. Köpek besleyenler anlayamazlar ama eve yabancı girince hemen anlar ki ev leş gibi köpek kokar. O it ölse de leşi kalsa böyle kokmaz ya neyse...

Ben,köpekleri sevmenin günah olduğuna dair hadisi istiyorum,bulamadım işte beceremedim.Bulunan mevzu falan deme bana göster birader.

Özür dilerim, ben yanlış mevzuyu yanlış anlattım. Hoca köpekleri sever misiniz, köpek besliyor musunuz dedi? Iraklı da 'evde köpek beslemek günah' dedi. Köpekleri sevmek günahtır demiyorum. Yukarıda ki yazıyı düzeltiyorum.

Hacı,bu düzeltmeyi iyiki yaptın da delirttin beni ama.Fellik fellik aradım saatlerce,çok güvendiğim insanlara da sordum.Sonra da dedim ki 'lan bu hoca haklı'.Yazdım da.Aman haa :D