Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
molla28

İman'ın Sabırla İmtihanı

Recommended Posts

Peygamberimiz(S.A.V.)in ashabından Abdullah b. Muğaffel (r.a.) şöyle anlatmıştır:

"Bir adam gelerek, "Ey Allahın Resûlü (S.A.V.)! Ben seni seviyorum" dedi. Resûlullah (s.a.v.) ona: "Ne söylediğine dikkat et!" dedi. Adam yine, "Vallâhi, ben seni seviyorum!" deyip, bunu üç kere tekrarladı. Resûlullah (s.a.v.) bunun üzerine adama şöyle dedi: "Eğer beni seviyorsan, fakirliğe karşı zırh hazırla. Çünkü beni sevene fakirlik, hedefine akan selden daha süratli gelir." [Tirmizî, Zühd 36 (2350)

İNSAN BU HADİS-İ OKURDA TEFEKKÜR ETMEZMİ FAKİRLİKTEN KORKARMI VEYA FAKİRLİĞE DÜŞTÜĞÜNDE ŞEYTANIN İSYAN VESVESESİ KAPISINA BAKARMI FAKİRLİK, ÇİLE, SIKINTI, DERT, ALLAH'ım NE GÜZEL SENİN SINAVINA TABİ TUTULMAK TUTULUPTA BU SINAVDAN SENİN RAĞZI OLDUĞUN ŞEKİLDE KAZANIP MUVAFFAK OLMAK.

İNSAN ŞU BAŞIMA GELSE BEN DAYANAMAM KATLANAMAM ŞÖYLE OLURUM BÖYLE OLURUM GİBİ SÖZLER SARF EDER ZAMAN ZAMAN VE DERKEN ARADAN BELLİ BİR VAKİT GEÇTİKTEN SONRA BİR BAKMIŞKİ O ASLA OLMASINI İSTEMEDİĞİ DERT BAŞINA GELMİŞ O DAYANAMAM KAHROLURUM MAHVOLURUM GİBİ SÖZLERİ İLE BİŞİLERİ FARKINDA OLMADAN KENDİNE DOĞRU ÇEKMİŞ OLUR HATTA ALAKASI YOK BELKİ AMA TOSTLOYUN İNSAN NE İLE YAŞAR KİTABININ BİR BÖLÜMÜNDE VARYA ADAM ORDA BENİM ŞU KADAR ARSAM MALIM MÜLKÜM OLSA ŞÖYLE YAPARIM BÖYLE FESATLIK YAPARDIM DİYE DÜŞÜNÜYOR VE O FAKİR ADAM ŞEYTANIN VESVESELERİ İLE O MALA MÜLKE ARSAYA SAHİP OLUPTA FESATLIKLAR YAPIYORYA O MİSAL GİBİLEN BİRŞEYİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM EĞER İNANIYORUM İMAN EDİYORUM BEN ALLAH(c.c.) nü RESUL'ÜNÜ(s.a.v.) SEVİYORUM İSLAMİ BİR YAŞAM TASAVVUR EDİYORUM DERSEK VE İDDİA EDERİSEK Kİ MADEM EDİYORUZ O HALDE BU SEVGİ İSBAT İSTER YÜREK İSTER DAYANABİLME GÜCÜ SABIR İSTER İSTERDE İSTER KURU KURUYA ÖYLE SEVİYORUM AMA DERDİM OLMASIN SIKINTIM OLMASIN DERSEK O VAKİT BİR TEZATLIK VAR DEMEK OLURKİ ÇÜNKÜ SEVGİMİZİ NE İLE İSBAT ETCEZ ALLAH(C.C.) KISKANÇLIK KONUSUNDA EN KISKANÇ OLANIDIR O KULLARINI ÇOK SEVİYOR İMAN ETMEMİZİ ONA KARŞI SECDE ETMEMİZİ ONUN İSTEDİĞİ BİR HAYAT YAŞAMAMIZI İSTİYOR ŞİRK KONUSU NEDİR ALLAH(C.C.) DEN BAŞKASINI İLAH OLARAK(RABBİM KORUSUN) TANIMAK DİYMİ YANİ ONA AİT OLAN O MAKAMA BİR BAŞKA HERHANGİ BİRŞEYİ SÖZLE VEYA KALBEN DENK GÖRMEK YANİ MADEMKİ ALLAH(C.C.) KISKANÇ O HALDE BİZİ SINAYACAK BİRTAKIM OLAYLARLA KARŞI KARŞIYA GETİRCEKKİ BİZİ TEST ETCEK BU KULUM BENİ GERÇEKTEN SEVİYORMU YOKSA BUGÜN DERDİ YOK SORUNU YOK O YÜZDEN BÖYLE RAHAT YA PEKİ ZORLUKLA KARŞILAŞINCAKİ HALİ NE OLACAK BU KULUMUN DİYE SINAVA TABİ TUTACAK ÖLÜMLER OLACAK İŞKENCELER YARALANMALAR HASTALIKLAR DERT ÇİLE IZDIRAP AKLINIZA AKLIMIZA GELECEK OLUMSUZ MANADA DÜŞÜNEBİLDİĞİMİZ DÜŞÜNEMEDİĞİMİZ HERŞEY ADEMOĞLUNUN BAŞINA GELECEK EEEE İŞTE BURDA İNSANIN BU OLAYLARA KARŞI VERECEĞİ TEPKİ ÖNEMLİ BİR SINAVA TABİ TUTULDUĞUNUN BİLİNCİNDE OLUP SABIR GÖSTERİR İSYAN ETMEZ ASİLİK YAPMAZ ŞEYTANIN TUZAKLARINA YÖNELMEZ İSE O VAKİT BU SINAV LEHİNE OLUR AMA OLURDA HEMEN AHLAYIP VAHLAYIP SONRADA İSYANLIK ASİLİK YAPARSAKİ O VAKİT VAHKİ VAHHH O KİŞİYE ALEYHİNE OLUR. BU SINAV TERSİ BİR ŞEKİLDEDE OLABİLİR İNSAN BİR ANDA MALA MÜLKE SAĞLIĞA BOLLUĞA DÜZENE REFAHA MUTLULUĞA ERİŞMİŞ OLABİLİR BU KEZDE BUNLARI NASİP EDENİ HATIRLAMAZDA SALTANATINI KURMAYA YAŞAMAYA BAŞLARSA ŞÜKRETMEZ İSEKİ GÖR O VAKİT VAHHKİİ VAHHH O KİŞİYE, YANİ UYANIK OLMAK GEREK BELA MUSİBET GELDİĞİNDEDE RAHAT MUTLULUK GELDİĞİNDEDE UYANIK OLUP OLUMSUZ GÖRDÜKLERİMİZEDE ÇOK ŞÜKÜR DEYİP MUTLU KARŞILAYIP SABRETMELİYİZ OLUMLU GÖRDÜKLERİMİZEDE ULAŞINCA ÇOK ŞÜKÜR DEYİP ŞEYTANIN VESVESELERİNE KARŞI SABREDİP DOĞRU ŞEKİLDE KULLANMAK GEREKİR. İMANIN SABIRLA İMTİHANIN BİRÇOK ŞEKLİ DEĞİŞİK ÖRNEKLEMELERİ VARDIR ŞEHVET MAL MÜLK CAN AİLE EŞ DOST EVLAT HERŞEY İLE AMA GENEL OLARAK BİR GÖZLEMDE BULUNMAYA ÇALIŞIRSAKKİ ŞU BEŞER AKLIMIZLA TASAVVUR EDEBİLDİĞİMİZ KADARIYLA İNSANLAR NEYE BU DÜNYADA ÇOK DEĞER ÖNEM SEVGİ VERİYORSA GENELDE ONUNLA İMTİHAN EDİLİYOR, ZENGİN MALIYLA BABA EVLADIYLA GENÇ NEFSİYLE KOLTUK SAHİBİ KOLTUĞUYLA HERKEZİN KENDİNCE ENÇOK KORKTUĞU ASLA BAŞINA GELMESİNİ İSTEMEDİĞİ O ÇOK SEVİP ELİNDEN ÇIKMASINDAN KORKTUĞU O KORKUSUYLA İMTİHAN EDİLİYOR İMANIN SABIRLA İMTİHANI ÇOK ÇETİN BİR İMTİHANDIR RABBİM MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİ O SINAVA TABİ TUTULANLARI ŞEYTANIN ŞERRİNDEN KORUSUN ONA SABIR DAYANMA GÜCÜ İMAN AŞKI VERSİN HELEKİ SINAV İÇİNDE SINAVI ANLAYABİLİP FARK EDEBİLMEK HELE HELE SINAV İÇİNDEKİ SINAVINDA İÇİNDE BULUNULAN O SINAVI ANLAYABİLMEK RABBİM O SINAVDAKİ SORU İÇİNDEKİ SORUYU GÖRÜP CEVABINI HAYIRLI YOLDAN BULABİLMEYİ TÜM İMAN EHLİNE NASİP ETSİN. DÜŞÜNÜYORUM DÜŞÜNDÜĞÜMÜ DÜŞÜNDÜKÇE DÜŞÜNDÜKLERİM SARMAŞIK GİBİ HER YÖNE BİR CIRMAK ATIYOR VE GERİYE DÖNÜP TOPARLAYAMIYORUM ACABAAA DİYORUM ACABAAA DİYORUM AMA DEVAMINI BİLMİYORUM BİLDİĞİM BİRŞEY BİR SINAVIN İÇİNDEYİM AMA BU SINAVDA SORU İÇİNDE SORU ONUNDA İÇİNDE SORU VAR CEVAP SANDIĞIM KONULAR BİLE BİR SORU OLUYOR BU SINAVDA, "ŞEYTAN: SİMSİYAH BİR GECEDE SİMSİYAH BİR KARINCANIN SİMSİYAH BİR KAYA ÜZERİNDE YÜRÜRKEN BIRAKTIĞI İZE BENZER" HABERİNİ HABİBİNLE BİZLERE BİLDİREN RABBİM BU SINAVA TABİ OLAN HER MÜMİN'İN YAR VE YARDIMCISI OL...

Selamlar,

Duanıza amin diyerek son zamanlarda forumda kural ihlallerinin artması münasebetiyle (umumi) manada uyarmak ihtiyacı hissettim. Gerek yazılarda büyük harflerin kullanılması, gerekse küçük harflerle yazıldıktan sonra yazı boyutunun alışılagelmiş standardın üzerinde kullanılması, yazılan yazıların ve yapılan yorumların okunabilirliğini güçleştirmekte, gözlerimizede zahmet vermektedir.

Bu vesileyle kullanıcılarımızın forumla alakalı ikazlarımızı gözardı etmemelerini "forumda uyulması gereken genel kurallar" başlıklı konuyu gözden geçirmelerini rica edeceğim.

Saygılarımla.

Selamlar,

Duanıza amin diyerek son zamanlarda forumda kural ihlallerinin artması münasebetiyle (umumi) manada uyarmak ihtiyacı hissettim. Gerek yazılarda büyük harflerin kullanılması, gerekse küçük harflerle yazıldıktan sonra yazı boyutunun alışılagelmiş standardın üzerinde kullanılması, yazılan yazıların ve yapılan yorumların okunabilirliğini güçleştirmekte, gözlerimizede zahmet vermektedir.

Bu vesileyle kullanıcılarımızın forumla alakalı ikazlarımızı gözardı etmemelerini "forumda uyulması gereken genel kurallar" başlıklı konuyu gözden geçirmelerini rica edeceğim.

Saygılarımla.

aleyküm selam bende uyarınızı aldım özrümü beyan ediyorum kuralları okumamışım kusura bakmayın.