Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Tunç Yürekli Türk

Üstad'ın Kadın Hakkındaki Sözü

Recommended Posts

SelamünAleyküm Arkadaşlar,

Üstad'ın kadın hakkında birkaç cümlelik (o tür yazıya ne denir bilmiyorum) bir yazısı vardı. Çok beğenmiştim ve şu anda ihtiyacım var. Kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmasından bahsediyordu üstad. Tam hatırlayamadım ve çok uğraşmama rağmen bulamadım. Hatırlayan bir kişi yardımda bulunursa sevinirim.

"Tevekkeli değil, Havva'nın Âdem'in kaburga kemiklerinden yaratılmış olması... O kendisidir, kendinden kendisini isteyen bir şeydir; istediği nasıl verilebilir? Kadın ancak muazzam bir ruh rejimi içinde vasıta rolü oynayabilir; gaye olunca da gökleri erkeğin üzerine yıkar. Onu, gayelerin gayesi yolunda bir işaretçi olmanın ve büyük visalden gizli bir tad getirmenin sınırında nasıl tutabilmeli?.."

"Tevekkeli değil, Havva'nın Âdem'in kaburga kemiklerinden yaratılmış olması... O kendisidir, kendinden kendisini isteyen bir şeydir; istediği nasıl verilebilir? Kadın ancak muazzam bir ruh rejimi içinde vasıta rolü oynayabilir; gaye olunca da gökleri erkeğin üzerine yıkar. Onu, gayelerin gayesi yolunda bir işaretçi olmanın ve büyük visalden gizli bir tad getirmenin sınırında nasıl tutabilmeli?.."

Bilmezdim açıkçası, kadında var olan sırrın mahiyetini. Üstad'ın eserlerini okudukça kendimi tanıdım, keyfiyetini çözdüm kadının. Ama diyemem herhalde tamam o makamdayım. Tuhaf bir denklem bu. Beyhude demedi, Beyazid-i Bistami, Allah'ım benden kadının gerektirdiği şeyleri al diye. Sonra bunu Efendimiz dahi dememiştir diye düşüncesinden pişman olmuş. Allah muradını hasıl etmiş. Ve diyor sonra, "ha kadını gördüm ha duvarı". Rabbim her bir vesileden, vasıtadan kendini buldursun inşallah. Bilakis sapıtmada, gayeden uzaklaşmada insanı insana mani kılmasın yüce Mevlam. Nefsi terbiye önemli. Araç olduğu müddetçe, evet kaçınılmazdır birliktelik. Kesrette vahdet. Üstad'ımın dediği gibi aslında, "kendinden kendisini istemek"tir bu.

Ve Kur'anda geçti, "vezzekeri vel ünsa" "kadını ve erkeği yaradana and olsun."

Esselam

Üstad; cemiyeti teşkil eden iki ana unsurdan biri olduğu ve İslam'ın kadına yüklediği muaazzam misyonu hiç şüphesiz kavradığı için "kadın"a bir çok konferansında, kitabında hatta şiirinde değinmiştir.

Başlığı gördüğümde aklıma ilk gelen aşağıya alıntıladığım...

Şayet aradığınız bu değilse bahsettiğiniz yazının içeriğinden /hatırladığınız nispette/ bahsederseniz size yardımcı olmamız biraz daha kolaylaşacak.

"-Dünkü kadın, mahfaza içinde mahfaza, perde ardında perde, binbir mefkureleştirme vasıtasının sakladığı sonsuz bir kıymet gibi, erkek ruhuna nakşedilmiş, çözülmesi gereken bir şifre, bir bilmece, bir sırdı. Bugün ise 50-60 kilo, derisi yüzülmüş cılk et ve bütün tılsım nahiyeleri galiz birer maddecilik halinde, sadece gaseyen ettirmeye memur bir cifedir.

-Bugün, devrim Türkiyesinde, büyük bir gençlik yığınının yalnız hazmi ve tenasuli cihazlarıyla yaşamasındaki hiçbir şeyle kıyas kabul etmez müthiş felaket, çekilmiş bir su dibinden çıkan pislikler ve leşler gibi, iman denizinin neleri örttüğüne ve başını alıp gidince meydanı nelere bıraktığına en canhıraş şahittir.

-Bugün güya gasbedilmiş haklarını kendisine verdiği için herkesten fazla devrimci geçinen Türk kadını bilmelidir ki aynı devrim kendisine kadınlığını kaybettirmiştir.

-Plakalarında "İslam" yazılı itfaiye otomobilleri ve onların gökdelenleri deviren hortumlarıyla bu yangının üzerine varmadan, Türkiye'de insan ormanlarındaki yangını söndüremezsiniz! "

• Like 1