Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
mukarrabin

Bir Fikir Çatışması Üzerine...

Recommended Posts

Bir yerlerde geçen yaşanmış bir hadisedir...

Z: HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ: SANATIN SONU VAR MIDIR?

X: Şu an düşündük!... Bir saniyede ve tek kelimede cevap geldi: Yoktur... Zira sanatçıların sonu olsa da Sanatkar'ın sonu yoktur... Hal böyle olunca sonu olmayan Sanatçı'nın sanatının da elbet sonu yoktur...

Y: iki şeyin sonu yoktur; sanatın ve onu ucube diye yıkan örümcek beyinlerin...ama ilkinden emin değilim...:)

X: Emin olmak için emanete sahip çıkmak gerekir... Sanatın sonundan şüphe etmek ve bu şüpheye gülmek!... Ağlanası hale gülmek diye tarif edilen tablo... Bu satırlara şehadet getirin, şahit olun...

Beyindeki örümceğin zararı olmaz!... Üstelik faydalıdır bile... Nasıl, diyenlere cevap: O, örüm örüm kafalı(lar) ve örümcek beyinli(ler) öldüğünde ve toprağın altına sokulduklarında mezardakiler bayram edecek... Onca haşerat için örümcek gibi ziyafet mi olur!... Şimdiden onlar adına "cümle örümceklilere" teşekkür edelim.

"Y" mütebbessim çehren solmasın. Hep gülesin ve etmeyesin, etmeyesin... İlk olandan şüphe etmeyesin... Ve sahibi olduğun emanete sahip olasın, emin olasın...

Y: bizim memleketin haşeratları çok şanslı o zaman he? :)

X: Herkes ve her şey kendi meşrebinden olanlar ile ilgilidir, derler... Ve ilgi; alakayı ve alakadarı işaret eder...

Şans meselesinde evet haklısın!!!... Hem de çok...

Bu arada az evvel beraberdik toprak altı haşerat taifesi ile (ki çok yakınızdır), toprak üstündekilerini hasret ve iştiyakla bekliyoruz, diyorlar... Ve yemin ediyorlar: Onlar gelene dek niyetliyiz... Hem de gece gündüz... Ha unutmadan, selamları da var...

Y: Haşerat:

(Haşere. C.) Küçük zararlı böcek, akrep ve yılan gibi hayvanlar.

Mc: Zararlı ve kıymetsiz kimseler.

-anlı/yorum- :)

X: Anlayam/azsın... Zira bizim lügatçemiz başkadır... TDK'da, me-de-ka'da bizim kastımızın ve muradımızın noktası bulunmaz...

Amma... Evet amma anlamak ister isen o başka... Gönül kapısının kapatıldığı ne görülmüş ne de duyulmuş bir şey... Buyur...

Y: ok ok anladım ben seni...:) eyvallah hoca...:)

X: Evet sayın seyirciler sıradaki eser sizin için geliyor... Bütün anlayışlılar için...

Üstad Necip Fazıl seslendiriyor:

Anlamak yok çocuğum anlar gibi olmak var,

Akıl için son tavır saçlarını yolmak var...

Anlayışlılar eseri dinleye dursun da... "Y" benim henüz hiç bir diplomam yok ha... Vaziyet ve manzara bu iken ne hocası ya hu!... Hem hoca camide, hoca camide... Amma talebe olduğumuzu bil yeter... Anlaman için de... Bir ihtimal...

Yani şu (ç)alan eserin muhatabı sen değilsin!... Zaten spiker de anons ederken hedef kitleyi belirtmişti... Cami dedik bak Ankara'da sabah ezanı okunuyor... Dua edelim... Makbul bir andır vesselam...

Y: ben seni seninle konuşmayacak kadar anladım...:)

X: İyi ama çoook geç kaldın (konuşamayacak kadar anladım, derken)... Gerçi anlamam, bilmem ben... Belki de oldukça erkendir... Hem de çoooktan da çoooooook...

...