Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
mukarrabin

Kur�Ân'ın Anlamıyla Buluşmak...

Recommended Posts

18. (SÛRE) KEHF SÛRESİ

Mekke döneminde nâzil olmuştur. 110 âyettir. İçinde mağaraya sığınanların bahsi de geçtiği için bu ismi almıştır. 28. âyetin Medine döneminde indirildiği rivâyet edilmiştir.

Musa (a.s.) ve Hızır'ın (a.s.) kıssası: Ledünnî ilme ulaşmanın yolları

60. Bir vakit Musa, (hizmet eden) gencine demişti ki: Ben (Hızırla buluşmak için) iki denizin birleştiği yere varıncaya kadar durmayıp gideceğim veya uzun zaman geçireceğim.

61. Derken (ikisi) o iki (deniz arası)nın birleştiği yere varınca (bir kayaya sığındılar. Fakat azıklarından su birikintisine koydukları cansız) balıklarını unuttular. O da sıçrayıp denizde bir deliğe/oyuğa doğru yola koyulmuştu.[1]

62. (O deniz kavşağını) geçtikleri zaman (Musa) gencine: Kuşluk yemeğimizi getir (de yiyelim). Bu yolculuğumuzda hakikaten yorgun düştük. dedi.

63. ( Genç: ) Gördün mü! O kayalığa sığın(ıp dinlen)diğimiz sırada, balığı (söylemeyi) unuttum. Onu söylememi bana unutturan şeytandan başkası değildir. O, şaşılacak şekilde (canlanıp) denizde yolunu tutmuştu. dedi.

64. (Musa:) Aradığımız şey bu! dedi. Hemen (geldikleri yoldan ikisi) izlerini takip ederek gerisin geriye döndüler.

65. Derken (orada) kullarımızdan bir kul (olan Hızırı) buldular ki biz ona katımızdan bir rahmet (vahiy) vermiştik ve ona tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.

66. Musa ona: Sana doğru yol (ve hayır) olarak öğretilenden bana da öğretmen için sana tâbi olabilir miyim? dedi.

67. (O da:) Doğrusu sen, benimle birlikte (yaptıklarıma) sabretmeye asla dayanamazsın.

68. (Üstelik bilgi olarak) aslını kavrayamadığın bir şeye nasıl sabredersin? dedi.

69. (Musa:) İnşallah beni sabırlı bulacaksın ve senin hiçbir işine karşı gelmem. dedi.

70. (Hızır da:) O halde bana tâbi olursan, ben sana (o konuda) bir söz söyleyinceye kadar, bana (yaptıklarımdan) hiçbir şey sorma. dedi.

71. Bunun üzerine ikisi de gittiler. Nihayet gemiye bindikleri vakit, (Hızır) onu deldi. (Musa:) Gemi halkını boğmak için mi onu deldin? Hakikaten sen korkunç bir şey yaptın. dedi.

72. (O da:) Sen benimle birlikteliğe asla sabredemezsin demedim mi? dedi.

73. (Musa:) Unuttuğum şeyden dolayı bana çıkışma, (arkadaşlık) işimde bana bir güçlük çıkarma (da beni affet). dedi.

74. Yine (birlikte) gittiler. Tâ ki, bir oğlan çocuğuna rastlayınca (Hızır) hemen onu öldürdü. (Musa:) Bir can karşılığı olmaksızın, tertemiz (günahsız) bir canı öldürdün ha! Hakikaten sen (benzeri görülmemiş) çirkin bir şey yaptın. dedi.

75. (Hızır:) Ben sana, benimle birlikteliğe sabretmeye asla dayanamazsın demedim mi? dedi.

76. (Musa:) Eğer bundan sonra sana bir şey sorarsam artık bana arkadaş olma! Artık bununla, tarafımdan (kabul edilen) son mazerete ulaştın. dedi.

77. Yine gittiler. Nihayet bir memleket halkına varıp onlardan yemek istediler. (Vermediler ve) onları misafir etmekten kaçındılar. Derken (orada) yıkılmak üzere olan bir duvar buldular. (Hızır kerâmeti ile)[2] hemen onu doğrulttu (eski haline getirdi). (Musa: Niçin yaptın?) Eğer isteseydin buna karşı bir ücret alırdın. dedi.

78. (Hızır:) İşte bu, seninle benim (birbirimizden) ayrılma (vakti)mizdir. (Şimdi) sana, sabretmeye dayanamadığın şeylerin iç yüzünü haber vereceğim. dedi.

79. Gemiye gelince: (O), denizde çalışan yoksullarındı. Onu kusurlu yapmak istedim. (Çünkü) peşlerinde her (sağlam) gemiyi zorla alan bir hükümdar vardı.

80. Oğlanın ise, anne babası inanan kimselerdi. (Bu çocuğun) onları azgınlık ve küfre sürüklemesinden (veya zorlamasından) korktuk.

81. İstedik ki Rableri ona karşılık, kendilerine ondan daha temiz ve daha merhametlisini versin.

82. Gelelim duvara: (O,) şehirde iki yetim çocuğun idi. Altında onlara ait bir define vardı. Babaları da sâlih (iyi ve temiz) bir kimse idi. Rabbin onların (büyüyüp) olgunluk çağına ermelerini ve kendisinden bir rahmet olmak üzere definelerini çıkarmalarını istedi. Ben bunu kendi emrim (ve reyim)le yapmadım. İşte üzerinde sabretmeye dayanamadığın şeylerin içyüzü bu!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

[1] Balığın dirileceği yer ise Hz. Musaya, Hızır (as.) ile buluşma yeri olarak bildirilmişti

[2] İbni Abbas ve İbni Cübeyrden rivayet edilmiştir (Elmalılı, V, 3268).