Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
mumin

Necip Fazıl:zıt Kutupların Mürşidi

Recommended Posts

Cumhuriyet Gazetesi'nin Necip Fazıl Kısakürek'i konu aldığı yeni yazı dizisi tartışma konusu oldu. 'Necip Fazıl: Zıt kutupların 'mürşid'i'ni kaleme alan Miyase İlknur, 'Bu dizi yazıyı iki yıl önce hazırladım. Ancak güncel olaylar nedeniyle bugüne sarktı' dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin Necip Fazıl Kısakürek'i konu aldığı yeni yazı dizisi tartışma konusu oldu.

'Necip Fazıl: Zıt kutupların 'mürşid'i'ni kaleme alan Miyase İlknur, 'Bu dizi yazıyı iki yıl önce hazırladım. Ancak güncel olaylar nedeniyle bugüne sarktı' dedi. İlknur, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Siyasete girerek sanat adamlığına ve şiirine ihanet etti. Öne sürdüğü tezler hiçbir belgeye ve vesikaya dayanmaksızın tümüyle duyumlarla yazılmış. Siyasi çizgisi zik - zaklarla dolu bir kişilik. Kendisi sözünü dinletebildiği listelerin verebildiği siyasi partileri desteklemiş birisi. Kabul edilmediği takdirde çok çabuk karşı tarafa geçebiliyor.'

'İdeolojik ele almadım'

İlknur, 'Şairliğinde iki dönemi var. İlk döneminde şiirleri Fransız akımından etkileniyor. Sonra kendi deyimiyle tebliğ şiirine yöneliyor ve burada siyaset ile din ön plana çıkıyor' diye konuştu. Necip Fazıl'ı ideolojik bir bakış açısıyla ele almadığını söyleyen İlknur, şairin kendi yazısı ve tartışmalarından yola çıkarak bir portre ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Sadık Albayrak ise Necip Fazıl ve Nazım Hikmet'in zıt olsalar da Türkiye'nin gerçeği olduğunu belirterek şöyle konuştu: 'Necip Fazıl ile Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı'nın iki uç söylemidir. Hangi uçta olsalarda bu ülkenin üniter yapısı için fikir üreten kişilerdir. Geçmişte sağ görüşlü gazetelerde Nazım, vatan haini kabul edilirdi. Sol görüşlü gazetelerde ise Necip Fazıl gerici ve yobaz olarak gösterilirdi. Bu tabuların yıkılması açısından Cumhuriyet Gazetesi'nin yayınını takdirle karşılıyorum.'

'Bu yazı iyi bir başlangıç'

Vakit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak da farklılıklara rağmen barış içinde bir arada yaşanması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu: 'Nazım Hikmet de, Yahya Kemal de, Necip Fazıl da, bu ülkenin gerçeği. Bu ikisi aynı sınıfta öğrenciydi, Yahya Kemal de öğretmenleriydi. Bu insanlarla politik ideolojik ortak paydalarımız olacağı gibi çeliştiğimiz yerler de olacaktır. Bu yazı iyi bir başlangıçtır ama devamına da bakmak gerekiyor. Amacı ne mesaj ne bunu görmek gerekiyor.'

milliyet.com.tr

2003

• Like 1

Başlığı görür görmez gözümüze batan bir kelime var kabul, mürşid.. Bu yazı belirtildiği üzre 2003 yılında büyük tartışma konusu olmuş. Nette arama yaparken rastladım. Elbette tamamen delisaçması cümleler, biz de bir öğrenmiş olalım dedim ne kadar zırvalayabiliyorlar.Ve de başarılı buldum, ancak bu kadar olabilirdi. Bir kere başlık, başlıbaşına yeter. Yazı dizisinin orijinalini aradım taradım bulamadım. Bir görsem tamamını daha keyif alacaktım ama mahrum kaldım.

Bu arada biz de güncel olaylar nedeniyle bu 2003 tarihli bahsi 2011'e sarkıttık. Demeden de geçemeyeceğim zamanın sağ gazetelerinde yazan isimlerce bu denli esnek ve de mezhebi geniş anlatımlar beni şaşrttı açıkcası. Bari biri diyebilseydi, başlık başta işi batırdı deyu. Durun durun tabuları yıkıyoruz ama. Efendi yıka yıka tabu kalmadı, tabu!!

• Like 1