Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
daglargibi

Üstad In Eserlerinde Esir Türkler Ve Islami Hareketler

Recommended Posts

Üstadin asaga yukari gencligimden beri 50 ye yakin eserini okudum dikkatimi ceken bir sey var edebi ve uzstalikli dille nakis nakis örülen eserlerinde 2 konu hic yok bunlardan birisi dünya daki islami hareketler ki ideolojcya örgüsünde buna biraz deginir "islam in anadoluda bozulmasiyla dünyada bozguna ugradigina ancak anadolu da ki kurtulus ile tekrar dünya da islamin düuzeelcegini " belirtir fakat esir Türkler konsuunda üstadin hicbir eserinde deginilmez oysa üstad belirli bir milliyetci yaklasim icinde olmasina ragmen bunun nedeni nedir ?

esir Türkler ile neyi kastettiniz, konuyu biraz açarsanız faydalı olur.

ayrıca, dünya bir inkilap bekliyor isimli konferansta da ilk cümlelerinizde geçen konu işlenir.

Üstadin eserelrinde genelde anadoluculuk tarzi hakimdir anadolu daki müslüman Türk ün hareketi , fakat anadolu disindaki Türkler le mesela Bati Trakya, Dogu Türkistan, yada o dönem sovyet idaresindeki Türkler üzerine bir sey yoktur eserelrinde.

Üstad Necip Fazıl'ın Esir Türkler ile ilgili bir konferansı vardır.Evet şimdiye kadar kitaplarında yer almadığı için bilinmiyor.Fakat yeni baskısında "Hitabeler"in, yer alacaktır.Esir Türkler isimli konferans metni.

Ben araştırdım.Ve Suat Ak Bey'den bu konferans metnini edindim.Türk dünyası ile ilgilenen biri olarak şunu diyebilirim ki, Türk dünyası ile ilgili onlarca karalama yapandan daha mükemmel bir konferans, Esir Türklerin esaretten kurtuluşuna - hala yok o kurtuluş- ilaç...

Şöyle diyor Üstad Esir Türkler konferansında:

"...yakında Kafkasyalılar, Tacikler, Özbekler ve Türkmenlerle Allah Resulü'nün mukaddes ismine salat-u selam getirerek öpüşeceğimiz günün şafak aydınlıkları parıldamaktadır."

Büyük Doğu Yayınları'ndan izin alabilirsem, 3 sayfa tutarındaki konferansın tamamını yazabilirim.