Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ya-Leyl

2012 Mayıs Ayı Üstadı An(La)Ma Programları

Recommended Posts

Malum mayıs ayı içerisindeyiz,br çok il ve ilçede Üstadı anma programları düzenleniyor.Haberimiz olduğu ölçüde duyuralım..İşte ilki ;

Ozel Etkinlik-Cumhuriyet Devri Türk Şiirinin “Sultanüş’şuara”sı, Büyük Doğu Fikriyatının Mimarı Necip Fazıl Kısakürek’i An(la)ma

1NECİP%20FAZIL%20KISAKÜREKJPG.JPG

Türü : Anma Programı

Kültür Merkezi : Altunizade Kültür Sanat Merkezi

Tarih : 24 Mayıs 2012 20:00

Katılımcılar

Prof. Dr. Hasan Fehmi Üçışık ( Doğuş Üni. Hukuk Fak. Dekanı)

Hüsnü Kılıç - Araştırmacı Yazar

Mehmet Niyazi Özdemir - Tarihçi Yazar

Necip Fazıl şair olmasının ötesinde yazdıklarıyla Türk siyasetini derinden etkilemişbir düşünür ve aksiyon adamıdır. Etkileri bugün dahi devam eden “Üstad”ı en yakınında bulunmuş şahitlerle, anıyoruz..

• Like 2

Inşallah iştirak etmeye çalışacağım da hadi program 2 saat sürdü dersek ben 22den sonra nasıl otobüs bulurum? Bu 11Ü olacak yok mu bu?! Canıma okuyor benim. Bir de tarihi Horhor durağı olacak.ablamla geçen plakaları ezberlerdik dersane çıkışı durakta beklerken.Bir saatte bir geçiyordu bizim 11Ü.Aslında şikayet etmeli bunu. Gerçi yakın da sayılır. Ama geç vakit yürünmez ki kadın başına.Memmet ağabey n'apsak ben dinlemek istiyorum sizi ya? Bir yol düşüneceğim du bakalım.

inş orda almak ümidiyle...

Inşallah iştirak etmeye çalışacağım da hadi program 2 saat sürdü dersek ben 22den sonra nasıl otobüs bulurum? Bu 11Ü olacak yok mu bu?! Canıma okuyor benim. Bir de tarihi Horhor durağı olacak.ablamla geçen plakaları ezberlerdik dersane çıkışı durakta beklerken.Bir saatte bir geçiyordu bizim 11Ü.Aslında şikayet etmeli bunu. Gerçi yakın da sayılır. Ama geç vakit yürünmez ki kadın başına.Memmet ağabey n'apsak ben dinlemek istiyorum sizi ya? Bir yol düşüneceğim du bakalım.

Muhalif kardeşim aynı dertten muzdaribiz :shiny: İnşallah günümüzü ayarladık orda olacağız ama geri dönme konusu biraz muallakta arabamızda yokki şöyle 'bize saat fark etmez' diyelim.Durakta beklemeyi ardından yürümeyi kabullendik darısı başına :shiny:

O zaman bizde yürümeyelim ya.. :utanma2: Hazır helikopter kiralamayı düşünüyorken zahmet olmazsa bizide eve bırakırsnız değil mi :tek_dis:

Herkese selamlar,

Öncelikle böyle faydalı bir başlık için çok teşekkürler, inşaALLAH İstanbul'da ikamet eden veya hafta içi seyahat engeli bulunmayan arkadaşlar katılırlar.

Ankara'da da bir etkinlik düzenlemek gerekli; Üstad başkentte de anılmalı, fikri ve düşüncelerinden faydalanılmalı diye düşünüyorum.

Sayın Talhak ;

Ankara'dada programlar düzenleniyormuş.Duyumlarımdan bir tanesi katılmak isterseniz buyurun; :shiny:

NECİP FAZIL KISAKÜREK'İ ANMA ETKİNLİĞİNE DAVET

4279.jpg

Kızılcahamam Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek'i anma etkinliği düzenlenecek.

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 29. yıl dönümünde Anadolu Lisesi Müdürü Zekai Tekin ve Çağatay İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmenlerinden Mustafa Ünal'ın hazırlayıp sunduğu bir program düzenlenecek.

18 Mayıs 2012 Cuma günü saat: 20:15'de Kızılcahamam Belediyesi Nikah ve Toplantı salonunda yapılacak programa tüm ilçe halkımız ve misafirlerimiz davetlidir.

çok sevindim böyle bir etkinlikten ötürü, çok teşekkürler paylaştığınız için.. Çok daha büyük, merkezi bir etkinlik için de durmamak gerek..

O zaman bizde yürümeyelim ya.. :utanma2: Hazır helikopter kiralamayı düşünüyorken zahmet olmazsa bizide eve bırakırsnız değil mi :tek_dis:

O zaman parayı kırışırız öyle aradan geçinmek yoh. :gleam: Biz buna kapitalizm düzen diyoruz, benim benim param senin paran yine benim param. :shiny:

ustun-inanc.jpg

Türk Edebiyatı Vakfı’nın her çarşamba düzenlediği sohbetlerin 23 Mayıs Çarşamba günkü konuğu Üstün İnanç.

Güncelleme: 08:51, 21 Mayıs 2012 Pazartesi

Türk Edebiyatı Vakfı’nın her çarşamba düzenlediği sohbetlerin 23 Mayıs Çarşamba günkü konuğu Üstün İnanç. İnanç, Necip Fazıl Kısakürek’i anlatacak. Saat 17.00’de başlayacak program Türk Edebiyat Vakfı’nda gerçekleştirilecek.

Meryem Uçar haber verdi

Necip Fazıl’ı anlatacaklar

23-mayis-necip-fazil.jpg

3 Mayıs Çarşamba günü “29. Vefat Yıldönümünde Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK” paneli düzenleniyor.

3 Mayıs Çarşamba günü “29. Vefat Yıldönümünde Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK” paneli düzenleniyor. Paneli Prof. Dr. Mustafa UZUN yönetecek. Mustafa Uzun ayrıca Üstadın eserlerinin Türk-İslam edebiyatı açısından vasfını ele alan bir konuşma yapacak.

Muzaffer DOĞAN, Büyük Doğu dergisi ve hareketini; Mehmet Niyazi ÖZDEMİR Üstadın fikirleri ve şahsını; Mustafa Miyasoğlu ise tiyatrocu ve şair Necip Fazıl’ı anlatacak.

Program saat 19.30'da Bağlarbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Fatma Ünal haber verdi

Türk edebiyat vakfında olan programa saat engelimiz var ama bağlarbaşında yapılan programa inşAllah iştirak edeceğiz...

Maraş’ta Necip Fazıl Sempozyumu

yazi2.jpg

25-26-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu”na birçok değerli şair ve yazar tebliğci olarak katılacak.

Güncelleme: 11:34, 22 Mayıs 2012 Salı

Kahramanmaraş Belediyesinin kültür hizmetleri devam ediyor.

Eğitimci-yazar Duran Boz’un üstün gayreti ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı, kültür ve edebiyat aşığı Sayın Mustafa Poyraz’ın altı çizilesi kadirbilirlikle çeşitli tarihlerde gerçekleştirdikleri kültür hizmetlerine yeni bir halka daha ekleniyor. Nuri Pakdil, Rasim Özdenören sempozyumlarının ardından 25-26-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu’na birçok değerli şair ve yazar tebliğci olarak katılacak.

Necip Fazıl Kısarkürek’in soy kütüğü olarak işaret ettiği il olan Maraş’ta yeniden, vefatının 29. yıldönümünde bir kez daha hatırlanacak olması sempozyumu daha bir anlamlı hâle getiriyor.

26.05.2012 tarihinde, saat 10.00’da başlayacak olan birinci oturuma tebliğci olarak,

Prof. Dr. Fazıl Gökçek, “Bâb-ı Âlî Çevresi ve Necip Fazıl; Mustafa Aldı, “Necip Fazıl’ın Çağdaş Müslüman Düşünce Hakkındaki Değerlendirmeleri; Doç. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Metafizik İlgiler Açısından Necip Fazıl’ın Şiiri ve Etkisi; Prof. Dr. Hasan Akay, “Necip Fazıl’ın çilesi, ‘Çile’nin Necip Fazıl’ı”; Prof. Dr. Ramazan Gülendam, “Büyük Doğu ve Büyük Doğu Çevresi” sunacak isim ve tebliğ başlıkları.

Saat 14.30’da başlayacak olan ikinci oturumun tebliğcileri ve tebliğ konu başlıkları ise şu şekilde:

Doç. Dr. Ertan Örgen, “Modern Birey, Şehir ve Kaos-Mekânın Yeniden Kuruluşu”; Doç. Dr. Vefa Taşdelen, “Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu’nda ‘Çifte Kanat’ Metaforu”; Prof. Dr. Muhammed Fatih Andı, “Necip Fazıl’da Korku Estetiği”; Yard. Doç. Dr. Zeynep Kevser Şerefoğlu, “Bir Arayışın Adresi olarak ‘Tohum’a Gitmek”; Prof. Dr. Yunus Balcı, “Necip Fazıl’ın Şiirinde Sembolizm ve Hecenin Krallığı”

Sempozyumun değerlendirilmesi ise; Prof. Dr. Himmet Uç, Yard. Doç. Dr. M. Fetih Yanardağ, Doç. Dr. Mehmet Narlı tarafından gerçekleştirilecek.

Arif Akçalı haber verdi

Turinay, Necip Fazıl’ı anlatacak

necmettin-turinay.jpg

Dr. Necmettin Turinay 26 Mayıs Cumartesi günü “Bir Dava Adamı Necip Fazıl” başlıklı bir seminer verecek.

Dr. Necmettin Turinay “Bir Dava Adamı Necip Fazıl” başlıklı bir seminer verecek. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde gerçekleştirilecek olan program 26 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak.

Yüsra Dal