Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
The Spirit of Islam

Arkadaşlar Birşey Soracağım

Recommended Posts

Selamün aleyküm arkadaşlar.

İnternette gezerken şöyle bir konuya rastladım acaba orada yazan bilgiler doğru mu ? Hangi hadisler uydurmadır hangileri sahihtir ?

http://www.webhatti.com/islam-ve-din-kulturu/684737-hadis-uydurma-nedenleri-ve-mevzu-hadisleri-tanima-yollari.html

Mesela birşey merak ettim : Arapları üç şey için seviniz: ben Arabım, kuran Arapçadır, cennet ehlinin birbiriyle konuşmaları Arapçadır.

Böyle bir hadis-i şerif varmıdır ?

İmam Münâvî'nin Feyzu'l-Kadîr isimli hadis kitabında İbni Abbas'tan şu mealde bir hadis-i şerif rivayet edilir:

"Üç hasletten dolayı Arabı seviniz: Çünkü ben Arabım, Kur'ân-ı Kerim Arapça olarak nazil olmuştur, Cennet ehlinin konuştukları dil Arapçadır."
1

"Halkı Allah'ın azabından sakındıran peygamberlerden olsun diye onu apaçık bir Arapça lisan ile senin kalbine Cebrail getirdi."
2

Hadis-i şerifte "Arabı seviniz" ifadesini mutlak olarak anlamamak lâzımdır. Çünkü Araplar içinde gayri müslimler olduğu gibi, günümüzde dinsizler de vardır. Onların sadece Arap ırkına mensup olmaları, Arapça konuşmaları, onları sevmeye kâfi gelen hususlar değildir.

Hadiste yer alan beyandan maksat, Müslüman olan, dinini yaşayan, Resulullah (asm)'ın izinde olan Araplardır. Zaten bunlar din kardeşimizdir. Onları din kardeşimiz olarak sevdiğimiz gibi, ayrıca Kur'ân'ın, Resulullah (asm)'ın ve cennetin lisanını konuştukları, saff-ı evvel olarak İslâmiyeti yaydıkları, İslâmiyete hizmet ettikleri için de diğer milletlerden farklı olarak bir derece daha fazla sevgiye lâyıktırlar.

İslam dini ırkçılıktan dolayı insanların kendilerini üstün görmelerini şiddetle yasaklamıştır.

Kaynaklar:

1. Feyzü'l-Kadîr, 1:178 Hadis no: 225.

2. Şuarâ Sûresi, 195.

3. İbrahim Sûresi, 4.

sorularlaislamiyet

Kardeşim internet alimini ilmi meselelerde referans alma. Yanlış yönlendirilebilirsin. Merak ettiğin hususları bu siteye soru sorarak öğrenebilirsin. Tabi en güzeli eserleri bizzat okuman olur.

• Like 1

Evet doğru diyorsun da bazı alimler bu hadise uydurma yada zayıf diyormuş.

Evet doğru diyorsun da bazı alimler bu hadise uydurma yada zayıf diyormuş.

Kesi ilmim yok. Irkçı tutum gibi görüldüğü için dediğini göz önünde bulunduran alimler olmuş olabilir. Mevzu hadis konusu geniştir, araştırmak lazım.

• Like 1

Tamam kardeşlik anladım. Eyvallah saolasın. O zaman zayıf bir hadis mi diyeceğiz ?

Bu Hadis-i Şerif'in, İlmini burada açıklayacak ehliyetli ve liyakatli kişi yok kardeşim. bildiğin güvendiğin Ehl-i Sünnet bir alime danış bana göre...

• Like 1

"Arapları şu üç sebep dolayısıyla seviniz. Çünkü ben Arap’ım, Kur’ân Arapçadır, cennetliklerin konuşacağı dil Arapçadır." Bu hadisi biliyorum, ama ravisini bulamadım...Sahih mi değil mi şüpheye düştüm,,Yardımcı olabilir misiniz?.

Cevap: Bu hadisin ravilerinden el-Ala b. Amr hakkında, Zehebi ve İbn Hibban isimli hadis tenkitçileri bu kişiye itibar edilmemesi gerektiği söylemişlerdir. Ayrıca hadisin diğer ravisi olan Yahya b. Yezid, hadisçiler tarafından zayıf addedilmiştir. (İbn Cevzi, el-Mevduat, 2/41) Bununla birlikte vermiş olduğu mesaj diğer ayet ve hadislerle çeliştiği için hadisin metini de tenkit edilmiştir. Bütün bu sebeplerden dolayı bu hadis zayıf, hatta bazı hadis âlimlerince uydurma olarak kabul edilmiştir. (Bkz. Suyutî, ed-Dürrü'1-Mensûr, V/579; Aclûnî, Kesfu'1-Hafa, I/55; Elbânî, Silsiltü'1-Ehâdîsi'd-Daife, I/189-194) "

sorularlaislamiyet

• Like 1

kardeşim şu videoyu izlemeni tavsiye ediyorum ...

bu tarz soruların muhatabı bu forumdan çıkmaz öyle tahmin ediyorum. sana tavsiye ettiğim forumda istediğin ilmi soruları sorabilirsin azcık abla sözü dinle :angry: :tek_dis:

daha geniş açıklama getircem inşallah fakat yarın kursum başladığı için az işlerim var Allah nasip ederse konuya tekrar dönicem ...

selametle vesselam ..

sorularlaislamiyet sitesinde tarikatı inkar eden bir yazıya denk gelmiştim dikkatli olmak lazım ...

• Like 2

Sanırım cevaylayan komitede Hayrettin Karaman da varmış. Ama tanıdığımız ilahiyat pfofesörü de vazife alıyor, güvenilir. Ben pek ehli sünnete muğayir görüş beyan ettiklerine rastlamadım. Dediğiniz de doğrudur.

• Like 1

Bu Hadis-i Şerif'in, İlmini burada açıklayacak ehliyetli ve liyakatli kişi yok kardeşim. bildiğin güvendiğin Ehl-i Sünnet bir alime danış bana göre...

Bence de kardeşim :)

"Arapları şu üç sebep dolayısıyla seviniz. Çünkü ben Arap’ım, Kur’ân Arapçadır, cennetliklerin konuşacağı dil Arapçadır." Bu hadisi biliyorum, ama ravisini bulamadım...Sahih mi değil mi şüpheye düştüm,,Yardımcı olabilir misiniz?.

Cevap: Bu hadisin ravilerinden el-Ala b. Amr hakkında, Zehebi ve İbn Hibban isimli hadis tenkitçileri bu kişiye itibar edilmemesi gerektiği söylemişlerdir. Ayrıca hadisin diğer ravisi olan Yahya b. Yezid, hadisçiler tarafından zayıf addedilmiştir. (İbn Cevzi, el-Mevduat, 2/41) Bununla birlikte vermiş olduğu mesaj diğer ayet ve hadislerle çeliştiği için hadisin metini de tenkit edilmiştir. Bütün bu sebeplerden dolayı bu hadis zayıf, hatta bazı hadis âlimlerince uydurma olarak kabul edilmiştir. (Bkz. Suyutî, ed-Dürrü'1-Mensûr, V/579; Aclûnî, Kesfu'1-Hafa, I/55; Elbânî, Silsiltü'1-Ehâdîsi'd-Daife, I/189-194) "

sorularlaislamiyet

Evet bu kaynakları zaten okumuştum sanırım.Çok saolun ilgilendiğiniz için.Anlaşılan Allah bilir...

Sanırım cevaylayan komitede Hayrettin Karaman da varmış. Ama tanıdığımız ilahiyat pfofesörü de vazife alıyor, güvenilir. Ben pek ehli sünnete muğayir görüş beyan ettiklerine rastlamadım. Dediğiniz de doğrudur.

Hmm.Eyvallah kardeşim.

http://www.youtube.com/watch?v=O5dE9TQPzr8

kardeşim şu videoyu izlemeni tavsiye ediyorum ...

bu tarz soruların muhatabı bu forumdan çıkmaz öyle tahmin ediyorum. sana tavsiye ettiğim forumda istediğin ilmi soruları sorabilirsin azcık abla sözü dinle :angry: :tek_dis:

daha geniş açıklama getircem inşallah fakat yarın kursum başladığı için az işlerim var Allah nasip ederse konuya tekrar dönicem ...

selametle vesselam ..

sorularlaislamiyet sitesinde tarikatı inkar eden bir yazıya denk gelmiştim dikkatli olmak lazım ...

Vay işe bak hangi siteye girsek bir yanlışlık çıkıyor illa ki.Halimiz ne olacak...Allah sonumuzu hayır etsin.Çok saolun ilgilendiğiniz için.İzledim videouyu anladım ki aslanlar kavga ederken çakallara laf düşmezmiş :) Güzel laf cidden.Çok saolun.Sohbeti dinledim ve anladım biz şu uydurma hadistir bu uydurma hadistir diyemeyiz ama benim amacım şu uydurma hadistir demek değildi.Yani ben sadece hadisin sahihliğini sormuştum öğrenmek için.Yanlış öğrenen yanlış hareket der değil mi ? Çok saolun tekrardan iyi günler size.

Selam ve dua ile; Saygılarımla.

Vesselam.

• Like 1

Yalnız herkes farklı birşeyler diyor bence de Yusuf'un zindandaki bahtı arkadaşımızın verdiği videodaki Cübbeli Ahmet Hoca'nın bu ibaresi de hoşuma gitti.Diyelim bir hadise uydurma dahi dense o hadisin manasının yanlış olduğu anlamına gelmez.Evet ne kadar güzel...

ayrıca kardeşim sana özelden link atıcam orada geniş açıklamalar var buraya taşımayalım çok uzun bir mevzu sen detaylı konuyu takip edersin aklında sorular olursa burada paylaşır tartışırız..

Saol abla...

Anladım ki hiçbir hadise uydurma demek yok zaten demiyorum sadece sorguluyorum(araştırıyorum) o kadar :)

Selam ve dua ile kalınız.