Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
hayatın suyu...

'sanatsız Papağan'

Recommended Posts

Şairin 'Kafiyeler' şiirinde:

'Sanatsız

Papağan

Neden çok

Ve atsız

Kahraman

Niçin yok '

mısralarında ne anlatmak istendiğini ben kendime göre biraz anlamış durumdayım.Sizce özellikle ilk üç mısrada ne anlatılmak isteniyor?

Yorumlarınızı gerçekten merak edyorum ...

Selamlar,

Efendim önce şiirin tamamının bulunduğu linki verelim. Kafiye: http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?showtopic=1202

Bu 6 mısrayı beraber değerlendirdiğimizde "Sanatsız papağan"ın, belli başlı olanı kuru bir biçimde tekrarlayan bir güruhu ifade etmede kullanılmış olabileceği veya gizli kahraman kısmına daha fazla dikkat ederek bir analize yeltenirsek, basitçe öne çıkmaya çalışan, dalkavukluk yaparak "Ben de varım" demenin gayretinde olan ve bu kişilerin sayısının, böyle gayretleri olmayan, arkada kalmaya razı olan ve bulunduğu yerden büyük işler yapan kişilere nispetle fazlalığından şikayet edilen bir kesimi hedef almış olabileceği akla gelen ilk ihtimaller arasında kendilerine yer buluyor. İkinci ihtimal sanki daha kuvvetli, ben ikinci ihtimali daha tatmin edici buluyorum acizane.

Saygı ve selamlarımla

benim yorumum ise:

"sanatsız papağan neden çok"

bir niteligi olmadıgı halde sanki işin uzmanıymışcasına sıklıkla lakırdayanların çokluğundan rahatsızlığını anlatmak istiyor.

"ve atsız kahraman niçin yok"

dünyevi imkanları olmayan nitelikli canını dişini ortaya koymuş insanların yoklugundan dert yanıyor.

ne derinmiş bu dizelerde ya kaç saattir düşünüyom çıka çıka bu çıktı.büyüksün üstat.

elinde tasla dolaşırken kazanı olanlardan daha çok su verdin bize.

nur içinde yat