Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ARIYORUM

Allah var insanlar ona gitmiyorsa o ne yapabilir?

Recommended Posts

Adamin biri her zaman yaptigi gibi saç ve sakal trasi olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete basladilar.. Degisik konular üzerinde konustular. Birden ALLAH ile ilgili konu açildi...

Berber: " Bak adamim, ben senin söyledigin gibi Allah'in varligina inanmiyorum."

Adam: " Peki neden böyle düsünüyorsun?"

Berber: " Bunu açiklamak çok kolay. Bunu görmek için disariya çikmalisin. Lütfen bana söyler misin, eger ALLAH var olsaydi, bu kadar çok hasta insan olur muydu, terkedilmis çocuklar olur muydu? ALLAH olsaydi,kimse aci çekmezdi. ALLAH olsaydi, bunlarin olmasina izin verecegini sanmiyorum..."

Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir tartismaya girmek istemedigi için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra adam disariya çikti. Tam o anda caddede uzun saçli ve sakallı bir adam gördü Adam bu kadar daginik göründügüne göre belli ki tras olmayali uzun süre geçmisti. Adam berber dükkanina geri döndü.

Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye birsey yok

Berber: " Bu nasil olabilir ki? Ben buradayim ve bir berberim"

Adam: " Hayir, yok. Çünkü olsaydi, caddede yürüyen uzun saçli ve sakalli adamlar olmazdi."

Berber: " Himmm... Berber diye birsey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"

Adam: " Kesinlikle dogru! Püf noktasi bu! ALLAH var, ve insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? Iste dünyada bu kadar çok aci ve keder olmasinin nedeni!"

NOT :Bu yazı alıntıdır. Ama nereden aldığımı tam hatırlayamadım.

Bir forum sayfasından aldım. Güzel yazılara devam edeceğim inşaAllah.

Adam: " Kesinlikle dogru! Püf noktasi bu! ALLAH var, ve insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? Iste dünyada bu kadar çok aci ve keder olmasinin nedeni!"

Bu söz eksik olmuş,Allah isterse insanları kendine de çevirir ama başka meseleler var.Allah’ı bilmek ,O’na kulluk etmek için yaratıldık,bunun dışında bir sorumluluğumuz yok.Bu tip bir tartışmayı msn de bir komünistle de yapmıştım ve sorduğu sorular da bu ve benzerleriydi.Aslında o asi ruh haliyle sorularının cevabını göremezdi ,bu yüzden fazla cevap verememiştim.Neden dünyada bu kadar hasta ifakir ,özürlü muhtaç,aciz … insan var.Var işte,hayatı bunları sorgulayarak geçirmek hoca bizi niye sınav yapıyor diye soruları çözmek için verilen süreyi harcamak kadar saçma .Ama yine de dilimizin döndüğünce açıklamaya çalışalım,belki faydalananlar olur.Allah (c.c.)bizi sevinçlerle ve sıkıntılarla imtihan eder.Sıkıntılar da sevinçler gibi birer imtihandır ve hayat bunlarla doludur.Çekilen sıkıntıların sabrı Allah-u Teala tarafından verildiği gibi sabretmemiz karşılığında inşallah mükafatı da verilecektir.İnsanın başına gelen felaketler ya günahları dolayısıyledir ,ya derecesini arttırmak içindir.Bu hadisle sabittir.En büyük sıkıntılar Peygamberlere(a.s.)gelmiştir ,sonra sırasiyle Ashab-ı Kiram a ,sonra Evliyaullah a sonra müminlere dereceline göre gelir.Bize düşen bu sıkıntıları da kulluğumuzun bir parçası kabul etmek ve sabretmektir,başka çaremiz olmadığı gibi haksızlığa uğramak gibi bir korkumuz da yok Elhamdülillah.Sevinçler de imtihandır ,neden imtihandır ?Çünkü insan nimetler içindeyken ,ihtiyaç halindeki tazarru halini yakalıyamaz bu da onu Allah’dan uzaklaştırır.Mesela firavun hiç hasta olmamıştır ,sonunda (haşa!)ilahlık iddiasında bulunmuş ve helak olup gitmiştir.

Çok uzattık,neyse hakkınızı helal edin,son diyeceğim şu:Her an uyanık olmalı ve nimete şükretmeli musibete sabretmeli .Bize düşen bu kadarı .Takdir Allah’ın …

Esselamü Aleyküm

(Her an uyanık olmalı ve nimete şükretmeli musibete sabretmeli .Bize düşen bu kadarı .Takdir Allah’ın …)

Tıpkı Amentü Dua'sında dediğimiz gibi;

-Hayriyi ve Şerriyi

-Velba Sübadel mevt

-Hakkun..........

-Hayır ve Şer'de Allah(C.C.)'dandır.....

(Arapça metinleri türkçe yazarken meydana gelen eksikliklerden dolayı İnşaallah Allah'u Teala bizlerin tövbe ve İstiğarlarımızı kabul eder.) Vesselam..........