Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
KURT

" Zarf " Şiiriyle İlgili

Recommended Posts

arkadaşlar yine biraz vaktinizi alacağım, hakkınızı helal edin.

Üstadın "Zarf" şiiriyle ilgili karanlıkta kalan hususları aydınlatmamda yardımcı olursanız sevinirim.

Şafakta, namaz vakti bana uzatılan zarf;

Kelime bu zarftadır, gerisi sadece harf...

Burada anlatılmak istenen nedir? "Zarf" "kelime" ve "harf" ile kastedilmek istenenler nelerdir?

Saygılarımla...

Şafak gecenin gündüze açıldığı andır. Önemi ise tüm beşer o saatte tekdir, ulvi bir saattir. Ve o vakit Allah'a manevi anlamda ulaşma konusunda çok önemlidir. Ki üstadım tahminimce bu yüzden şafak ı seçmiştir. O esnada kılınan namaz ise başlıbaşına bir mevzudur ki( burada kılınan namazdan değil de namaz vaktinden bahsetmiştir üstadımız...) buna girmeden şöyle demek istiyorum: Namaz vaktinde uzatılan zarf ve barındırdığı mazruf...Herşey bunda....Bu hali ben şu şekilde anladım: Üstadım şafağın ulviliğinde namaz vaktinde uzatılan bir zarftan bahsediyor bu ilahi bir müjde,haber ve hakikatin sunulması anlamındadır. Ve kurtuluş müjdesi...muştu... Kelime ise mazrufta....Zarfın içinde...Harf tek başına genel olarak bizde bişe ifade etmez ( "o" hariç) bu yüzden "harf"i = herşey anlamsız gibi anlayabiliriz, kelime ise anlam ifade eder....Anlamlıdır...Ve tek kelime o kelimedir.Zarfın içindeki kelimedir. Onun dışındaki herşeyi harf diye anlamak lazım gelir...( tabiki anlamsızlık kelimeye nazarandır... hakikate nazarandır...) ...Kısaca zarf hakikatin sunulduğu şey, kelime anlam taşıması itibari ile harf ise bir mana taşımaması itibari ile düşünülebilir...

sadece kendi yorumlayabildiğimi aktarıyorum. Bu üstadın böyle düşünüldüğü şekil diye anlaşılmasın.Yanlış yorumlarım varsa ( hepsi de yanlış olabilir) düzeltirseniz sevinirim....saygı ile...

size katılıyorum izninizle acizane şunuda eklemek istedim. şafak vakti sunulan zarf derken güne namazla açılış demek ve devamı zaten zarfta bulunmaktadır... gerisi harf derken... dinin direğinin namaz olduğu namazla geri kalan her şeyinde zincirleme olarak geleceğinin işaretidir .. diye düşünüyorum ayeti kerime de buyrulduğu gibi ... namaz insanı bütün kötülüklerden alıkoyar... üstad ne demek istemiştir allah bilir ben nacizane anladığımı arz ettim umarım yanlış ifadem olmamıştır...

• Like 1

size katılıyorum izninizle acizane şunuda eklemek istedim. şafak vakti sunulan zarf derken güne namazla açılış demek ve devamı zaten zarfta bulunmaktadır... gerisi harf derken... dinin direğinin namaz olduğu namazla geri kalan her şeyinde zincirleme olarak geleceğinin işaretidir .. diye düşünüyorum ayeti kerime de buyrulduğu gibi ... namaz insanı bütün kötülüklerden alıkoyar... üstad ne demek istemiştir allah bilir ben nacizane anladığımı arz ettim umarım yanlış ifadem olmamıştır...

Allah razı olsun çok güzel bir açılım getirmişsiniz konuya. gerçekten "o" harfi "O" olarak düşünüldüğünde harflikten kelimeye yükseliyor ve dahası bir yüceliği ifade ediyor. Bu fikri bizimle paylaşan BDG kardeşimize çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla