Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Üstadı Çekirdek Çitleyerek Dinlediler

Recommended Posts

Ali Haydar Haksal, Üstad’ın 1970’lerin başında Erzurum’da verdiği bir konferansta yaşananları şöyle anlatıyor: Lisede okurken Üstad renk sinemasına konferansa gelmişti. Arkadaşlarımla birlikte dinlemeye gittik. O dönemde insanların bir alışkanlığı vardı. Sinemalara giderken insanlar ceplerine çekirdek koyar, hem film seyreder hem de çekirdek yerlerdi. Sanırım Üstad’a gelirken de öyle bir psikoloji ile gelmişlerdi. Kalabalık salonda Üstad konuşmaya başladı. Salondan “çıt çıt” çekirdek sesleri geliyor. Üstad birden bire patladı. O davudi sesiyle “ Kess” dedi. “Siz” dedi “ çekirdek yiyecekseniz, ben bırakıp gideceğim”. Salonda derin bir sessizlik oldu. Üstad konuşmasına devam etti. Bitirince arka taraflardan biri kalkıp Üstad’a dedi ki” Ben senin konuşmalarından bir şey anlamıyorum” Üstad o zaman : “ Benim sizin seviyenize inmemi beklemeyin, siz yükselin” demek ister gibi eliyle yukarıyı işaret etti.

Yeni Şafak gazetesinin bugün verdiği kitap ekinde, “Necip Fazıl Kısakürek-Büyük Doğu Irmağı” isimli kitabın yazarı olan Ali Haydar Haksal ile yapılan bir söyleşi var.( Kitap yeni çıktı ) Bu hatıra da o röportajdan alınma. Kitap eki, Yeni Şafak’ın internet sitesinde de yayınlanıyor fakat, siteyi henüz yenilememişler. Röportajı okumak için sabırsızlananlar gazeteyi hemen alıp okuyabilirler :mellow:

*Röportajın tamamını okumak için tıklayın.

Bırakın Üstadı , sıradan bir insanı dinlerken bile yapılacak en büyük edepsizliklerden biri...Çekirdek...