Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
dogan002

Neden Tesadüf Dİyorlar

Recommended Posts

hani bazen,iki okul arkadaşı yıllar sonra ummadık bir yerde karşılaşırlarve derlerki

ne büyük tesadüf,yıllar sonra burda karşılaşacağımızı kim bilirdi,derler...

bir bilim adamıda bir buluş buldugu zaman derki,şunu,bununla ,karıştırıken tesadüfen şu buluşu buldum,der...ve arkası gelmez böyle konuların,

peki arkadaşalar bir soru sormak istiyorum,sizce tesadüfmü yoksa allah,ın işimi demeliyiz,tesadüf gelimesini çok yanlış kullanmıyormuyuz,

untmayalımki hiç birşey tesadüf değildir,SİZCE....

Doğru sölüyosun arkadaşım tesadüf kelimesi darwincilerin hayata bakış tarzından etkilenen bir kelime ve günümüze onlardan gecme insanların zikri ney ise fikride o oluyor ama bundan islam aleminin etkilenmesi üzücü islamiyette bu kelimenin yerini dolduran bir kelime tevafuk tur yani bu kelime allah u teala ya atfedilir ve bölelikle biz tevafuk kelimesini kullandığımızda birinin izni ile anlamına geliyorki buda allah a bağlanıyor yani günümüzde müslümanların dikkat ederek kullancağı kelime tevafuktur. Selametle...

efendim islamiyet akıl dini değil nakil dini olduğundan sizin sözünüze Abdülgani Nablusi hazretlerinin kıymetli hadika kitabından cevap yazalım :angry: inşallah sorunuzun cevabı olabilir ..

"(Tesadüfen karşılaştık demek yanlıştır, tevafuk etti demelidir) deniyor. İnsan, tesadüfen iyi kötü iş yapabilir. Tevafuk, birbirine uyma, uygun gelme demektir. İnsan sevmediği biriyle karşılaşınca, tevafuk etti demek tuhaf olur. Hiçbir dini kitapta rastlantı anlamındaki tesadüf yerine tevafuk kullanmak gerekir diye yazmaz. Tesadüf yerine tevafuk, nakli değil de, aklı esas alanların uydurduğu bir bid'attir. "Tesadüfen Ali Beyle karşılaştım" demek ve tesadüf kelimesini böyle yerlerde kullanmak caizdir. "Bu âlem tesadüfen yaratılmış, dağlar, denizler tesadüfen olmuştur" demek caiz olmaz. Çünkü her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Bu ikisini karıştırmamak gerekir." (Hadika) Abdülganî Nablusî

Hayatta tesadüf diye bir oluşum yoktur elbette.

Çünkü yaratılış kanunu, bir sebep ve sonuçlar zincirinden oluşur.

Bu zincirin dışında hiç bir eşya ve olgu gerçekleşemez.

Fakat şunu da eklemeden geçemeyeceğim: Bence ayrıntılarda fazla takılmamak gerek... :)

basit birşey sorcağım.se yoruma yer bırakmamışsın direk cevabı vermişsin.bizcesimi kalmış bu işin.bir daha sizce diye sorcağında cevabını kendin verme cevabını verceksen sizce diye sorma.birde sizce diye sorcağın meselenin birazcık tartışılabilir yönü olsun.ben "Alemleri yaratan ALLAH' tır."desem sonra sizce desem. mantıklı olur mu?

basit birşey sorcağım.se yoruma yer bırakmamışsın direk cevabı vermişsin.bizcesimi kalmış bu işin.bir daha sizce diye sorcağında cevabını kendin verme cevabını verceksen sizce diye sorma.birde sizce diye sorcağın meselenin birazcık tartışılabilir yönü olsun.ben "Alemleri yaratan ALLAH' tır."desem sonra sizce desem. mantıklı olur mu?

Kesinlikle mantıksız olur. Yorum yapan herkesin gözünden kaçan güzel bir tespitte bulunmuşsun arkadaşım. Bazı konular vardırki tartışmak, yoruma açmak havaya başıboş mermiler sıkmak gibidir.

Şahsım adına, bu denli eleştirmeyi doğru bulmuyorum..

Arkadaşın "Sizce?" diye sorması; "Görüşüme katılıp katılmadığınızı öğrenmek istiyorum." anlamına gelir.

Bu soruda hafife alınacak bi taraf olabilir mi sizce? :)

Şahsım adına, bu denli eleştirmeyi doğru bulmuyorum..

Arkadaşın "Sizce?" diye sorması; "Görüşüme katılıp katılmadığınızı öğrenmek istiyorum." anlamına gelir.

Bu soruda hafife alınacak bi taraf olabilir mi sizce? :)

Bu soru inanmayan ya da bu mevzuyu bilmeyen bir insan için cevaplamaya, açıklamaya değer bir soru olur tabiki. Ama hamdolsun burada hepimiz inanmaktayız ve bilmekteyiz. Konuyu açan arkadaş da bu konuda doğru olan görüşünü belirtmiş. Bundan dolayı bu konunun sizcesi, bizcesi kalmamıştır.

Bu soru inanmayan ya da bu mevzuyu bilmeyen bir insan için cevaplamaya, açıklamaya değer bir soru olur tabiki. Ama hamdolsun burada hepimiz inanmaktayız ve bilmekteyiz. Konuyu açan arkadaş da bu konuda doğru olan görüşünü belirtmiş. Bundan dolayı bu konunun sizcesi, bizcesi kalmamıştır.

Doğrusunuz; ama "onay beklemenin", bu kadar eleştirilmesini uygun bulmadığımı belirtmek zorundayım...

Nitekim hepimiz; zaman zaman, doğru olduğunu bildiğimiz konularda dahi onay bekleriz...

:)

iyide ben çok fazla eleştirmedim.sadece bir yanlışı söyledim.eğer onay gelmezse fikrimiz değişmeyecekse onay beklemenin ne anlamı var.eğer değiştirecekse bu kadar emin konuşması doğrumu?

Kusura bakma kardeşim, ben "yanlış gördüğüm" şeyi söylerim sadece.

Size uyar; uymaz bilemem...

Böyle bi konuda da, polemiğe girecek değilim...

Size ters gelmeyebilir;
ama bi insanı gereksiz yere alt etme ya da bozma çabası
bana ters....

Bana göre, siz de; şu an tam bunu yapıyorsunuz..

Olay bu kadar...

Kusura bakma kardeşim, ben "yanlış gördüğüm" şeyi söylerim sadece.

Size uyar; uymaz bilemem...

Böyle bi konuda da, polemiğe girecek değilim...

Size ters gelmeyebilir;
ama bi insanı gereksiz yere alt etme ya da bozma çabası
bana ters....

Bana göre, siz de; şu an tam bunu yapıyorsunuz..

Olay bu kadar...

polemiğe zaten girdin.bizede ters gelir.ama benimki alt etme çabası değil.sadece seninki gibi yanlış gördüğümü söylemek.alt etme çabası olarak görüp görmemek size kalmış.

polemiğe zaten girdin.bizede ters gelir.ama benimki alt etme çabası değil.sadece seninki gibi yanlış gördüğümü söylemek.alt etme çabası olarak görüp görmemek size kalmış.

Evet bana kaldığı için öyle görüyorum. Sağolun, görüşümü bana bıraktığınız için....