Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
gardenya

İyi Ki Darbe Yaptım(!)

Recommended Posts

‘Darbeden pişman değilim’ diyen Evren için suç duyurusu

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir programa katılmak için geldiği Muğla Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından ‘Darbeciler dışarı’ şeklinde protesto edildi. 12 Eylül darbesinden pişman olmadığını söyleyen Evren, idamlar için ise “Elim bile titremedi.” dedi.

Özel bir televizyon kanalı tarafından düzenlenen programa katılmak için üniversiteye gelen Evren’i Muğla Valisi Temel Koçaklar, Rektör Prof. Dr. Şener Oktik ve Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün karşıladı. Evren’in programa katılacağı kültür merkezine girmek isteyen öğrencilerle salonun dolduğunu söyleyen görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Protestocu öğrencilerin tepkilerinin artması üzerine üniversiteye jandarma timleri tarafından barikat kuruldu. Bunun üzerine salona girişlerine izin verilmeyen öğrenciler, “Darbeciler dışarı”, “Evren’i okulda istemiyoruz” şeklinde sloganlar attılar. Programda konuşan Evren, 12 Eylül askeri darbesini ‘Hiç pişman değilim, Genelkurmay başkanı olsam yine yapardım.’ sözleriyle savundu. Evren, bir öğrencinin 12 Eylül’de yapılan idamlarla ilgili, “Hiç vicdanınız sızlamadı mı?” sorusu karşısında da, “Elimiz bile titremedi. Yaptıkları suçlar o kadar caniceydi ki. Bir adam birini yolda giderken ateş edip vuruyor. Bunu idam etmeyip de ne yaparsınız?” cevabını verdi. Program sunucusu Abbas Güçlü’nün Fethullah Gülen’le ilgili yönlendirici soruları tepki çekti. Evren, emekli olup Marmaris’e yerleştikten sonra Fethullah Gülen’in çevresinden görüşme talepleri geldiğini iddia ederek, “Biz bunu 12 Eylül döneminde mahkemeye verdik. Bir müddet Sıkıyönetim Mahkemesi’ne gitti ve orada beraat etti. Ne yapalım?” diye konuştu. Bu arada İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan, “12 Eylül'den pişmanlık duymadığını” açıklayan Kenan Evren hakkında “Askeri darbeleri övdüğü” gerekçesiyle Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na telgrafla suç duyurusunda bulundu. Muğla, İzmir, Cihan

03.03.2006

(ZAMAN)

Selamlar,

Bunu da adam diye konuşturuyorlar haa? Yazık... II. Bülent Ecevit vak'ası.

Kendisi darbe ile cumhurbaşkanı olduktan sonra birçok suçluyu affederken ölüm döşeğindeki Üstadı hapse mahkum ettirmiş fakat Allah buna izin vermemşstir. Üstad vefat ettiğinden bu hapis uygulanamamıştır.

Yeri gelince saçma sapan konuşan, yeri gelince araya aklınca ayet sıkıştırmaya çalaışan zavallı insan hakkında bu hadiseyi hatırlatmaktan başka laf etmeyi zaman kaybı belliyor ve mesajımı burada kesiyorum.

Saygı ve selamlarımla

Kenan Paşa’yı alkışlamak!

Son bir haftada ülke genelinde bilmem kaç okulda meydana gelen şiddet olaylarında ölen kişi sayısı 10’u geçmiş.

Birkaç misli de yaralı varmış hastanelerde. Son olarak Samsun’da meydana gelen hadisede kız öğrencilerin bile saç-baş demeden birbirine girip meydan kavgası yaptıklarını hayretle izledik. Ve bir dolu yorumcu-uzman ekrana çıkarak fikir söyledi. Herkesin sorduğu soru şu: ‘Neler oluyor?’ Oysa şiddet bir sonuç. Özellikle yükseköğretimin durumu malum. Son dönemde hızla aşağılara inen düzey, politik kadrolaşma, ideoloji için eğitimin kurban edilmesi vs…

Kanal D’de yayınlanan Abbas Güçlü’nün hazırlayıp sunduğu formatı tam olarak belli olmayan, daha çok popüler insanları üniversite gençliğinin karşısına çıkaran bir program var. Önceki akşam jeneriğini görünce kendi kendime, ‘herhalde Abbas Bey bu önemli konuyu irdeleyecektir’ diye düşünerek izlemeye başladım. Öyle ya, bu kadar önemli ve vahim gelişmeler olurken, bir televizyon kanalının eğitim ile ilgili programından Yılmaz Erdoğan’a stand-up yaptırmasını bekleyemeyiz herhalde!

Öyle olmadı tabii. 12 Eylül Darbesi’nin ilk ismi Kenan Evren Paşa çıktı. Paşa’yı görünce içim ‘cız’ etti. Titreyen elleri, duymayan kulağı, cümleleri toparlayamayan zihnine, bir de öğrencilerin keskin soruları eklenince acınaklı bir tablo çıktı ortaya. Allah’tan Abbas Bey soruları naklederken yumuşatıp, yuvarladı.

Paşa kırgın ve kızgınmış meğerse. ‘İmam hatip okulları 12 Eylül döneminde açıldı’ iddialarını şiddetle reddetti. Onun döneminde sadece bir İHL açılmış. Sonra Atatürk’ten din eğitiminin önemini ve okullarda öğretilmesini gerektiren alıntılar yaptı. Eh Abbas Bey bu çelişkiyi sormadı tabii. Hem Atatürk ‘açın’ diyor, hem siz ‘açmadık’ diye övünüyorsunuz!

Nedendir bilmem bu ülkede inanılmaz bir imam hatip karşıtlığı, hatta düşmanlığı var. Öyle ki, bu okulları açma da, istersen git bar-pavyon aç! Sanki bu okullarda okuyanlar bu ülkenin çocuğu, verilen müfredat bu milli eğitimin müfredatı, öğretmenler de bu ülkenin insanı değilmiş gibi! Tuhaf bir durum!

Abbas Bey bir sonraki sorusunu; ‘Fethullah Gülen okulları’na ayırdı. Kenan Paşa, ‘benle çok görüşmek istedi’ demeden önce okulların hakkını teslim etti: ‘Aslında okullar mükemmel. Ama sorun dışarıda, dışarıda zehirliyorlar.’ İnsanın ‘nasıl yani?’ diye sorası geliyor tabii. Paşa sonradan kendisine Gülen’in bir saat ‘rüşvet’ olarak yolladığını, kabul etmeyip, ‘görüşürüm, ama kravatla gelirse’ dediğini ve bu yüzden Gülen’in gelmekten vazgeçtiğini söyledi. Güler misiniz, ağlar mısınız?

İyi ya da kötü bu ülkenin kaderine tesir etmiş, 7 yıl ülkeyi yönetmiş bir kişinin idrak düzeyinin böyle olmasına ne denir bilemiyorum. Ama ilginç olan Abbas Bey’in ‘Kravat takmıyor mu? İzmir müftüsü iken de mi takmıyordu?’ diye sormasıyla, ‘böyle programcıya böyle konuk’ demekten kendimi alamadım. Müftü ile vaizin, müezzin ile kadının (bayan değil kadı) farkını bilmeyenlerin imam hatipten rahatsız olması gayet doğal. Abbas Bey, Gülen’in hayatı boyunca müftülük filan yapmadığını bilemeyecek kadar terminolojiden bihaberdi.

Esas işin can yakıcı kısmı ise sonradan geldi. Yaşlı da olsa, titrese de, bu ülkede demokrasiyi katletmiş, darbe yapmış bir isim vardı stüdyoda ve öğrenciler ekseriyetle alkışlayıp durdular. Paşa, 12 Eylül sonrasında ‘içeri’ atılan on binlerce insan hakkında ‘haberim yoktu’ diyerek sıyırmaya kalkıştı, işkenceyi ‘her yerde var’ diyerek küçümsedi. Ve sıkı durun, bir polis ve bir astsubay işkenceden yargılanıp ceza almış. Kenan Paşa ‘daha ne istiyorsunuz’ dercesine durumu meşrulaştırmaya kalkıştı. Abbas Bey’den ses seda çıkmadı. Elbette Paşa’yı yargılayacak, ‘sen nasıl bu ülkenin demokrasisine darbe yaparsın’ diyecek bir irade yok bu ülkede. Zira aynı anda başka kanalda 28 Şubat tartışılıyordu ve bir askerin isteği üzerine masum düşünürler, gazetecilerin nasıl hayatının kaydırıldığı anlatılıyordu. O dönem suskun olan gazetecilerin dernekleri şimdi başbakana, ‘Basınımız kimsenin etkisinde kalmaz’ diyerek dikleniyor haklı olarak. O dönem sanırım henüz kurulmamıştı bu cemiyetler, konseyler!

Darbe yapan, şiddeti kurumsal bir şiddetle bastıran, binlerce masumun hayatıyla oynayan paşaya alkış, eğitimi teşvik eden, ‘Aman bu milleti cahil bırakmayın’ diyen din adamına aforoz. Sonra da, ‘Bu şiddet de nereden çıktı’ diye apışıp kalıyoruz! Kızlar yolmayın birbirinizin saçını başını, esas bu tabloya bakınca ülkenin geleceği adına kendi saçımızı başımızı yolmamız lazım...

03.03.2006

.................................

NFK-Fan söylediklerine aynen katılıyorum,ayrıca Nedim Hazar`ın yorumu hoşuma gitti ,siz de okuyabilirsiniz.

S.a

Arkadaşlar, Perşembe akşamı yayınlanan programı gece 03:00'a kadar takip ettim. Kenan Paşa sadece o günleri aydınlatmak ile kalmadı (!) ustası olduğu dini konularda (!) bol bol bilgi verdi. Mesela baş örtüsü konusuna değindi ve başörtüsünün faydalarından bahsetti. Örneğin yemek yaparken saç dökülmemesi gibi faydalarından (!) :) sonra da başörtüsünün gereğinin olmadığı fetvasını (! ) verdi :angry:

Kısaca hoş bir programdı :) Kenan Paşa programı takip edenleri ve gençleri aydınlattı ! :D

Selamlar,

Bunları duydum ya, programı kaçırdığım için bir üzüntü bastı beni ki sormayın gitsin. Zırvalamanın doruğuna varmış Kenan Paşa...

eee, bu adamı hala adam yerine koyup konuşturuyorlar mı dediğimde bu kadar haklı çıkacağımı tahmin etmemiştim. Ne denir ki?

Saygı ve selamlarımla

Esselamü Aleyküm.

Değerli arkadaşlar

Buyrun size bir aklı evvel daha üzülerek görüyorum ki;

bunlardan bol miktarda bu ülkede mevcut bu da bizlerin imtihanımız olsa gerek,

aynı ülkede yaşamak. Üstad'a karşı yaptıklarına gelince tek cümle ile insanlık dışı idi. (Üstad'ın Ruhuna El Fatiha)