Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kayaa_52

Medeniyet

Recommended Posts

Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,

Sizden daha medeni afrika yamyamları

Eğer medeniyet açmaksa bedeni

Desenize, hayvanlar sizden daha medeni

Bu şiir gerçekten üstadın şiir mi ?

Sayın kaya 52 yukarıda alıntıladığınız şiir üstada ait değildir.///Düzeltme/// Önceden bu mesajda yukarıdaki şiirin milli şairimize ait olduğunu söylemiştik. Fakat araştırdık, bu şiir milli şairimizin ne Safahat adlı eserinde yer alıyor ne de Safahat dışında kalan çalışmaları arasında yer alıyor. Dolayısı ile şiir Üstad'a ait olmadığı gibi Mehmet Akif'e de ait değildir.

Konu geri dönüşüme taşınmıştır.

Saygılarımızla...

Selamlar,

Aslında Internet'te bu şiirin Akif'e ait olduğuna dair pek çok ithaf mevcut fakat bu bile tartışılır aslına bakılırsa. Ben bugüne kadar bu sözün Akif'e ait olduğunu ıspatlayan herhangi bir kaynağa henüz tesadüf edemedim. Bu noktada forum imzalarının sıhhatinden söz etmek mümkün değildir, Internet'te bir kişiye ait olmadığı halde onunmuş gibi gösterilen ve hayli yayılan pek çok yazı var, kaldı ki aynı forum imzaları bu sözü Üstad'a da ithaf ediyor. Akif'in Safahat'a almadığı şiirleri de barındıran bir derlemede hususiyetle baktığım halde rastlayamadım buna veya buna benzer farklı bir şiire. Bilgisi olan bir arkadaşımız, bizleri bu hususta direk bir kaynak göstermek yoluyla aydınlatırsa memnun olurum. Ben şu halde bu sözün Akif'e ait olduğuna inanmıyorum. Tarzı ve edebi seviyesi çok farklı geliyor.

Konuyu, belki bizlerin bu husustaki bilgi eksikliğini telafi edecek bir arkadaşla karşılaşırız ümidinden hareketle Geri Dönüşüm'den Serbest Kürsü'ye alıyorum.

Bu arada, bu söz kesinlikle Üstad'a ait değildir.

Saygı ve selamlarımla

s.a aklıma bişi takıldı da

şu avrupalılar ne kadar medeni

ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni

eğer medeni olmak açmaksa bedeni

hayvanlar avrupalılardan daha medeni

mısraları üstada ait biliyorum ama ait olmadığını söleyenlerde var bi fikriniz var mı??????***

Selamlar,

Aynı suale müsavi bir mevzu daha önceden de dile getirildiği için başlıklar birleştirilmiştir. İlgili konu üzerinden yapılacak olan münazaralar bu başlıktan devam edebilir.

Yukarıda geçen şiir üstada da Mehmet akif'e de ait değildir. Bu ve buna benzer şiirler internette sürekli dolaşmakta olup kaynağı yoktur. Bazen üstada bazen de Akif'e ait olduğu söyleniyor. Ama aslı yoktur.

Fakat yanlış hatırlamıyorsam buna benzer bir dörtlük Akif'in şiirlerinin birisinde yer alıyordu. Tam olarak kaynağına ulaşınca ekler ve muallakta kalan durumu düzeltiriz.

Saygılarımla...

Eğer şiirin tam metni yukarıdaki iki örnek ise bu şiir bir kalıba sığdırılmamış, yani hece ölçüsünden yoksun. Üstad'ın da hece ölçüsü ile yazdığını bildiğimizden dolayı, bu ölçüsüz şiiri Üstad yazmamıştır diyebiliriz.

Şiirin basit ve sade bir dille yazıldığı ortada. Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı zamana göre şiiri sadeleştirse de bu zamana göre bu şiir Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerine oranla çok sade ve basit kalıyor, bu yüzden bu şiiri Mehmet Akif Ersoy'da yazmamıştır diyebiliriz.

Kim yazdı ise güzel bir benzetme ve hiciv yapmış...