Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
tertemiz

"ashabım Yıldızlar Gibidir Hangisine Tabi Olursanız Hidayete Erersiniz"

Recommended Posts

MUSTAFA İSLAMOĞLU !

1 "Cennet cehennem yok olacaktır" görüşü benim görüşüm değildir. Bir Kur'an talebesi olarak Kur'an’daki "huld" ves "ebed" kelimelerini tahlil ettim. Cennet ve Cehennemin ebediliğinin nasıl anlaşıldığını sahabenin olayı nasıl yorumladığını söyledim. Hz. Ebubekir'in, Hz. Ömer'in, Hz. Abdullah b. Mes'ud başta olmak üzere birçok güzide sahabinin bu konudaki günümüz yaygın kanaatinin aksine olan görüşlerini serdettim. Cehennemin sonsuz olmadığını söylediklerini naklettim. Buna da İbn kayyım el-Cevziyyenin yazdığı Hadi'l-Ervah İla Biladi'l-Efrah adlı eserini kaynak gösterdim. Bu eser arapça olarak piyasada var. Her yerde satılıyor. Bakmak isteyen açıp bakar. İbn Kayyım'ın ilmi yetkinliğinin derecesini siz bilmezseniz bilen birine sorabilirsiniz.

Siz yanlış adrese kızıyorsunuz. Hz. EBUBEKİR'E, Hz. ÖMER',E Hz. ABDULLAH B. MES'UD'A kızmanız, onlara hesap sormanız lazım. Onlara hesap sormanız gerekirken bana hesap sormanız adil değildir. Hak değildir. Zulümdür. Allah razı olmaz. :shiny:

HZ.EBUBEKİR, HZ. ÖMER.... BUNLAR SAHABEYDİ.

Sahabenin tamamı müctehiddir

Sual: Sahabenin tamamı müctehid midir?

CEVAP

Evet tamamının müctehid olduğunu İslam âlimleri bildirmektedir.

Mesela İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyurdu ki:

Eshab-ı kiramın nail oldukları yüksek şerefe başka hiç kimse kavuşamaz. O şereften birisi, Resulullahın mübarek nazarları onlara işlemiş ve hepsine manevi imdat ile yardım etmiştir. Bu hassa, bunlardan başkasında bulunmuyor. Bunların kemalatına, geniş ilimlerine, Resulullahtan aldıkları hakikat mirasına, sonra gelenlerden hiç biri kavuşamadı. Hepsi adil, salih, veli, âlim ve müctehid idi. Kur'an-ı kerimde (Allah Onların hepsinden razıdır) buyuruldu. Onlardan birini kusurlu bilmek bu âyete inanmamak olur. (Savaik-ul-muhrika)

İmam-ı Busayri hazretleri buyuruyor ki:

(Eshab-ı kiramın hepsi de ictihad sahibiydi. Allahü teâlâ hepsinden razı idi, onlar da Allah’tan razı idi. Onlara hata isnat edilmez.) [Kaside-i hemziye]

İmam-ı Şafii, Risale-i kadime’de, (Eshab ilim, ictihad ve akılca hepimizden üstündür) dedi. (Mizan)

Sahabeyi kötülemek HARAMDIR. Çünkü hepsi müctehiddir. (M. Çihar yâri güzin)

Sehl bin Abdullah Tüstüri hazretleri buyuruyor ki:

Sahabenin hepsini büyük bilmeyen, Resulullaha iman etmiş olmaz. (Redd-i revafıd)

Muhammed Masum Faruki hazretleri buyuruyor ki:

Eshab-ı kiramın hepsi fena fillah [evliya] makamına yükselmiştir. Bu marifete [bu dereceye] kavuşanlara müjdeler olsun! (Mektubat 2/6)

Akaid kitaplarında yazıyor ki:

Eshab-ı kiramın hepsini salih ve adil bilmek ve hiç birini kötü bilmemek kesin delillerle her Müslümana vaciptir. (Mirat-i kâinat)

İmam-ı Teftazani hazretleri buyurdu ki:

Sahabeye dil uzatanın sözü Kur'an ve hadislere uygun değilse, kâfir olur. Uygun ise büyük günaha girer, bid’at sahibi olur. (Şerh-i akaid)

İmam-ı a’zam, imam-ı Malik gibi din imamları, Sahabe-i kiramdan her birinin sözlerini, hareketlerini, işlerini hüccet ve senet olarak almıştır.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Eshabımdan herhangisine uyarsanız, Allahü teâlânın sevgisine kavuşursunuz.) [beyheki]

(İnsanların en hayırlısı asrımdaki Müslümanlar [Eshab-ı kiram]dır.) [buhari]

(Eshabım, cin ve insanların hepsinden daha üstündür.) [bezzar]

(Eshabım gibi hiç kimse İslamiyet’e hizmet edemez.) [İ. Süyuti]

(Eshabımı seven, beni sevdiği için sever, sevmeyen de, beni sevmediği için sevmez.) [buhari]

(Eshabımı kötüleyene Allah lanet etsin.) [Taberani, Beyheki, Hakim]

Sual: Sahabenin hepsi mi müctehiddir?

CEVAP

Evet hepsi müctehiddir. Resulullahın vârisleri olan Ehl-i sünnet âlimleri onların hepsi müctehiddir diyorlar. Peygamber efendimiz de, (Onların herhangi birisine uyan hidayete kavuşur) buyuruyor. Müctehid olmayan insana uyulur mu? Yukarıda yazdık, işte iki hadis-i şerif meali:

(Eshabım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız, hidayete kavuşursunuz.) [Darimi, Beyheki, İbni Adiy, İ. Münavi]

(Rabbim bana vahyetti ki: "Eshabın gökteki yıldızlar gibidir. Bazısı bazısından daha parlaktır. Onlardan birine uyan hidayet üzeredir”) [Deylemi]

kötü ahlaklardan kurtulmak için değil onunla konuşmak rasule bir kez de olsa Allahın rasulü diyerek bakmak kafidir.ki eshab ona bakmakla kalmamış sırt sırta savaşmış en büyük işkenceleri çekmiş hiçbir eğitimleri olmadığı halde sadece rasulden aldıkları terbiye ve iyi niyet ile dünyanın en güçlü devletlerinden birini kurmuşlar dünyanın kaderini değiştirmişlerdir.onları sevmemek onlara uymamak mümkün müdür

onlardaki o iman gücü varken tabikide ilerlediler.uyumadılar yılmadılar.adalet,dürüstlük,imanın verdiği o güç onlarda varken herkes onlara güvenmeye başladı ve kenetlendiler.

sorarım Hz.Ömer in adaleti kimde var?ondaki o ince nokta.

şimdilerde ise yaşananlar insanın içini acıtıyor arkadaşlar.

Osmanlı dan kalan eşyalar bile ne olduğunu bilmediğimiz insanlara veriliyor.

Bİ HRISTİYAN NASIL YANINDAN HACINI AYIRMIYORSA HAKK DİNE SAHİP OLAN BİZLER DE İMANIMIZI GÜÇLEŞTİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPALIM ALLLAH IN İZNİYLE...

Benim bu konuyu açmamdaki amaç elbette sahabenin üstünlüğü hepimiz biliyoruz ama benim dikkat çekmek istediğim konu hadisle şereflenen bu büyük insanlara dil uzatan M.İslamoğlu densizinin bu sitede düşüncelerinin yayınlaması..Sahabe yi kirama sahip çıkmamız ve saygımız gereği bu adamın yazılarının burda yayınlanmasına izin vermemek olmalıdır.Bu çok büyük bi vebal çünkü...