Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Zeka Tek Kelimeyle ( Yüzde Elli )

Recommended Posts

Yine mahkemede savunma yaparken bulunduğu konumdan ve etrafında gelen tepkilere sinirlenen Necip Fazıl kendisine hakim olmayıp "buradakilerin yarısı eşşek demiş". Buna oldukça sinirlenen hakim sözünü geri almasını söylemiş .Üstad bu tükürdüğünü yalar mı? Keskin zeka küpünün verdiği cevap :

_"Tamam,sözümü geri alıyorum buradakilerin yarısı eşek değil"

• Like 1

Selamlar,

Bu hikayenin muhtevası rahmetli Serdengeçti tarafından (kelime farkıyla) mecliste iken tahakkuk ettirilmiştir. İlgili nükteyi buraya tıklayıp okuyabilirsiniz. O nüktenin Üstad'a uyarlanmış bir versiyonudur bu muhtemelen. Sahihliğini öğrenmek için bu yazının kaynağını da rica edebilir miyiz? Duruma göre nükte ilgili kategoride yer alabilir veya silinir.

Hayır kaynağa bağlı kalarak yazmadım sahihliğini bilemiyorum silin lütfen

Selamlar,

Hoş bir tevafuk olarak, şu anda okumakta olduğum İskender Pala'nın muhtelif kaynaklardan yaptığı derlemelerden mürekkep Güldeste isimli kitabında bu nükteye de yer verildiğini gördüm. Bu durumda kaynağı göstermek de bize kısmet oldu :)

Bir kaç küçük ifade farkıyla birlikte kitapta geçen hâlini de ekleyelim:

Necip Fazıl, mahkemede sinirlenmiş. Hâkime:

- Burada bulunanların yüzde ellisi eşektir, demiş. Hâkim, sözünü geri almasını istemiş. Şair buna yanaşmamış. Ancak hâkim diretmiş. İşin kötüye varacağını anlayan Necip Fazıl:

- Peki hâkim bey, demiş, sözümü geri alıyorum. Burada bulunanların yüzde ellisi eşek değildir.

Yine mahkemede savunma yaparken bulunduğu konumdan ve etrafında gelen tepkilere sinirlenen Necip Fazıl kendisine hakim olmayıp "buradakilerin yarısı eşşek demiş". Buna oldukça sinirlenen hakim sözünü geri almasını söylemiş .Üstad bu tükürdüğünü yalar mı? Keskin zeka küpünün verdiği cevap :

_"Tamam,sözümü geri alıyorum buradakilerin yarısı eşek değil"

evet reyhan kardeşime katılıyorum bu osman yüksel serden geçti ye ait bir cümledir

evet Serdengecti'ye aittir ve mecliste söylemiştir