Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sevmekse...

2008-2009 E.Ö.y Din Kültürü Kitapları...

Recommended Posts

NFK bana ilk önce bir özel şirketi hatırlatırdı...Arkasından kocaman mazi çıkacağı hiç aklıma gelmezdi... oks ye hazırlanan bir öğrenci olarak hiç araştırmadım ve NFK yı duydukça Möf aklıma gelip galiba grup derdim. o da olmassa %90 bir şirkettir derdim...

Okula başlayıp sayısalı seçtim... sırama heycanla oturup bekledim... kitaplar dağıtıldı elime aldım tektek inceleme hevesiyle sayfaları üniteleri inceledim... Din kültürü kitabına sıra geldi ve zil çaldı... müdürümüz uzun uzadıya bir konuşma yaptı ve evlere gittik... yeni Eğitim ve öğretim yılımız hayırlara vesile olsun düşünceleri ile hocalar bizimle konuşuyorduki bir hocam canımı sıkacak derecede benim düşüncelerimi ve kararlarımı eleştiren bir tavırla yanıma yanaştı... söylencek söz yoktu... çünkü düşüncelerini müthiş savunuyor laflarını yerli yerine oturtturuyor benide kıstırıyordu... okulda kimsecikler kalmamıştı hocaysa geçen yılın öcünü alırcasına benim üstüme üstüme geliyordu...

akşam evde can sıkıntısıyla kitaplara tekrardan baktım... Din kültürü kitaplarımızın içerisindeki NFK yazısı gözüme ilişti...

"...Yok diyerek aslında kanıtlıyorsunuz... siz bana yok olduğunu söylüyorsunuz ve kanıtlıyorsunuz aslında sizde biliyorsunuzki yok olduğunu kanıtlayarak var olduğunu gösteriyorsunuz... "

düşündümde hoca bana aslında yokluğunu kanıtladığı düşüncemin varlığını ispat etti... Ve felsefedede yanılmamamı sağlıcak olan bu sözü benim beynime farketmeden çiviledi...

Evet aslında o güzel savunduğu düşüncesi (evrim teorisi) biraz daha mantıklı bakıldığında çürük bir temel üstüne oturtturulmuş villa gibi... isterse şato olsun kaç yazar ki en ufak bir sarsıntıda sonu belli....

Hocamın konuşmasının Allah inancını bir kere daha bana hatırlatmaktan başka bir sonu olmadı...

Grup sandığım yahut özel şirket sandığım NFK nın şimdiyse düşüncelerini sadece temele bağlamış bir düşünür olduğunu anladım...

NFK'nın yıkılmayacak temellerine bağlanarak yaşamanız dileğiyle...

Kendisine emanet edilen gençliği ulviyet mayasıyla yoğurması gerekirken talebelerinin ruhlarının talep ettiği asıl hakikatten(İslam'dan) zıt istikamette tedrisat veren bir öğretmen ve buna rağmen Allah'ın lütfuyla Üstad'ı tanıyan ve aslî meselesinin şuuruna eren bir genç... Bir tarafta öğretici konumundaki öğretmenin hezeyanları, diğer tarafta bu hezeyanlarda boğulmayarak Allah'ın ipine sarılan bir genç... İnsan hayatında idrak melekelerini tümüyle açıcı bir hadiseyle, bir kişiyle, bir kitapla veya tek bir cümleyle karşılaşabiliyor bazen. Ve bu müsebbip ruhunda öyle bir mevki teşkil ediyor ki, düşünme ve anlama çarkları yıkılmayacak temellerin hakikatlerine bağlı olarak dönmeye başlıyor.

Evet, yeni lise din kültürü ve ahlak bilgisi kitapları hakikaten güzel hazırlanıyor. İçerisinde üstadın şiirlerini de barındırıyor. Çok hoş olmuş. Hele ki Allahın varlığının ispatı, peygamberliğin gerçekliği, Kuran'ın Rab kelamı olduğu akli delillerle de desteklenerek anlatılması, zannımca muhteşem bir değişim..

Felsefe üzerine, üstadın 'Felsefe ve Hakikat' isimli yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Mükemmel tespitler içeriyor..

selam ve dua ile..

Teşekkürler... Ancak ben Gerekli islami eğitimi bu yaşıma kadar eksiksiz aldığımı düşünüyordum... Üstadın anlatıldığı bir programla eksikliklerimi anladım... Yani ailem muhafazakar ancak ben bazı şeylerden habersizmişim..

Bizim zamanımızda Din kültürü kitaplarında Atatürk olurdu, demek şimdi Üstad'a da yer veriliyor. Ne kadar güzel. O yazıdaki şuur açıcı ve ruh ferahlatıcı unsurları keşfederek Üstadı merak eden ve onu okumaya yönelen bir çok genç vardır inşallah.

Ailenin muhafazakar olması yetmiyor... Şuurlu ve İslamın emrettiği aşk-şevk şekline bütünmüş bir aile olması lazım hakiki manada çocuğuna İslam mayasını verebilmesi için. Ki zaten günümüzün aile cephesinden en büyük sorunlarından biri bu. Aile görünüşte muhafazakar ama çocuğa İslam adına ne verebiliyor... Belki de hatalı ve kaba yaklaşımıyla çocuğu İslamdan bile uzaklaştırıyordur. En tehlikelisi de o... Allah muhafaza...

Üstad da zaten bunları müşahede ettiği için Gençliğe Hitabesinde aşağıdaki ifadeleri zikretmiştir ve şuurumuzu açmıştır. Üstad mânevi ebeveyn... Allah ondan razı olsun :

"Bugün, komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, çıkartma kağıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, fuhş albümü gazetesi, şaşkına dönmüş ailesi ve daha nesi ve nesi, hasılı, güya kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden silkip atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine, telkin ve telbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, tekbaşına onlara karşı durabilecek ve çetinler çetini bu işin destanlık savaşını kazanabilecek bir gençlik...

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa gelmiş ve geçmiş bütün eski nesillerden hiç birini beğenmeyen, onlara "Siz güneşi ceketinizin astarı içinde kaybetmiş marka müslümanlarısınız! Gerçek müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi!" diyecek ve gerçek müslümanlığın "ne idüğü"nü ve "nasıl"ını gösterecek bir gençlik..."

Gençliğe Hitabe'nin tamamını okumak için tıklayınız.