Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
er-han

Üstadın Nazım Hikmeti Hapiste Ziyareti

Recommended Posts

Yönetici arkadaşlardan bu konuşmanın sahihliğini doğrulamalarını rica ediyorum:

Üstad, Nâzım için 'şair kumaşından yapılmış' demiştir (bu bilinir genellikle) ve Nazım ''Sultanahmet Hapishanesi''nde yatarken onu ziyaret etmiştir...

Üstad: "Nâzım, benim rejimim olsa seni asardım. Fakat bu hiçlik rejiminde –İnönü devri- fikirsiz ve imansız insanların seni süründürmesinden müteessirim. Onun için ziyaretine geldim."

Nâzım Hikmet: "Benim de rejimim olsa, ben de seni asardım. Sonra da darağacının başında ağlardım. Seni anlıyorum. Bil ki bu soylu tarafının daima takdircisi kalacağım."

Selamlar,

Bu diyalog Babıali'de geçer. Sahihtir. Üstad'ın anıları ve Hayatındaki kişiler bölümünde de kaynağıyla verilmişti, şu an için arama yapacak vaktim olmadığından link veremiyorum.

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

NFK-Fan adminimizin dediği gibi, Nazım Hikmet'e cezaevinde yaptığı bu ziyareti Üstad "Bâbıâli" isimli eserinde anlatmıştır. Aşağıdaki linke tıklayarak kitaptan mevzu ile ilgili yapılan iktibası okuyabilirsiniz.

http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?showtopic=3786

**

Ayrıca Üstad-Nazım Hikmet çerçevesindeki diğer linklere ulaşmak isterseniz tıklayınız.

Nazım Hikmetin ömrünün son yıllarında gizlice tövbe ettiği hatta romanyada camiide gizlice namaz kıldığı ve bunu sadece bir dostunun bildiği gibi birşey duydum bu doğru mu?

Bahsettiklerinizi ben hiç duymadım. Sanmıyorum da. Bu veya karşı cenah da yer alan uç kişilerin çoğuna böyle olayları yakıştırırlar. Ama doğruluğu ispatlanamadıktan sonra birşey ifade etmez. Söylenti olarak kalır.

Nazım Hikmetin ömrünün son yıllarında gizlice tövbe ettiği hatta romanyada camiide gizlice namaz kıldığı ve bunu sadece bir dostunun bildiği gibi birşey duydum bu doğru mu?

bence yalandır.zira sadece bir dostu bilseydi sen duymazdın.ve onun dostu olan kişilerin dürüstlük dereceleride malumunuz.böyle söylentiler çok çıkar itibar etmemek lazım