Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Kendisi ile yapılan bir mülakatta:

"Şiirlerinizde korku ve korkutucu semboller hakim. Hortlaklar, cinler, periler, kara-kediler var. Bunun sebebi ne?" Sorusuna şu şekilde cevap verir:

"Tabiî umacıdan korkan çocuğunki gibi bir korku değildir bu. Bu metafizik bir tırmalama. Bir gaibi tırmalama hadisesi. Birtakım marazi insanların korkusu gibi bir ruh sakatlığı şeklinde değildir bendeki korku. Bu ilâhî esrarın bir nevi aranması cehdidir. Sırası gelmişken anlatayım. Bir gün mütefekkir geçinen birisi; Ben Allah'tan korkmam, Allah'ı severim! dedi. Dedim ki, sen cahilsin. Sevilen her şeyden korkulur."

( Konuşmalar kitabından )

• Like 1

Ne vakit anlayacaklar ki bu korku; bir gece yarısı ay ışığının dahi olmadığı, baştan sona, sağdan sola, yukarıdan aşağıya ve içten içe zifiri karanlığın hâkim olduğu ve kimseciklerin uğramadığı bir sokakta yürüyen ve aklını, hatrını, hissini işgal eden onca düşüncenin tâ en diplerinde bulunduğu bir ânda birdenbire havlaya havlaya karşısına çıkan bir köpek yavrusundan korkan insanın korkusu gibi bir korku değildir...

Korku...

O'nun korkusu...

Elbet yine de kulağı bilenlere vermek gerek...

Diyor ya O'na giden yolun ehli bir âşık: "Herkes korktuğundan kaçar yalnız Allah'tan korkan O'na yaklaşır..."

Üstâd'ın rûhu şâd olsun...

• Like 1

Kendisi ile yapılan bir mülakatta:

"Şiirlerinizde korku ve korkutucu semboller hakim. Hortlaklar, cinler, periler, kara-kediler var. Bunun sebebi ne?" Sorusuna şu şekilde cevap verir:

"Tabiî umacıdan korkan çocuğunki gibi bir korku değildir bu. Bu metafizik bir tırmalama. Bir gaibi tırmalama hadisesi. Birtakım marazi insanların korkusu gibi bir ruh sakatlığı şeklinde değildir bendeki korku. Bu ilâhî esrarın bir nevi aranması cehdidir. Sırası gelmişken anlatayım. Bir gün mütefekkir geçinen birisi; Ben Allah'tan korkmam, Allah'ı severim! dedi. Dedim ki, sen cahilsin. Sevilen her şeyden korkulur."

( Konuşmalar kitabından )

Dedim ki, sen cahilsin. Sevilen her şeyden korkulur." . . .