Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
reisü'l küttab

Aktör

Recommended Posts

"Enkaz devraldım!" diye rol kesen sefil aktör,

Bir pislik devretti ki, kaldırmaz ekskavatör...

(ÖFKE VE HİCİV 'DEN)

EKSKAVATÖR: Ekskavatörler kendi bulundukları düzeyin üzerinden ve altından toprak kaldırabilen maki­nelerdir.

"Enkaz devraldım"diye rol kesen sefil aktör,

Bir pislik devretti ki; kaldırmaz ekskavatör...

(ÖFKE VE HİCİV 'DEN)

EKSKAVATÖR: Ekskavatörler kendi bulundukları düzeyin üzerinden ve altından toprak kaldırabilen maki­nelerdir.

üsdat kime yazmış bu hicvi?

Üstad'ın bu şiiri kaleme aldığı tarih 1980. Yani 12 Eylül darbesinin yapıldığı tarih. Darbeyi hazırlayan sebepler ve ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamı düşünülecek olursa, 12 Eylül darbesini yapan sefil aktör, bir enkaz devralmıştır. Devralmıştır almasına ama, kendisi enkaz devraldığını söyleyerek rol keserken, bu enkazdan daha büyük bir pislik devretmiştir. Sanırım 12 Eylül darbesiyle birlikte ülkenin yönetimini ele geçiren asker cephesine yönelik bir tenkid var şiirde. Bu cephenin yönetimi ellerinde bulundurdukları süre zarfında ortaya koydukları icraatleri incelediğimizde bu pisliklerin neler olduğunu daha iyi göreceğiz.

12 Eylül darbesinin baş aktörünün Kenan Evren olduğunu da hatırlatalım.

Ayrıca tıklayınız: İyi Ki Darbe Yaptım

Şiirin 1980 yılında yazılmış olmasından yola çıkarak, şiir muhtevasının 12 Eylül darbesine bir gönderme yaptığını düşünüyordum, lakin Üstad Rapor 8'de kaleme aldığı bir yazıda bu şiirini kime yazdığını açıklamış. İlgili kısmı aşağıya iktibas ederek şiirin hitap ettiği sefil aktörün kim olduğunu görelim:

"Rapor 7'de bir beyitimde gösterdiğim gibi, enkaz devraldığı iddiasiyle demagojilerin en sahtesini misallendiren Ecevit, sonunda öyle bir kazurat yığını devretmiştir ki, en güçlü ekskavatörler bile yerinden kaldıramaz ve en sert arazözler lekesini temizleyemez."

(Rapor 8'den)