Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nurulhak

Gönen'li Mehmet Efendi

Recommended Posts

BİR NESİL YETİŞTİREN GÖNEN'Lİ MEHMET EFENDİ

İnsanların büyüklüğü yaptığı işlerin büyüklüğüyledir. Gönenli Mehmed Efendi (1901 - 2.Ocak.1991)

İnsanlara iyilik yaptınız mı? Kaçın yanından, utanmasın. Sana teşekkür etmesin.

Yaptığın iyilikten dolayı, senin yanında küçülmesin. Yaptığın hayırları söyleme. Söylersen kaybedersin. Yaptım, ettim diyerek sadakalarınızı bozmayın. Hayırlarını saklarsan senin olacak.

Ahireti kaybetmekten korkmalıyız. İnsanlar hastanelere acılardan,

belalardan kurtulmak için varını yoğunu veriyor.

Asıl, ahiret için varımızı yoğumuzu vermeliyiz.

Hürmetle Kur’an dinleyen bir insana, cehennemlik dahi olsa, Kur’an şefaat edecek.

Azıcık bir rüyada (Cenneti) gösterdiler gibi oldu da bütün dünyadan soğudum. Bütün dünyayı bile bana verseler yan bile bakmak istemiyorum. Çok şükür elhamdülillah.

Sahip olduğun nimetlerle başkalarına yardımcı olacaksın. Anne gibi olacaksın insanlara…

İnsanın Hak katında derecesi arttıkça, insanlara merhameti artar.

Dinimizde ölçü: Kendin için istediğini başkasına da isteyeceksin.

Kendin için istemediğini başkasına da istemeyeceksin.

Nasıl ki, boş vakit bulunca, telefonla oğlunu, kızını, ahbabını ararsın. Rabbini de her vakit ara.

Bismillahirrahmanirrahim ;

Bunlar gerçekden çok güzel nasihatlar, böyle şuurda kişi olabilsek bir millet ayağa kalkar diye düşünüyorum, Allah (c.c.) 'ın Rahmeti "Gönen'li Mehmet" efendinin üzerine olması niyazıyla, şefatinede bizler nail oluruz inşallah. Allah (c.c.) razı olsun paylaşım için ..

amin ecmain...

hepsi cok değerli elbet fakat "Anne gibi olacaksın insanlara" bir tek bu nasihatini uygulamaya baslasak,bir cok sorun hallolurdu Alimallah...Çünkü bu sözlerin icinde hosgörü,sefkat var en mühimi "sevgi" var. Senin gibi olmayan insanları bile sadece "İnsan" olduğu icin sevebilmek...

Allah c.c sizdende razı olsun.

efendim Allah razı olsun gerçekten çok güzel olmuş rabbim hepimize bu anlayışı nasip eder inşallah