Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Necip Fazıl�ı Anlama Paneli

Recommended Posts

Üstat Necip Fazıl'ın düşünce hayatımızdaki yeri ve önemi bugün için daha bir önem kazanıyor.

AGD İstanbul Üniversitesi komisyonu Necip Fazıl Okumaları başlattı. Gençlerin Necip Fazıl'ı anlama ve tanıma çabaları mutluluk verici. Gençlerle bir oturumda birlikte olduk. Üstad'ın İman ve Aksiyon eserini bir ödev bilinciyle yeniden okudum. Üstad'ın felsefe bilgisi, felsefi yorumları, sistematik olarak konferans psikolojisi içinde ustaca sunuşu dikkat çekici. Bu konferansların verildiği zaman içinde, salonları dolduran binlerce insana, onların neyi nasıl anladıklarına bakmadan, sanki karşısında entelektüel bir kitle varmış gibi bir tutum içinde olması dikkatlerden kaçmamalı. Gerek konferansların, gerek düz yazılarının bu kadar akıcı; dinlenir ve okunur olması da apayrı bir özellik. Üsküdar'da, Saadet Partisi'nin boğaza bakan terasında bunları müzakere ederken, gençlerin heyecanı, dikkati, sezgisi, yorumları mutluluk verici. Özellikle bu eserleri okuduktan sonra yenilerini okuma heyecanı da dikkatimi çekti. Karşılıklı yorumlarda birbirlerine açılım kazandırmaları, eserleri okuyamadan gelen arkadaşlarının da heyecana kapılarak okuma şevkinin oluşması sevindirici.

Üstad'ın eserlerini yeniden okurken benzer duyguları yaşamadım değil. Onların heyecanını görünce, bize yükledikleri sorumluluk, kaçmamamız gerektiği yönünde. O tarihte 15 gün sonraya Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu eserini birlikte okumaya başladık. Gençlere çıtlatıyorum, kitabı yarıladım. Bu yeni okumaların insanda yaşattığı duygu çok başka. Batı Tefekkürü bölümü, Batı düşüncesini yorumlayışındaki dikkat, sistematik açılım, filozofların çıkmazları ve açmazları, Batı düşüncesinin sorunları, hemen hepsine yol açıcı teklifler getirmesi filozofik bir bakış. Bu, gerek tasavvufun imkânlarını yerli yerinde kullanması, gerekse bir sanatçı sezgi ve bakışıyla yorumlaması bir düşünce sağlamlığı ve sahihliği getiriyor. Gençler açısında düşüncelerinde bir belirginlik kazandıracak nitelikte. Üstat top yekun bir retçi değil. Filozofların gelip takıldığı, tıkandığı yerleri, Batı düşüncesinin açmazlarını yakalıyor, yol gösteriyor. Günümüz gençliğinin bu eserleri okumaları daha bir önem kazanıyor. Gençliğin bilinç kazanması, Üstad'ın ifadesiyle aksiyon bulması, aksiyoner olması gerekiyor. Necip Fazıl ve Sezai Karakoç okumaları bir bütünlük içinde sürdürülürse Batı düşüncesi ve Globalizm saldırı ve kuşatması karşısında kendi yerini çok daha iyi kavrayacak. Üstat Necip Fazıl bu eserlerinde düşünce tarihinin bir dökümünü yapıyor, günümüze kadar da getiriyor.

Ankara'da, sevgili dostum Şaban Abak da gençlerle Sezai Karakoç okumaları yaptığını öğrendim. Bunlar birbirine eklemlenir ve sürdürülürse, gençlik daha bir bilinç kazanmış olur.

Server Vakfı, Ankara'da, Kızılay meydanında, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait bir salonda Necip Fazıl'ı anlamak konulu bir panel düzenlemişti. Bir ayı aşkındır, bütün sosyal faaliyetlerimi, ağır bir hastamdan dolayı sürdüremiyorum. Sevgili dostum Mehmet Ali Bulut Bey'in davetine hayır diyemedim. Daha önceki bir mahcubiyetimi gidermek ve hastamın yanından ayrılmamam psikolojisine rağmen kabul ettim.

Kızılay meydanında buluşup doğrudan salona geçtiğimizde, yanımızdan yöremizden geçen insan selini görünce şu duyguyu yaşamadım değil. Milyonlarca insan akıp gidiyor. Bu insanlar artık medya ve reklamın esiri konumunda. Düşünceden, okumadan, yazmadan uzak bir sel akıyor. Batı düşüncesinin bulanık sularına kapılmış. Kendi insanını, toprağını, medeniyetini bilmeden yaşıyor. Kendine aitlikten çok uzakta.

Bu büyük selden kurtulup salona geldiğimizde, orada salonda bulunan insan sayısı, bir nehirden alınan bir avuç su konumunda. Mehmet Ali Bulut Bey Server Vakfı'nın kurucusu. Kendisine bir sorumluluk yüklemiş güzel bir çabanın sürdürücüsü. Eski Akıncılardan. Manevi eğitim ve bilinç sahibi olan gençlik hareketlerinin önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Edebiyat Ortamı dergisi, Server Vakfı tarafından yükümlenmiş, sevgili dostlarım şair Arif Ay ile Mustafa Aydoğan çıkarıyorlar. Uzun bir zamandır bu dostlarımla ruberu görüşememiştim. Hasret giderdik.

Üstat Necip Fazıl'ı anlama programına katılan genç sayısı çok az. Daha çok orta yaş ve üzeri insanlar vardı. Necip Fazıl heyecanı duyanlar topluluğu. Bu da sevindirici. Büyük oluşlar küçük toplantılarla başlar ilkesi önemli.

Prof. Dr. Sami Güçlü, şair Arif Ay, genç ressam Uğur Polat ve ben vardık. Paneli sevgili dostum Yahya Düzenli yönetti. Heyecanı yüksek, dikkati gerektiren bir panel. Sami Güçlü, dönemini, psikolojisini, günümüze yansıyan taraflarını, Arif Ay, şiirini ve poetikasını ve günümüze yansıyan ve yansımayan yönleriyle günümüze kadar getirdi. Sitem ve eleştirilerini dile getirdi. Salonun heyecanını yükseltti. Uğur Polat bir ressam gözüyle Necip Fazıl'ı felsefi ve estetik yorumlarda bulundu. Yahya Düzenli Üstat'tan epigraflarla oturumu zenginleştirdi. Ses tonunu yükseltti. Ben de daha çok düşüncesi, yaptıkları üzerinde durdum. Abdülhakim Arvasi ile olan ikilikleri, bağlantıları ve yansımalarını dile getirdim. Manevi hazzı yüksek bir oturum oldu. Zamanın hızlı akışı ve darlığına rağmen hoştu.

Güzel şeyler olunca insan mutluluk duyar. Önemli olan bir bilinç ruhuyla yapılan şeylerin karşılık bulması. Günümüz gençliğinin en çok gereksinimi olan öncülerini bilme bilinci oluşmalı.

http://www.milligazete.com.tr/makale/necip...neli-128107.htm

...Üstat Necip Fazıl'ı anlama programına katılan genç sayısı çok az. Daha çok orta yaş ve üzeri insanlar vardı. Necip Fazıl heyecanı duyanlar topluluğu. Bu da sevindirici. Büyük oluşlar küçük toplantılarla başlar ilkesi önemli....

Bu panellerin sistemli halde sürdürülmesi, ne güzel olurdu... Ne kadar Üstad'ı okumaya ve anlamaya gayret içince olsakta, bir noktada elbetteki takılıp kalabiliyoruz... Hele genç kesim ,Üstad'ı sadece bir şair olmaktan öteye bir aksiyon, bir fikir adamı olduğunun farkında bile değiller... :) Bu gençlerin Üstad'ı anlayabilmesi için, büyüklerin-Üstad'ı en ince çerçevesiyle kavramış ve anlatabilme kapasitesi olan kimselerin- yardımcı olması gereklidir...

...Üstat Necip Fazıl'ı anlama programına katılan genç sayısı çok az. Daha çok orta yaş ve üzeri insanlar vardı. Necip Fazıl heyecanı duyanlar topluluğu. Bu da sevindirici. Büyük oluşlar küçük toplantılarla başlar ilkesi önemli....

Bu panellerin sistemli halde sürdürülmesi, ne güzel olurdu... Ne kadar Üstad'ı okumaya ve anlamaya gayret içince olsakta, bir noktada elbetteki takılıp kalabiliyoruz... Hele genç kesim ,Üstad'ı sadece bir şair olmaktan öteye bir aksiyon, bir fikir adamı olduğunun farkında bile değiller... :) Bu gençlerin Üstad'ı anlayabilmesi için, büyüklerin-Üstad'ı en ince çerçevesiyle kavramış ve anlatabilme kapasitesi olan kimselerin- yardımcı olması gereklidir...

efendim inşallah bu millet gerçek değerlerine bir gün sahip çıkacaktır istiyoruz , özlüyoruz lakin kavuşamıyoruz. sabredelim efendim ve unutmayalım sabır mücadeledir. özlediğimiz hedefe ulaşmak için. bıkmayın usanmayın efendim kimse bıkmasın müslümanın bıkkınlık gösterme hakkı olmadığını unutmayın...