Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Okan Bayülgen Ve Elmalili Hamdİ Yazir

Recommended Posts

Cengiz SEMERCİOĞLU [email protected]

Beyaz Müslüman Okan Bayülgen

Bir kaç gündür Soner Yalçın’ın "Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı" adlı son kitabını okuyorum.

Artık herkes tanıyor ama ben bir daha hatırlatayım; Soner Yalçın, Kurtlar Vadisi’nin konsept danışmanıydı, halen de 5N 1K’yı Cüneyt Özdemir’le birlikte hazırlıyor.

Soner Yalçın, Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı’nda siyaset, ticaret ve cemiyet hayatındaki pek çok ismin tarikatlarla, dergahlarla, tekkelerle, müritlerle olan ilişkisinin ve kan bağının izini sürüyor.

Kitapta yüzlerce isim ve çok ilginç bilgiler var.

Tarkan’ın amcası

Mesela ünlü şarkıcı Tarkan’ın büyük amcası Cihat Fethi Tevetoğlu, 1944 yılında Almanya yanlısı ırkçı örgüt kurma nedeniyle tutuklanmış.

İslam Ülkeleri Konferansı’nda görev almış...

Soğuk Savaş’tan önce yazılarına Atsız Yoldaş diye imza atıyor, sonra ’yoldaş’ sıfatına düşman oluyor, ABD’de Amerikan bayrağını kucaklayarak poz veriyor.

Yasemin Kozanoğlu ve dedesi

Bir başka ilginç not daha;

Battal Gazi, Malkoçoğlu, Seyit Ali Reis, Kızıltuğ gibi Türklüğünden ve Müslümanlığından hiç ödün vermeyen, kahramanlık öyküleri yazarı Abdullah Ziya Kozanoğlu, Yasemin Kozanoğlu’nun dedesiymiş...

Soner Yalçın şöyle yazıyor;

"Geçmişte birçok kişinin milliyetçi-muhafazakar görüşlere sempati duymasına neden olan Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun oğlu Ahmet Kozanoğlu’dur. Ahmet Kozanoğlu-Ahu Tuğbay çiftinin çocukları ise Yasemin Kozanoğlu’dur. Yazar Abdullah Ziya, birkaç nesli etkilemişti yazdıklarıyla; oğlu ve torunu hariç".

Ali Taran ve Mercan Dede

Kitapta adı geçen ünlüler arasında Ali Taran ve Mercan Dede de var:

"Özbekler Tekkesi şeyhi Ata Efendi, "İlluminate" üyesiydi ve 33. dereceden masondu. Torunu ise Cem Uzan’ın partisinin kampanyasını yürüten ünlü reklamcı Ali Taran’dır"...

"Mustafa Esat Düzgünman, 1953’ten 1979’a kadar Aziz Mahmud Hüdayi Dergahı’nın türbedarlığını yaptı. Mustafa Esat ebru sanatı ve dini musikiyle meşgul oldu, ilahiler besteledi. Niyazi Sayın gibi bir ney üstadına musiki aleminin kapısını ilk o açtı. Neyzen Niyazi Sayın da, Türkiye’ye Mercan Dede’yi kazandırdı".

Bayülgen’in dedesi devrim karşıtı mıydı

Soner Yalçın, islamcı düşüncenin önde gelen isimlerinden olan Okan Bayülgen’in büyükdedesi Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’la ilgili de ilginç bilgiler veriyor.

Elmalılı Hamdi Yazır, İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. İkinci Meşrutiyet’le birlikte İttihatçıların listesinden Antalya mebusu seçildi.

Elmalılı Hamdi Yazır’a göre, "İslam dünyasının içine düşmüş olduğu durumun nedeni dinin kendisi değil, Müslümanların bu dinin ilkelerini tam olarak özümseyememiş olmalarıydı".

Okan Bayülgen’in büyükdedesi, Kurtuluş Savaşı döneminde lehte ve aleyhte bir davranışta bulunmadı.

Damat Ferit Paşa Hükümeti’nde yer aldığı gerekçesiyle idama mahkum edildi, İstiklal Mahkemesi tarafından suçsuz bulundu.

Şapka Devrimi’nden sonra 20 yıl evinden çıkmadı. Bir iddiaya göre Cumhuriyet devrimlerini protesto etmek için evinde inzivaya çekilmişti.

Ancak Soner Yalçın, Bayülgen’in büyükdedesinin "Türkçe ibadete" destek verdiğini de yazıp, çelişkiye dikkat çekiyor.

* * *

Soner Yalçın’ın kitabında bunun gibi yüzlerce akrabalık ilişkisi yer alıyor.

Yalçın, iş dünyasından, siyasetten, kültür hayatından yakından tanıdığımız pek çok ünlü ismin seceresini çıkarıyor.

Merakla okumaya devam ediyorum...yalçın’ın kitabında bunun gibi yüzlerce akrabalık ilişkisi yer alıyor.

onlar öyle de bunları araştıran soner yalçın denen adam neci?işçi partisi üyesi diilmi

onlar öyle de bunları araştıran soner yalçın denen adam neci?işçi partisi üyesi diilmi

hakkaten bende pek bilgi sahibi değilim soner yalçın kakkında efendi adlı kitabındada bi çok şaşırtıcı bilgi var sahih mi yoksa teoriden öteye gitmeyen kuruntular mı bilmek lazım

Bilgiler doğru ancak bu yazarının doğru olduğu anlamına gelmiyor. Bu tip, Yalçın Küçük'ün öğrencisi... Yazılarında da belli oluyor değil mi? :D

Mehmet Akif ile ilgili yazdığı saçmalıkları, uydurma belgeleri, yalancı şahitleri meşhur...

Ama yukarıda ki bilgileri ben başkalarında da duymuştum.

Eh çok önemli değil de arada konuşulur işte.

Selametle...

soner yalçının bir çok kitabını okudun hatta 2-3 tanesi hariç hepsini yazdıklarının bir kısmı doğru olmakla beraber bazı kısımlarda resmen sallama konusunda çoştuğu aşikar bi hal almakta , pek sağlam pabuç sayılmaz o yüzden okuyacak kişilerin zihinlerinin bulanmayacağından emin olduktan sonra okumaları tavsiyemdir...

soner yalçın dedılen adam.. gercı ona bu adam sıfatını vermıcem duzeltıyorum... bu (arkadslar sızden ozur dıleyerek soyluyorum) hayvan... ne muslumandır ne de turktur ,sabetaısttır.... bu gbı ınsalanların orneklerı cok belkı hergun goruyoruz... neyse soner yalcın oncelıkle fethı tevetoglu hakında yanılıyor fethı tevetoglu tam bır turk mıllıyetcısıdır

mhp nın kurucularındandır... bılırsınız mhp ılk kuruldugunda tabanında turk mıllıyetcılıgı fıkır mefkuresı vardı...sakın benı yanlıs anlamayın ben hıcbır partının propagandasını yapmam...soner yalcın hep sacmalamıs bu kıtabı oku ama sana tavsıyem hepsıne de ınanma cunku soner yalcın yaramaz adamın tekı... yıne adam dedım neyse...