Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nurulhak

Kırımlı öğrenci, Necip Fazıl'a Yazdığı 'sultanüş şuara' şiiriyle Gönülleri Feth Etti

Recommended Posts

Makale dalında katıldığı 7. Türkçe Olimpiyatları'nda birinciliği kazanan Kırımlı öğrenci Katerina Tisenko, hayranı olduğu Necip Fazıl Kısakürek'e atfen yazdığı Türkçe şiiriyle de herkesi kendisine hayran bıraktı.

Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği tarafından düzenlenen 7. Türkçe Olimpiyatları Şiir Finali için dünyanın çeşitli ülkelerinden Bursa'ya gelen öğrenciler, gün içinde çeşitli ziyaretlerde bulundular.

Ukrayna Kırımdan gelen öğrenci Katerina Tisenko, yarışma ve ziyaretlerde okuduğu 'Sultanüş şuara' isimli şiiriyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Tavriya Milli Üniversitesi Türkoloji öğrencisi Tisenko, aynı zamanda akıcı Türkçesi ve sıcak kanlılığı Türk kültürüne olan ilgisini ortaya koydu.

Şiiri nasıl yazdığının sorulması üzerinde Necip Fazıl Kısakürek'in Sakarya şiirininden esinlenerek 'Sultanüş şuara' şiirini yazdığını belirten Katerina Tisenko, ilginç anısını şöyle anlattı: "Ben Kırım'da okuduğum Türk lisesinde öğretmenlerimden Necip Fazıl Kısakürek'i öğrendim ve şiirlerini dinlemeye başladım. Kendim de şiir sevdiğim için her zaman Necip Fazıl'ı dinler oldum. Öyle duruma geldim ki Necip Fazıl'ın hayatını okudum, bütün kitaplarını ve şiirlerini okudum, hatta Fazıl hakkında bir de makele yazarak katıldığım 7. Türkçe Olimpiyatları'nda birinci oldum. En sonunda yazdığım bir şiirle göstermek istedim."

Şiirinin ismini ise Necip Fazıl Kısakürek'e yönelik söylenen 'Sultanüş şuara' koyduğunu anlatan Katerina Tisenko sözlerini; "Ben şiirimin adını 'Sultanüş şuara' koydum ve kendim Necip Fazıl'a şiir yazdım. Bu şiirimi her yerde okuyorum. Ben bu şiirimle hep iddialıyım, çünkü ben ilhamımı Necip Fazıl'dan alıyorum. Çünkü ben onu çok seviyorum." diye konuştu.

Kırımlı öğrenci Katerina Tisenko'nun Necip Fazıl Kısakürek'e atfen yazdığı şiir şöyle:

'SULTANÜŞ ŞUARA'

Her şey sulara benziyor, hep akar gider.

Bu alemin alnında yazdığı kader.

Bir gün insan ömrü kuma dönüşür, Sonra o kum tarih çölünde kaybolur.

Dünya sırrının meyvesi insana benzer, onu yiyeceksin nura erişsen eğer.

Nuru ise dünyamıza tanrımız serper,

Sultanüş şuara, sanatında bunu göster.

Ömrünün aktığı yatak kurumaz şair,

Çok kitap yazılır şimdilik fikrine dair.

Şiirin kalpteki tellere dokunmuş çınlar,

İnsanın kalbinden mükemmel melodi çıkar.

Hiç solmaz şiirlerine beslenilen sevda,

Gerçekten yerini hakettin yazının tantında. (CİHAN)