Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
yeniceri38

Neslihan Validemiz

Recommended Posts

Arkadaşlar geçenlerde bir dostum üstadın hayatını anlatan videolardan birini izlemiş..o video da çocuklarıyla birlikte neslihan validemizi de görmüş..bana neslihan hanım ın neden tesettürlü olmadığını sordu..ben ilk önce cevabımın şiddetinden sustum ancak sağlıklı bir cevap verebilmek için soruyu size havale ediyorum..

evet bilen varmı acaba.. bende hep merak etmişimdir bunu... o üstün kadın... tesettüre bağlıdır diye düşünmekteyim. ki efendi hazretleri üstadımızı evlendikten sonra adeti olan oğlum hitabını damadım diye çevirmiş.. neslihan hanıma da kızım diye seslenmiştir....

Selamlar,

Bu durumun cevabını ben de tam olarak bilmiyorum, bilmediğim için bir yorum getiremiyorum. Daha önceden açılan bir başlıkta buradakine paralel olan bir suale Mehmet kardeşimizin verdiği cevabın linkini buraya ekliyorum:

http://www.n-f-k.com/nfkforum/index.php?s=...ost&p=29546

Her kez gibi benide soru işaretlerine boğmuş bir durumdur.

Neslihan hanımın başı açık :D ama birde hizmet var çok çelişkili :D

bunun cevabı ne verilirse verilsin, artık bu saatten sonra hiç birşey değişmeyecektir. Allah (c.c.) taksiratlarını affetsin ..

Yanlış hatırlamıyorsam BABIALİ kitabında annem babamdan ayrıldıktan sonra kimseye görünmemiştir gibi bir ifade vardı, Üstadın annesinin açık olmasına da şaşırdım..

açıkmış kapalıymış bize ne?

Madem ki size ne?? O halde, şu yorumu da yazmayacaktınız.. okuyup, geçecektiniz başlığı..

bizler merak ettiğimiz, yahut bilinmesini gerekli gördüğümüz bir konu da bizi ilgilendirdiği için yazmışız...

Madem ki size ne?? O halde, şu yorumu da yazmayacaktınız.. okuyup, geçecektiniz başlığı..

bizler merak ettiğimiz, yahut bilinmesini gerekli gördüğümüz bir konu da bizi ilgilendirdiği için yazmışız...

bizden kastımda sizde varsınız, çok gereksiz bir merak..

bizden kastımda sizde varsınız, çok gereksiz bir merak..

merak herkeste aynı boyutta zuhur etmez.... siz.. bize ne derken.. kendi düşünceniz ile yola çıktıız.. sizin gibi düşünenler siz olur.. bizim gibi düşünenler ve merak edenler biz...

Şeriatın günah ve günahkar arasında fark gözettiğini müfteri zihniyetlerin kafasına çakmak için kaderin bir cilvesi de olabilir. Müslüman günaha buğzeder, kolluk kuvveti ve adli kurumlar mahkeme sonucu aşikar günaha gerekli cezayı verir ama kimse nefsi adına günahkarı kınayamaz, lanetleyemez.

http://www.uludagsozluk.com/k/neslihan-kisakurek/

biz yargı makamı deiliz,siz öleyseniz bilemem..

merak sadece yargıya varmak için değildir efendim...

Selamlar,

Üstad, Efendisine Neslihan Hanım'ın şeklen zamane kızlarını andırdığını söylediğinde Abdülhakim Efendi Hazretlerinin "Sen ondan değil, kendinden şüphe et!" hitabına maruz kalınca, eşini böyle bir konuda ikaz etmekten uzak duruyor ve eşinin açıklığından dolayı duymakta olduğu derin hüzne rağmen, onda, böyle bir ikaza karşı oluşabilecek bir red halinin bile kendisine ziyadesiyle giran geleceğini düşünüyor. Zira Üstad eşinin teseddür haline girmesini istese de kabul görmese, bilinen bir emri yerine getirmemenin de ötesinde, uyarıyı önemsememek, emr-i bil mağrufu kaale almamak gibi neticeler doğacak ve mesele daha da kötü bir noktaya ulaşacaktı. Hatta ve hatta, belki de Neslihan Hanım'ın kalbinde bir soğuma hasıl olacaktı ki en kötüsü de bu olurdu. Zaten Üstad tam da o ihtimalden çekiniyordu. Bu halet-i ruhiyeyi his ve idrak etmek belki çok kolay değil, fakat Peygamber torunu olma ihtimali bulunan bir eş hakkında efendisinden "Sen kendinden şüphe et" ikazını duyan bir insanın böyle davranması pek anormal değildir. Neticede "Önce karısına laf geçirseymiş" veya "Acaba Üstad, teseddüre gereken önemi vermiyor muydu?" gibi iki cümlenin dile getirilmesi art niyetli ve galiz bir hata olur (Bu başlıkta bunun yapıldığını iddia etmiyorum). Teseddür emrinin yerine getirilmemesinin, herhangi bir açıdan hoşgörülmesi veya önemsiz kabul edilmesi asla kabil değildir, amenna. Yalnız Neslihan Hanım'ın, Üstad'a karşı göstermiş olduğu bağlılık ve desteği de düşününce, "Belki de böylesi daha iyiydi, belki de hatalar yapabilen bir insan olan Neslihan hanımdan başkası bu yükü omuzlayamayacaktı ki Abdülhakim Efendi Neslihan Hanım hakkında "Kızım" buyurdu" demek gerekiyor. Meselenin bizi ilgilendirebilecek en uç noktasının cevabı bunlar. Bundan ötesine karşı, hakiki bir üstadsever daha fazla tecessüs duymamalı ki Üstad'a çamur atmak için Neslihan Hanım'ın saçını diline dolayanlardan bir farkımız olsun. Olan bitenin sebebi var...

Açık olmak bir hatadır, günahtır, kötüdür. Bunun aksini söyleyecek olanı, yahut "mühim olan kalp temizliğidir" diyerek alakasız bir mantıkla kendince huccet devşirenleri dikkate almamak lazım. Fakat evvelen verdiği eser ortada olan Üstad'ın eşinin saçı bizi birinci derecede alakadar etmeyecektir; saniyen de gerek Üstad'ın, gerek eşinin, gerekse de teseddür meselesi etrafında vukuu bulanların ışığında düşünmek, sebepleri olan özel bir hadisenin altını haddinden fazla kurcalamamak gerekir. Hikmet gözüyle bakanlar için, hamurumuzu İslam kıvamında yoğuran Üstad, bu meselede de efendisine bağlılığını ve samimiyetini ispat etmiştir.

Elbette hiçbirimiz burada art niyetli değiliz, yalnız "Sen, ondan değil, kendinden şüphe et!" ihtarı biraz da bize geliyor arkadaşlar, agah olalım.

Saygı ve selamlarımla

• Like 2

NFK-Fan birader'in sözüne ekleyecek söz yok,olabilecek açıklama budur,ötesi de bizi alakadar etmez.

Selametle..

Üstadımız eşine ne kadar saygılı olduğunu, fikrinin sadece söylemden, baskıdan ibaret olmadığını düşünmek zor bir düşünce değil.NFK Fan gerekeni yazmış Allah razı olsun da,merak olması sebebi kalkmış ortadan...