Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
derinden

Ömrü Ramazan Olanın Ahireti Bayram Olur

Recommended Posts

Ömrüne yemin olsun ki…” Siz hiç birinin ömrüne yemin ettiniz mi?

Ama Allah etti. Elçisinin ömrüne yemin etti (15:72). Bunun açılımı “Harap olmuş ruhları imar ve inşa etmeye adanmış ömrün şahit olsun ki” demekti.

İnsan hayatına “ömür” denilmesi, insanın mâ hulika leh'inin (yaratılış amacının) imar ve inşa olduğunu gösterir. İnsan hayatı, hem o hayatın sahibini mamur etsin, hem de o hayatın sahibi çevresini ve geleceğini mamur etsin diye “ömür” adını almıştır.

“Umre” ibadeti de aynı kökten. Ömrü imar ettiği için “umre” denilmiş. İbn Haldun'un “medeniyet” yerine kullandığı 'umran kavramı da öyle. Zira medeniyet, bir “imar ve inşa seferberliği”dir.

Ömür Ramazan olur mu?

Hayat “ömür” olursa, ömür de ramazan olur. Yani: hayat hem sahibini hem de başkalarını imar ve inşaya adanırsa, işte o zaman ömür Ramazan olur.

Zaten Ramazan'ın ve bir Ramazan'la gelen Kur'an'ın amacı da budur. Kur'an'ın doğum ayını oruç suretinde kutlamamızın sebebi bellidir: İnsani yanımızı öne çıkarıp beşeri yanımızı arkaya çekmek. Akleden kalbimizi öne çıkarıp, içgüdülerimizi ve şehvetimizi arkaya çekmek.

Zira vahiy anlaşılsın, öğüt alınsın ve yaşansın diye indirilmiştir. Vahyin sahibi Allah, kelamını “Düşünen bir topluma” ithaf etmiştir. “Doğrusu Biz bu Kur'an'ı öğüt için kolaylaştırdık; şu halde yok mu öğüt alan?” diye tek bir surede tam beş kez sormuştur. “Kur'an'ın maksadı üzerinde derin derin düşünmezler mi?” diye sitem etmiştir. Kur'an'ın bir Ramazan'da inmeye başladığını söyleyen ayet, vahyin amacını şöyle ortaya koyar: “o, insanlık için bir rehberliktir; bu rehberliğe ve doğruyu eğriden ayırmaya dair bir belge ve bilgi kaynağıdır”.

Ömrün Ramazan olması için indiği geceyi ömre bedel kılan vahyin hayata inmesi şart. Değilse insan ziyandadır. Bunun en güzel özetini Asr suresi veriyor:

1. 'Asr şahit olsun ki…

'Asr “bir şeyin özünün posasından ayrılması için sıkılmasını” ifade eder. Yani, bir şeyin hasat ve hasılatını almaktır. Gündüzün hasılat vakti olduğu için ikindiye 'asr denilir. Hasadı tam alınmış bir hayatı ifade ettiği için yüzyıla 'asr denir. İnsanlık tarihinin olgunluk dönemine tekabül ettiği, dolayısıyla hasat ve hasılat zamanı olduğu için “ahir zamana” 'asr' denir. Dahası, tüm ömürlerin hasadının devşirilip hasılatının alındığı “hesap gününe” 'asr' denir. Şu halde, bu ayetin muhtemel anlamları şudur: “İnsan soyunun hasılat zamanı” veya “İnsanlığın ikindisi olan şu son çağ” ya da “Son vahye mazhar olan ahir zaman şahit olsun ki…”

2. Elbet insanoğlu tarifsiz bir kayıptadır.

Bu kayıp, insanın insanlık cevherinin kaybolmasıdır. Geriye canlı bir organizma olarak “beşer”in kalmasıdır. Sonuçta kaybolan insandır. Nasıl ki ahiret dünyanın ruhuysa, insan da hayatın ruhudur. İnsan kaybolursa, hayattan geriye ceset kalır. İnsanı kaybetmemek hayatın ruhunu kaybetmemektir. Bunun yolu son ayetteki şu dörtlü reçeteyi uygulamaktan geçer:

3. Ancak iman edenler, salih amel işleyenler; yani birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler bundan müstesnadır.

1) İman etmek: İmanın akidevi tanımı inanmak, ahlaki tanımı güvenmektir. “Allah'a inanıp güvenenler” anlamına gelir. İnsan Allah'ın güveninin eseridir. Kayıpta olan insan, aslında Allah'ın güvenini (ve Allah'a güvenini) kaybeden insandır.

2) Salih amel işlemek: Bir amel ancak “ıslah” içeriyorsa sâlihât'tan olur. Yani, bir bozukluğu düzeltmeyen amel salihât'tan olamaz. Bu ayette iman sâlihât dışında sayılmıştır. Yine bir çok ayette namaz kılmak, zekat vermek sâlihât'tan değil hasenât'tan sayılır (Msl. 11:23; 2:277). Hasenât'a bire on, salihât'a cennet vaad edilir. Hasenât sahiplerinin seyyiatı örtülür, fakat sâlihât sahipleri “canlıların en iyisi” olmakla müjdelenir (25:70 ve 98:7). İyi olmakla yetinip aktif iyi olmayanlar kayıptan kurtulamazlar. İyiliği emretme kötülükten sakındırma farzı bu emrin daha sonraki adıdır. Yararı kişinin sadece kendine olan amel Salîh amel tanımına girmemektedir. O halde salih amel, 'kamusal alan'daki ifsada yönelik ıslah girişimidir.

Son iki şart salih amelin açılımıdır:

3) Hakkı tavsiye: Salih amelin açılımıdır. Hak, insan-Allah ilişkisinde tevhide, insan-insan ilişkisinde adalete tekabül eder. Hakkı tavsiye tevhid ve adaleti ikame için gayrettir.

4) Sabrı tavsiye: Hakkı tavsiye bedel ister. Bu bedeli ödemek gerektiğinde sabır tavsiye edilir. Sabır hak üzerinde sebat ve direniştir. Sabır, düzeltme talebinden vazgeçmemektir. Sabır, aktif iyi olma yolunda, kötülere ve aktif kötülere meydanı bırakmamaktır. Yoksa insanoğlunun kaybı kaçınılmaz olur. İnsanlar analarından iyi doğarlar, “aktif iyi” olamazlarsa, önce kötü, sonra aktif kötü olurlar. İşte o zaman bir tek o kaybetmez, bütün insanlık kaybeder.

İşte ömrün Ramazan olmasının anahtarı. Böyle bir ömrün ahireti bayram olmaz mı?

Bayram sizi, bizi, hepimizi mübarek etsin.

Bu makaleyi sırf Mustafa İslamoğlu kaleme aldığı için nefret duymayın, vicdanınıza kulak verin objektif olarak ele alın...

bu sapık düşüncedeki herifin ayetlerle dahi oynadığına şahidiz!!! vicdanını yiyim.... neyin peşindesnizya siz neyi okutmaya çalışıyorsunuz arkadaşım bırakın Allah askına adi ve basit seylerle uğrasmayı....

çiçek bahçesinde dolaşan çiçek kokar . çöplükte gezen ne kokar!!!!

Ayetlerle oynamak derken yoksa bu ayetlerle ilgili kesin hüküm çıkaran birileri mi var? ve o verilen hükümden gayri birşey denemez diye bir kanun mu?

Kuran-ı Kerim'i, tefsir ilmini bilen herkes şunu iyi bilir; kesin hüküm Allah'ın sonsuz bilgisindedir.

Tefsir veya Meal yapanlar kesinlikle Allah bu ayette şunu demiştir demez bize göre derler, biz bunu anladık derler

Neden Elmalılı tefsirine karşı çıkmıyorsun da, buna karşı çıkıyorsun?

Sapık dediğin adam bir araptan daha iyi arapça bilen birisi ve tefsir ilmi için gerekli en büyük hazine arapçaya iyi hakim olmaktır.

Haklısın herkes gezdiği bahçe nispetinde kokulara müştak olur.

ben çöplük kokusunu hiç duymadım gezdiğim bahçelerde

acaba sen yanlış kapıdan girmiş olmayasın bu bahçeye ?

sanki beni öyle bir anlatmışsın ki neyin peşindesin ? itiraf ediyorum M.İslamoğlu'nu ben istihdam ettim ve sırtından para kazanıyorum!.. al böylesine saçma bir soruya böyle cevap

basit ve adi olarak gördüğün ne?

bir de senin vicdanını yerim falan deme sana yakışmıyor

''Ömrü ramazan olanın ahireti bayram olur ''

derinden arkadaşım sizi şuandan itibaren kaale almıyorum bu 1. 2.bu sapığa hayranlığınız belli, ki seven sevdiğine laf söyletmez. sizinkide bu mantık olsa gerek diye düşünüyorum ... ve sizde bu hokkabaz şeye körü körüne , yahut bile bile bağlanmışşınız . Allah sizi ahirette o zat ile birlikte haşr etsin ozaman nediyim daha bu adamın livatacı bir ırz düşmanı olduğu ve bundan dolayı yargılandığı belgeleriyle dahi çıktı piyasaya!!! mezheplere inanmadığını, dolayisiyle mezhepsiz olduğunuda söylüyor..........

... şia mezhepiyle vahhabilik arasında bir çizgi çizmiş kendine, peşinden yazıkki zavallı insanlar akın akın...... hayırlı işler abiler, kardeşler , arkadaşlar.... hayırlı işler ......güle güle gidin selametle...... kim kimin kalabalığını çoğaltırsa onlardandır buyurdu Allah rasülü s.a.v daha (bana bişey anlatmayın lütfen . madem okadar sevginiz var duada ettim size işte, amin diyin devam edin )hoşçakalın

makale olarak ele alınan yazının altındakı not ilginç doğrusu.sadece bu adam diye karşı çıkmayalım tarzı...bir mal etiketinden belli olur efendi!ehlı kıble olduğu için tekfir edilemez ;amma ne olduğu ne yapmaya çalıştığı çok şükür gün yüzüne çıkmıştır.bu forumda şahısla ilgili fevkalede ilmi sonuçlar ortaya konmuştur.daha fazla meşgul olmaya lüzum yoktur.ayrıca elmalılı hamdi efendi(ks) ile aynı kefeye koymanız asla kabul görülemez.itikadı bozuk,mezhepsizliği belli ve artık muhterem babasının bile ıslahı için dua ettiği bir şahıs,ehli sünnet vel cemaat yolundan kıl kadar ayrılmamış,kafasına göre kuran ayetleriyle oynamamış,tefrika çıkaracak fıkıh fetvaları vermemiş,ulemaya sahabaye sonsuz saygı içeren bir hoca efendıyle nereden aynı oluyor efendı... bahçelerin hepsi güzeldir,önemlı olan bahçedeki sulanan çiçeklerin suyunun kaynağı...kaynağı bozuksa çiçeğe verdiği zararı siz düşünün artık...

kardeşlerim bırakalım bu mevzuyu..rabbım en doğrusunbilir diyelim...mübarek ramazanın manevı havasına verelım herşeyımızı..selam ve dua ile...

not:derinden kardeşim forumda bulunan 'mustafa islamoğlu hezeyanları'yazı dizisi devam ediyor.objektif ve ilmi açıdan incelemenizi tavsiye ediyorum.dua ile..

derinden arkadaşım sizi şuandan itibaren kaale almıyorum bu 1. 2.bu sapığa hayranlığınız belli, ki seven sevdiğine laf söyletmez. sizinkide bu mantık olsa gerek diye düşünüyorum ... ve sizde bu hokkabaz şeye körü körüne , yahut bile bile bağlanmışşınız . Allah sizi ahirette o zat ile birlikte haşr etsin ozaman nediyim daha bu adamın livatacı bir ırz düşmanı olduğu ve bundan dolayı yargılandığı belgeleriyle dahi çıktı piyasaya!!! mezheplere inanmadığını, dolayisiyle mezhepsiz olduğunuda söylüyor..........

... şia mezhepiyle vahhabilik arasında bir çizgi çizmiş kendine, peşinden yazıkki zavallı insanlar akın akın...... hayırlı işler abiler, kardeşler , arkadaşlar.... hayırlı işler ......güle güle gidin selametle...... kim kimin kalabalığını çoğaltırsa onlardandır buyurdu Allah rasülü s.a.v daha (bana bişey anlatmayın lütfen . madem okadar sevginiz var duada ettim size işte, amin diyin devam edin )hoşçakalın

Sevgili arkadaşım hafakan birden hafakanlanıp bir sürü yazı yazmıştın neden şimdi seni kaale almıyorum diye bir not ve dua ile sözünü bitiriyorsun?? neyse Dua'na amin de dedim, emrettiğin gibi!..

bu arada ben mezhepsiz birisi değilim.

başı boş hiç değilim,

sidoma kardeş

tavsiyelerini dinleyeceğim

yanlız şurda anlaşalım ben elmalılı tefsiri derken sadece örnek vermek için dedim onun ilmini küçümsediğimden yada küçük gördüğümden değil. Başka biri de olabilirdi.

Aynı kefe konusunda haksızsınız çünkü anlattığım gibi bu iş arapçanızın ne kadar iyi olduğuna bakar.

kardeşim bahçedeki çicek biz olmalıyız bizi besleyen sular temiz su olmalı, ama tezatlar dünyasında yaşıyoruz ve zıddını görmeden hangisi temiz hangisi kirli anlayamayız.

Allah Cümlemizi Doğru Yola İletsin. Amin..

Sevgili arkadaşım hafakan birden hafakanlanıp bir sürü yazı yazmıştın neden şimdi seni kaale almıyorum diye bir not ve dua ile sözünü bitiriyorsun?? neyse Dua'na amin de dedim, emrettiğin gibi!..

polemiğe gelemiyorum arkadaşım. art niyetli değilsiniz belki ama birden savunma mekanizmanızı çalışır görünce mustafa isyanoğluna karşı haliyle tepki verdim bende size . bilemiyorum belkide iyimser düşünüyor olabilirsiniz ama burada verilen tepkiyi kişisel olarak ele almamanızı tavsiye ederim. bu şahıs tehlikelidir arkadaşım DÜŞÜNCE TARZI İLE EHLİ SÜNNETE TERSTİR! buda yeterlidir!

biraz DERİNDEN arastırma yaparsanız daha iyi olur sizin için. sidoma kardeşimde sağolsun alakadar bu şahsın hezeyanları ile. bu vesile ile onada sevgiler sunarım Allah razı olsun . sevgiyle kalın Allaha emanet olun