Bugün Oruç Tutmak Haram

BUGÜN ORUÇ TUTMAK HARAM

Ramazan Bayramının ilk güniyle Kurban Bayramının dört gününde oruç tutmak haramdır. Böyle bir günde oruç tutmak, Ramazanda yiyip içmek neyse o…

Türkiye’nin son Ramazan günü diye oruçlu olduğu bugün ise Arap memleketlerinde ve öbür İslâm ülkelerinde Bayram… Yâni oruç tutmanın haram olduğu İlâhi ziyafet günü…

Nedir bu feci ayrılık?. Bu ne utanç verici yanlışlık!.. Biz, 30 milyon Türkün diyarı mı, hatadayız; bizi nüfusça on misli aşan ülkeler mi cinayette?

Ramazanın tesbitine memur felekî hesaplara bu mevzuda edilebilecek en küçük itimat mevcut değildir. Hesap aslî prensipinde doğru olabilir; fakat onun kendi içinde halli de bal gibi yanlışlığa düşebilir. Zira ortada münakaşası mümkün olmayan bir vakıa vardır ki, o da Ramazan hilâlinin görülmüş olmasıdır. Görüldüğü akşamın gecesi teravih namazı ve sabahı oruç başlar. Arap illeri Ramazana bizden bir gün evvel başladığına göre, bu fiilini mutlaka hilâle göre ve vakıasına bağlamış demektir ki, bu bahiste iki âdil şahit yeterken milyonların kabulü önünde hiçbir hesap ve münakaşaya yer kalmaz. Hesap neticesinde, tam gece yarısı görünecek olan bir yıldız bir saat evvel zuhur edince “yanlışın var, sen bir saat sonra gelecektin, geriye don!’.’ mü denir, yoksa hesabın yanlışlığına mı hükmedilir? Nasreddin Hoca’ya mı inanılır, merkebin sesine mi?..

Biz, aramızı İslâm dünyasiyle öyle açmışız ki, değil topyekûn memleket ve dünya politikasında, Ramazan ayında bile onunla birliğimizi kaybetmişiz!

Daha nice delâleti bakımından bu hale ağlayabiliriz.

Yüz milyonlarca müslümanın bayram ettiği ve oruç tutmanın haram olduğu bu günde Türkiye müslümanlarına oruç tutturan ve haram işleten teşkilâtımız her neyse ona yazıklar olsun!..

Gerçek müslüman bugün oruç tutmaz ve kaybettiği bir günün orucunu Bayramdan sonra kaza eder.

2.2.1965

(Çerçeve 3, Büyük Doğu Yayınları, 2. Baskı / s. 94-95)

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.