Meşin Top

MEŞİN TOP

Meşin top etrafındaki büyük aksiyonu düşündükçe aklımı kaybedecek gibi oluyorum. Meşin top önünde bütün ruhî kıymetler artık birer leblebi tanesi kadar küçülmüştür. İnsanoğlunun başı artık bir meşin toptur; ve her fert kendi ayağiyle başını yuvarlamaktadır.

Bir zamanlar İstanbulda Fransızlarla yapılan millî maçı seyretmek üzere talebe fedarasyonu Ankaradan hususî bir katar kaldırmış ve sanki (fenomenal) bir ilim ve cemiyet hâdisesi varmışcasına bu işe yüzlerce talebe katılmıştı. Bir (Şekspir)in oynayacağı bir (Hamlet), bizzat (Platon) un izah edeceği bir (idealizm) dâvası; ve hâttâ yeni keşfedilmiş ve her talebeyi bir anda fakültesinden mezun kılacak bir ilim hapı tevzii, bu kuvvette bir alâka ve cazibe mihrakı teşkil edemezdi.

Meşin top günümüzün tabusudur ve ona lâf yoktur. Bizzat fikir, ilim ve sanat, lügat kitaplarında kalmak için ondan izin almaya mecburdur.

Netice:

Başına meşin toptan bir tac geçirmiş olan ilcâîlik Firavun’u, bizde göbeğimizden yukarı nahiyelere kan cereyanı geçmesine izin vermemekte ve herkes bu Firavun’un emrinde çalışmaktadır.

10.6.1956

(Çerçeve 3, Büyük Doğu Yayınları, 2. Baskı / s. 41)

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.