İçeriğe git

Foto

İftar Topu

iftar toğu necip fazıl kısakürek

Konuda cevap yok

#1
mütereddid

mütereddid

    Co Admin

  • General
  • 776 Mesaj sayısı:

İFTAR TOPU

İtalyanlara dair bana, çizgisi çizgisine gerçek bir vak'a anlattılar, bayıldım. Roma İmparatorluğunun yıkılışından sonra mutlak ve şifasız bir tereddiye uğrıyan bu milletin, cesaret mevzuunda ne olduğunu anlamak için bu vak'ayı dinlemeli...


Vak'a İtalyanlara mutabık olduğu kadar, Arşimet kanunu suya mutabık değildir.

Daima, imanı emrindeki cesareti uğrunda paramparça ettiği gibi yine o uğurda bir aralık paramparça olmak tehlikesini yaşıyan Türkiye, 1919'da her bucağından ısırılırken, İtalyan tahtakurularına da Muğla ve civarını rahatsız etmek vazifesi düşmüş ve Muğlada bir İtalyan bölüğü karargah kurmuş. Sağı solu, önü arkası kendi kıtaları tarafından emniyet altında bulunan bu bölük Muğlada boy göstere dursun, Ramazan ayı gelmiş.

Akşam üzeri, mahzun yürekli müslümanlar orucunu bozsun diye hükümet konağının arkasındaki ihtiyar topu öksürtüvermişler.

Bir anda, ama saniyenin onda biri kadar kısa bir anda İtalyan bölüğü, Türkler hücuma geçti vehmiyle, yatakhanelerine koşmuş, kasetlerini, torbalarını, gitarlarını, kasaturalarını kuşanmış ve çil yavrusu gibi denize doğru koşmuş; 50 kilometreden fazla bir mesafeyi arkasına bile bakmadan aşarak kumsala can atmış.

İftar topunun öksürüğünü duymamış olan ve bölüklerini arayan öbür İtalyan birlikleri, uzun bir araştırmadan sonra kan kardeşlerini Efes kıyılarında bulmuşlar.

Geçmiş harplerin İtalyanı bu, geçen harplerin İtalyanı bu, geçecek harplerin İtalyanı budur.

Necip Fazıl Kısakürek | Çerçeve 1

Ekli dosyalar

Cevap Ekle  iftar toğu, necip fazıl, kısakürek etiketlerini içeren diğer konular