Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Mîna Urgan’ın ilk baskısı Mart 1998’de yapılan ‘Bir Dinozorun Anıları’ isimli otobiyografik mahiyete sahip bir kitabı var. Kendisi 1915 doğumludur ve İngiliz Edebiyatı profesörüdür. Hem meslekî çevresi hem de ateist, komünist, solcu olması hasebiyle döneminin ünlü solcu edebiyatçıları ile yakînen iletişim kurmuştur. (Hatta Serdengeçti’yi kendi dersinden kasıtlı olarak bırakarak okulu tamamlamasına engel olan Behice Boran, Urgan’ın en yakın arkadaşıdır. Kitap vasıtası ile bir çok solcu yazarın dünyasına girmek mümkün.) Üstad da 30 yaş öncesi karşı cenahın dairesine giren ve onlarla iletişim kuran biri olduğu için, Mîna Urgan’ın kitabında Üstadla ilgli hatıralara da rastlıyoruz. Üstadın şahane bir nüktesini ihtiva ettiği için aşağıdaki hatırayı paylaşmayı uygun görüyorum:

"Şimdi şu Urgan soyadını bana kimin önerdiğini söyleyince, küçük bir şok geçireceksiniz: Necip Fazıl Kısakürek! Evet, iyi bir şair ve yetenekli bir oyun yazarı bildiğiniz, henüz dinciliğe soyunmamış olan, bizim arkadaş grubundan Necip fazıl Kısakürek! “Çalışkan”, “Erdemli”, “Ulugönüllü” gibi manevi anlamlar taşıyan bir soyadı değil, içinde çok sevdiğim U harfi bulunan bir nesne adı istiyordum. Necip Fazıl, “Urgan’ı seç” dedi. “Urgan da ne demek?” diye sorduğumda, Anadolu’da ip anlamına geldiğini açıkladı ve kahkahalar atarak, “solculuğundan ötürü günün birinde nasıl olsa asılacağın için, bu soyadı sana ayrıca uygun” diye ekledi."

--

Mîna Urgan asılmış mıdır? Hayır :)

50av4.jpg 96819875yc7.jpg

Bu kitabı nefretle okumuştum. Moruğun Üstadla ilgili istihzası iğrenç olmanın ötesinde apttalcaydı da. Ona sataşmak için elinden geleni yapan eski dostlarından hiçbirinin uyduramadığı hatıralar, cümlelerdeki düşkün tavır... Üstada bir solcunun ne kadar nefret duyabileceğini nefis bir biçimde resmediyordu moruk. Hatıraların bir kısmı gerçek olabilir, bi şey demiyorum. Üstad'ın daha zayıf bir kadın tarafından kaldırılması gibi... Üstad yaşamıştı bunları, eyvallah. Da, 'hakikatin taraflısı olmaya tarafsızlık diyoruz' diyen Üstad öbür taraftan bu moruğun ıkına sıkına aksettirdiği kötü niyete kıs kıs gülmüştür eminim. Şimdi de hakkını moruğun burnundan fitil fitil alıyordur.

Kitap genelde iğrenç zaten. Yok şununla şunun anası ilişkideydi, yok şunun ilk kocası şöyleydi.

Şamdan okumayı tercih ederim. Allah rahmet filan eylemesin.

Bir Dinazorun Anıları... Hımm.. Otobiyografisini mi yazmış ne :) Üstadı (henüz dinciliğe soyunmamış) olarak takdim etmesi, Üstad hakkında kaale alınacak hiçbir mütealasının olmadığını tek başına ispat etmeye yetiyor. Bu tablo bedahetle gösteriyor ki, bu güruhun sokak arasındaki fikir nasipsizi, sığ diyalektik namzedi tipleriyle, edebi planda fikriyatını tatbik edenleri arasında fikri bir yetkinlik buudu yoktur. Sokaktaki, kaldırım taşından, yazarları da kalemin odunundan ibaret... :)

edebiyat öğretmeni bunu okuyun diye vermişti rastgele bir sayfa açtım üstada demediğini bırakmıyor hakeretler üzerine hakeret kitabı 10 sayfasını bile okuyamadım böyle bir insanın dünyadan gittiği için çok mesudum

--

Mîna Urgan asılmış mıdır? Hayır :shiny:

Diyosun ama ordaki asılma eylemi bnce cehennemde urganla asılcak olanlardan bahsetmiomu burdada onadan bahsedio Bnce..?

Yanlış düşündysem kusura bakmayın... :tek_dis:

buradada bi at kızımız var. :tek_dis:

KB_9789756747242.JPG

tam koşturmaya layıkmış koşturmuşlar.

Mina Urgan kim ya? Ben niye bilmiyom? Adını daha yeni duyduk. Demek ki pek silik biri.

Bende seninle aynı kaderi paylaşıyorum Azizim bu kadın kim? yalnız anladığım kadarıyla iyi bir küfür yobazı :)

Üstada sataşarak prim yaptığını mı zannediyo?

Üstada sataşan nasibini fazlasıyla almıştır alamayanların hissesi ise bana göre; İlah-i Mahşere kalmış demektir.

Bende seninle aynı kaderi paylaşıyorum Azizim bu kadın kim? yalnız anladığım kadarıyla iyi bir küfür yobazı :)

Üstada sataşan nasibini fazlasıyla almıştır alamayanların hissesi ise bana göre; İlah-i Mahşere kalmış demektir.

Haklısınız doğrusu. Mahşerde hissler taksim edilir ne de olsa.

Ben de sizinle aynı kaderi paylaşıyorum Mina Urgan kim tanımıyorum.Bu sebepten bişey kaybettğimi de düşünmüyorum.Ama nasipsiz olduğu her halindan belli zaten nasipli olsa Üstad'ın kendi tabiriyle "henüz dinciliğe soyunmadan" tanıyor biraz nasibi olsaydı sanıyorum ki Üstad'ı Allah'ı tanıdıktan sonra tanırdı...O da herkesin hakkı değil malesef...