Üstad’ın Büyük Doğu Dergileri Tekrar Yayınlanıyor.

Türkiye’ye damgasını vuran Üstad Necip Fazıl’ın çıkardığı Büyük Doğu Dergisi tekrar gün yüzüne çıkıyor. Tıpkı-basımlarını yayınlayacak olan dergiyi Star Gazetesi her cumartesi ücretsiz olarak dağıtacak.

BÜYÜK DOĞU, ÜSTAD’IN ÖRGÜLEŞTİRDİĞİ İDEALİN ADIYDI

Malum devrimlerin Türk ruhunu aç ve susuz bırakan halin dâvacısı olarak ortaya atılan Büyük Doğu, Türk’ün ruh köküne bağlı ve tüm insanoğlunu kuşatıcı ideal bayrağını 1943 ‘te açmıştı.

16 devre çıkan dergi dönemin iktidarları tarafından defalarca kapatılmış, Üstad hakkında soruşturmalar açılmış, hakkında yüzlerce sene hapis cezası istenmiş ve mahkumiyetleride olmuştu.

Günlük, haftalık ve aylık olarak yayın yapan Büyük Doğu toplamda 558 sayı olarak çıkmıştı.
Son sayısı 5 Haziran 1978’de çıkan dergi Necip Fazıl tarafından devam ettirilmeyerek yerine 13 kitaba ulaşan Raporlar yayınlanmıştı.

DERGİ DEFALARCA TOPLATILMIŞTI

Üstad Necip Fazıl 1954 yılında çıkardığı 2 Temmuz tarihli Büyük Doğu Dergisi’nin 9. sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, “padişahlık propagandası yapmak ” gerekçesiyle derginin o sayısı toplatılıyor ve kendisi de suçlanarak mahkemeye sevkediliyor.

Necip Fazıl mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde şu cevabı veriyor:

“İçinde adalet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?”

BÜYÜK DOĞU NEDEN SUSMUŞTU?

Üstad Rapor 1’de bu durumu şöyle izah etmişti;

“Büyük Doğu çıkamaz!

Memleket ve meydan, Büyük Doğu gibi, 30 küsur yaşımda ele alıp 60 küsur yaşıma kadar sürdürdüğüm mekteplik çapta ve tarihî değerde bir (organ) a lâyıkşartların topuna birden veda etmiş bulunuyor. Bundan böyle sadece kitap yayınlarına devam etmek, iç ve dış halimizin korkunç bir (Kakofoni) ve (anarşi) belirtici, düşük altı düşük seviyesinden korunmuş ve arınmış kalmak, başlıca şart… Büyük Doğu’nun şânı böyle gerektirmekte…

İslâmî Altun Ordu nizamının büyük kurmayı Büyük Doğu, günümüzün, silâh, teknik, (strateji) , ilim ve fikir yoksunu çapulcular furyası içinde boy gösteremez! Ortalık duruluncaya, selim akıl vahitleri, bir parçacık olsun, yerli yerine oturuncaya, içtimaî bünye cerrahî müdahele ve meydan dayağına tahammül kazanıncaya kadar Büyük Doğu susmalıdır!

Bugünkü vasat, mücadelenin değil, kıvranma ve can çekişmenin zeminidir; ve bu ana-baba günü zemininde Büyük Doğu, görünmeye tenezzül edemez.”

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.